Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lut 2010, 16:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo" pośród swoich celów, zapisanych w statucie, przyjęło m.in. popularyzację genealogii, szczególnie wśród młodzieży.
Wychodząc temu naprzeciw powstał pomysł projektu edukacyjno-historycznego pt. "STĄD MÓJ RÓD. Historie naszych rodzin", realizowanego dzięki uprzejmosci dyrekcji, w Zespole Szkół w Targowej Górce w gminie Nekla w pow. wrzesińskim.
Właśnie dzisiaj nastąpiła inauguracja projektu.
Odbyły się pierwsze, w cyklu spotkań szkoleniowych, zajęcia z młodzieżą.
Przeprowadziły je Basia Cywińska, Sławka Gucia i Wojtek Jędraszewski.
Projekt nasz poza nauką prowadzenia badń genealogicznych posiada wymiar historyczno-poznawczy. Zależy nam na pokazaniu młodzieży i miejscowemu społeczeństwu historii rodzin ziemiańskich, gospodarujących w najbliższej okolicy do drugiej wojny światowej.

Wstępny zarys projektu przedstawia się następująco.

STĄD MÓJ RÓD
HISTORIE NASZYCH RODZIN

Badania genealogiczne na przykładzie ziemiańskich rodzin Karśnickich i Karłowskich z Mystek oraz Madalińskich z Dębicza

Propozycja realizacji projektu edukacyjno-historycznego w Zespole Szkół w Targowej Górce.


Cele:
1. Zainteresowanie młodzieży szkolnej genealogią. Zapoznanie z istotą poszukiwań genealogicznych, dotyczących historii rodzin poszczególnych uczniów.
2. Upamiętnienie członków rodziny Karłowskich, spoczywających w grobowcu rodzinnym przy kościele w Targowej Górce poprzez ufundowanie tablicy pamiątkowej.
3. Przybliżenie historii ziemiańskich rodzin Karśnickich, Karłowskich i Madalińskich młodzieży szkolnej i społeczności gminy Nekla.

Środki realizacji:
1. Cykl spotkań z młodzieżą szkolną na temat genealogii, ilustrowany genealogią Karłowskich i Madalińskich, zakończony warsztatami genealogicznymi, podczas których uczniowie wykonają własne drzewa genealogiczne.
Wystawa prac podczas uroczystości w dniu 29 maja 2010 r.
2. Odnowienie grobowca Karłowskich. Ufundowanie i poświęcenie tablicy, upamiętniającej członków rodziny Karłowskich, spoczywających w podziemiach grobowca.
3. Odnowienie grobowca Karola Karśnickiego, uczestnika spisku podchorążych w powstaniu listopadowym 1830r., właściciela Mystek przed Karłowskimi.
4. Sprowadzenie relikwii Bł. Marii Karłowskiej do kościoła w Targowej Górce
5.Publikacja historyczna na temat dziejów rodzin
- Karśnickich (również Arrigo Boito, przyrodni brat Tekli Karśnickiej, żony Karola Karśnickiego)
- Karłowskich ( związki z bł. Marią Karłowską)
- Madalińskich (związki z rodziną Karłowskich)
6. Spotkanie p. Adama Karwowskiego, redaktora Encyklopedii Powszechnej, z uczniami w Targowej Górce (wiosna 2010).
7. Spotkanie innych przedstawicieli rodzin np. Małgorzaty Braunek + inne propozycje do uzgodnienia..
8. Spotkanie przedstawicieli rodzin ze społecznością Targowej Górki w dniu odsłonięcia i poświęcenia tablicy. Projekt przebiegu uroczystości do wspólnego ustalenia.
Przykładowo;
a. Msza święta w intencji zmarłych przodków z rodzin Karśnickich, Karłowskich, Madalińskich z udziałem biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego dr Wojciecha Polaka.
b. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.
c. Okolicznościowe wystąpienia. (Goście, przedstawiciele Rodzin)
d. Część artystyczna w wykonaniu uczniów z Targowej Górki
e. Zwiedzanie wystawy okolicznościowej.
f. Wspólny obiad – forma zjazdu rodzinnego
Termin uroczystości: 29 maja 2010 r. o godz. 10.00
Współpraca organizacyjna z Przedstawicielami Rodzin, dyrekcją szkoły, proboszczem parafii w Targowej Górce, burmistrzem MiG w Nekli, dyrektorem Nekielskiego Ośrodka Kultury, p. Anną Kareńską, właścicielką dworu w Podstolicach, (majątek w Podstolicach dzierżawił Franciszek Karłowski), Wielkopolskim Towarzystwem Genealogicznym „Gniazdo”.

Opracował: Jerzy Osypiuk, 20.11.2009


Zdjęcia z dzisiejszego spotkania i relacja - wkrótce.

Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2010, 19:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
W dniu dzisiejszym byłem z Basią , Sławą i Jurkiem w Gimnazjum w Targowej Górce k/Nekli. Rozpoczęliśmy tam cykl wykładów dla młodzieży na temat genealogii. Związane są one z programem : " Stąd nasz ród. Historia naszych rodzin" . O programie tym pisze Jurek w artykule pod tym samym tytułem.
Przeprowadzone zostaną trzy spotkania z młodzieżą na których zapoznamy ich z problemami genealogicznymi , jak również pomożemy w tworzeniu wywodów przodków. Całość zakończy się wystawą najlepszych prac.
Zaproszenie ze szkoły w Targowej Górce pozwala nam realizować nasze cele statutowe tzn. propagować tematykę genealogii wśród młodzieży.
Dziś zapoznaliśmy młodzież z tym jak rozpocząć poszukiwania i na konkretnych przykładach pokazaliśmy jakie można osiągnąć efekty.
Bardzo wiele zainteresowania tymi tematami wyrażali nauczyciele , jak również Pani Dyrektor. W ogóle odczuwa się w tej szkole atmosferę dużego zaangażowania w sprawy lokalne i wiele chęci w podejmowanie różnorodnych inicjatyw społecznych . Przy takiej współpracy liczymy na ciekawe i wielce obiecujące efekty na polu genealogicznym.
Następne spotkanie za miesiąc.
Bardzo chętnie byśmy widzieli pomoc innych naszych członków w prowadzenie tych zajęć, tym bardziej że szykują się następne i potrzeba nam więcej prelegentów.
Poniżej kilka fotek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciach nie ma Jurka , jako że je robił.:)
Wojtek


Ostatnio edytowano 25 lut 2010, 20:23 przez wojciech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2010, 23:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Witam !

Tak na marginesie nadmienię, że mój krewny ks. dr Hipolit Olech Górski był postulatorem procesu beatyfikacyjnego Założycielki Zgromadzenia Matki Marii Karłowskiej.

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2010, 00:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Pisałem powyżej o wyjatkowym zaangazowaniu młodzieży i nauczycieli w życie szkolne .
Tutaj link ze spotkania . Filmik i zdjęcia opracowany przez uczniów:)
http://www.zstargowagorka.nekla.pl/
Brawo!
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2010, 02:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Swietny pomysl swietna realizacja. Gratulacje dla Was wszystkich.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2010, 08:04 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Tak na marginesie też nadmienię, że mój i Macieja prapra.. ok 1810 był organistą w Targowej Górce - Michał Bednarowicz , a jego teść Michał Kotecki był organistą w Nekli.

Pozdrawiam Alicja

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2010, 09:51 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Alicja ma rację, moje związki z Targową Górką zacieśniają się z roku na rok...

Z tą miejscowością, oprócz Bednarowiczów wiąże się również historia Andrzeja Zajączka, nauczyciela w Targowej Górce, na którego pamiętnik sprzed 150 lat trafiłem dzięki Jurkowi. Pamiętnik to może zbyt wielkie słowo, może raczej było to kilkanaście stron z informacjami o rodzinie i czasach, w których przyszło Zajączkowi żyć, a w tym także informacje o jego rodzicach, a moich pra-pra-pra... Przepisana treść "pamiętnika" jest tutaj.
Żałuję, że z braku czasu nie będę mógł zaprezentować tej historii w Targowej Górce, ale może w przyszłym roku :)

A przede wszystkim gratuluję pomysłu i organizacji przedsięwzięcia Jurkowi oraz prelegentom: Basi, Sławce i Wojtkowi. W takim zestawie musiało się udać.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2010, 23:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Dziękuję Krzysztofowi i Maćkowi za gratulacje i miłe słowa.
Cieszę się, że dzięki Basi, Sławce i Wojtkowi nasz projekt może być realizowany z korzyścią dla młodzieży z Gimnazjum w Targowej Górce. Zainteresowali sie nim nie tylko uczniowie ale rownież przedstawiciele Grona Pedagogicznego, obecni na spotkaniu. Nasz projekt mobilizuje ich do kontynuowania rozpoczętych kiedyś badań nad historią własnych rodzin i z niecierpliwością oczekują kolejnych wykładów. Takie dotarły dziś do mnie informacje.
Cieszę się, że wśród naszych członków są osoby posiadające przodków z Targowej Górki. Zapraszamy do włączenia się do naszego projektu i podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Liczymy na Alicję i Maćka :)
Dzisiaj na spotkaniu w domu Proboszcza zawiązał się ośmioosobowy zespół organizacyjny, którego zadaniem będzie przygotowanie uroczystości w dniu 29 maja 2010 r. Przydzielone zostały zadania i zabieramy się do pracy.
Ponieważ współorganizatorem projektu jest WTG "Gniazdo" już dziś serdecznie zapraszamy członków i sympatyków do uczestnictwa w uroczystości 29 maja 2010 r.
Chcielibyśmy aby było to prawdziwe Święto Genealogii, na którym spotkają sie różne pokolenia badaczy historii rodzinnej, dzieląc się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami w tej materii.

Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2010, 18:06 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2009, 19:28
Posty: 279
Jurek,
Gratuluję kolejnej, cennej inicjatywy, determinacji oraz zasobu energii w popularyzacji pamięci o przodkach.
Pozdrawiam
Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2010, 01:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Marianie!
Dziękuję .
Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc Koleżeństwa z WTG "Gniazdo". :)
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2010, 18:00 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2007, 11:10
Posty: 54
Lokalizacja: Wolsztyn -> Poznań -> Warszawa
Witam!
Bardzo zainteresował mnie ten projekt, świetna inicjatywa. Moje zainteresowanie wynika też z faktu, iż krótko przed wojną mój pradziadek był zarządcą w majątku Podstolice właśnie u Franciszka Karłowskiego. Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej na temat obecności Karłowskich w Podstolicach oraz o samym Franciszku, więc będę trzymał kciuki, a jak będzie potrzeba i możliwości pozwolą, pomogę :D Proszę o kontakt, gdybym mógł się do czegoś przydać.
Pozdrawiam!

_________________
Michał :D

Ignacy Szlachciak, ur. ok. 1780, ślub z Zofią Kryszak w Broniszewicach w 1805, zm. 1851 Polskie - skąd pochodził i kiedy dokładnie się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2010, 23:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Michale,
dziękuję za zainteresowanie i gotowość pomocy.
Franciszek Karłowski był dzierżawcą majątku w Podstolicach, trzykrotnie większego niż majątek rodzinny w Mystkach, w którym gospodarował młodszy brat Tadeusz (1893-1946).
Niestety, Franciszek zmarł w wieku niespełna 44 lat, 12 września 1934 r podczas doglądania prac polowych (inne przekazy mówią, że podczas polowania). Jego zgon zgłosił do USC zarządca o nazwisku Kozłowski. Czy to jest twój pradziadek? Proszę o więcej szczegółów na priv. lub email oledrzy_nekla@wp.pl.
Przedwczoraj przeglądałem księgi gruntowe Mystek i Podstolic w Sądzie Rejonowym we Wrześni.
Ze względu na to, ze Franciszek Karłowski dzierżawił majątek w Podstolicach od Skarbu Państwa nie jest uwidocznony w tej księdze. Ciekawa jest natomiast informacja o kolejnych właścicielach majątku przed jego przejęciem z rąk niemieckich przez SP po odzyskaniu niepodległości.
Więcej informacji o Franciszku Xawerym Karłowskim z Podstolic i jego rodzeństwie poznasz odwiedzając bardzo interesującą stronę Leszka Umińskiego http://madalinski.info/osoby/os10438.html
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2010, 17:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziś odbyło się ponowne spotanie członków WTG z uczniami szkoły w Targowej Górce.
Wygłosilismy wykład o nazwiskach ,a nastepnie odbyły sie warsztaty w grupach.
Byłem zaskoczony dużym zaangażowaniem nauczycieli jak i uczniów. Zostalismy zasypani pytaniami oraz wieloma informacjami o uzyskanych efektach dotychczasowych poszukiwań.
Młodzież przygotowała swoje drzewka genealogiczne i muszę przyznać , że wielu wykonało bardzo dużo pracy poszukiwawczej.
Mam nadzieję , że Jurek dorzuci zdjęcia z dzisiejszego spotkania.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2010, 21:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Wywiad Basi i Wojtka dla Szkolnej Telewizji Internetowej
http://www.zstargowagorka.nekla.pl/

Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2010, 23:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Kilka zdjęć z ostatnich zajęć w Targowej Górce :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia wykonał Jurek Osypiuk

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2010, 15:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 mar 2007, 18:28
Posty: 57
Lokalizacja: Muzeum Regionalne we Wrześni
Gratulacje dla Jurka!
Oby więcej takich inicjatyw.
Gratuluje też Basi i Wojtkowi.
I dla szkoły - świetna strona internetowa.

Pozdrawiam!
Sebastian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2010, 00:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Sebastianie!
Dziękuję w imieniu Koleżeństwa za miłe słowo.
Pomysł - pomysłem ale realizacja jest możliwa dzięki zaangażowaniu i poświęceniu własnego czasu przez Sławkę, Basię i Wojtka. Serdecznie im za to dziękuję.
Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i Młodzieży w Zespole Szkół w Targowej Górce należą się gratulacje nie tylko za stronę internetową ale przede wszystkim za otwartość i wielką aktywność przy realizacji m.in. różnych przedsięwzięć o charakterze historyczno-patriotycznym, pozwalających na rozwój osobowości i motywujących do twórczego myślenia o swojej małej i dużej Ojczyźnie. Przykładem niech będą perfekcyjnie przygotowane wystawy tematyczne z okazji uroczystych obchodów Jubileuszu 750-lecia Targowej Górki w 2008 r. http://www.nekla.pl/targowagorka/galeri ... odstrona=8,
czy też ubiegłoroczne uroczystości związane z przyjęciem do szkoły Ziemi Katyńskiej. http://www.zstargowagorka.nekla.pl/stro ... /katyn.htm
Takie uroczystości na długo pozostaną w pamięci uczniów i miejscowego społeczeństwa.
Podobnym celom ma służyć tegoroczna przygoda z genealogią, spotkania z ciekawymi ludźmi, poznanie życiorysów ludzi znaczących w dziejach Targowej Górki i najbliższej okolicy (Karol Karśnicki, Arrigo Boito, Napoleon Urbanowski).
Poznanie dziejów ziemiańskich rodzin z Mystek, Podstolic i Dębicza, wyrzuconych poza nawias społeczeństwa przez komunistyczne władze PRL-u oraz poznanie ich potomków, którzy w liczbie ok. 30 osób dorosłych zapowiedzieli swój przyjazd na uroczystości w dniu 29 maja 2010 r. , mam nadzieję, pozwoli na odczarowanie stereotypów pokutujących w niektórych kręgach polskiego społeczeństwa , skażonych propagandą minionego ustroju. To z tej grupy społecznej wywodzi się wielu wybitnych przedstawicieli świata artystycznego, nauki, gospodarki, etc., których będziemy mogli spotkać i poznać osobiście 29 maja w Targowej Górce.
Już dzisiaj zapraszam wszystkich zainteresowanych na nasze Święto Genealogii w Targowej Górce.
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2010, 15:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Wczoraj (13 kwietnia) mieliśmy ostatnie spotkanie , z cyklu szkoleniowego, z uczniami w Targowej Górce.
Omówiliśmy sposób przechowywania starych dokumentów i zdjęć.
Pokazaliśmy także programy genealogiczne pomocne w gromadzeniu zebranych danych.
Wielu z uczniów miało przygotowane swoje drzewa i drzewka, które z duma i oczekiwaniem, jak je ocenimy, nam je pokazywali.
Poniżej zdjęcia

Drzewka i schematy uczniowskie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Duży udział i pomoc w cyklu szkoleniowym mieliśmy ze strony Pani dyrektor
Obrazek
Niedługo spotkamy się aby ocenić najlepsze prace, a potem zapraszam na uroczyste spotkanie 29 maja
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2010, 23:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2009, 23:12
Posty: 108
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ponieważ Jurek w listopadzie ub. roku wymyślił ten projekt i postanowił go zrealizować na przykładzie dziejów moich krewnych, tak się zabrałem za gromadzenie materiałów, odwiedzanie znanych wcześniej i nowo poznanych członków rodziny oraz digitalizację zgromadzonych danych, że (aż wstyd się przyznać) zaniedbałem śledzenie naszego forum.
Dopiero teraz zauważyłem, że został założony wątek poświęcony temu przedsięwzięciu.
Muszę przyznać, że Jerzy dokonał olbrzymią pracę organizacyjną i potrafił zaangażować wiele osób i instytucji.

pozdrawiam
Leszek

_________________
Leszek Umiński
http://uminski.name/
http://www.madalinski.info/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2010, 18:13 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2007, 11:10
Posty: 54
Lokalizacja: Wolsztyn -> Poznań -> Warszawa
A ja po długich i trudnych zabiegach uzyskałem obiecywane już wcześniej dokumenty dotyczące mojego pradziadka i Franciszka Karłowskiego z Podstolic. Są to: odpis kontraktu zawartego między Józefem Szlachciakiem a F. Karłowskim z 1.05.1932 oraz opinia o dotycząca rzetelności Józefa z 31.01.1934. Nareszcie :D

_________________
Michał :D

Ignacy Szlachciak, ur. ok. 1780, ślub z Zofią Kryszak w Broniszewicach w 1805, zm. 1851 Polskie - skąd pochodził i kiedy dokładnie się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2010, 19:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
W dniu dzisiejszym na spotkaniu w Targowej Górce dokonalismy (Basia, Leszek i ja) oceny opracowanych przez uczniów drzew genealogicznych własnych rodzin.
Wykonanych zostało ponad 60 plansz. Bylismy zaskoczeni wysokim poziomem i różnorodnościa wykonanych "drzewek". Poczulismy też wielką satysfakcję , że nasze wykłady spotkały sie z tak wielkim zainteresowaniem i że potrafilismy w tak krótkim czasie zainteresować młodzież genealogią . Na pewno również duży wkład maja w tym nauczyciele szkolni z p. Dyrektor na czele.
Młodziez zastosowała bardzo różnorodne techniki plastyczne , od prostego malowania kredkami i farbkami do wklejanych bibułek , sznureczków, a nawet orzeszków ziemnych. :)
Nasze Towarzystwo ufundowało nagrode specjalną dla najlepszej merytorycznie pracy.
Zauroczony pięknem drzewek równiez ufundowałem nagrodę dla najładniejszej pracy.
Poniżej kilka zdjęć obrazujących różnorodność zrobionych drzewek.
Ogladajac zdjęcia proszę mieć na uwadze ze "drzewka" zostały zrobione przez 13, 14 letnich uczniów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W dniu 29 maja odbęda sie w Targowej Górce uroczystości na których zostana wręczone nagrody . Ale o tym napisze Jurek , główny animator spotkania w Targowej Górce.
Juz teraz zapraszam serdecznie do Targowej Górki.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2010, 20:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo,
piekne "drzewka" - jestem pod wrazeniem. Szczegolnie zachwycila mnie pomyslowosc autorow.
Widac wielki wklad pracy wlozony w gromadzenie materialow o rodzinie, a do tego zadano sobie jeszcze wiele trudu przy tworzeniu formy graficznej.
Napewno bylo Wam niezwykle trudno typowac kandydata do glownej nagrody.
Brawa naleza sie wszystkim mlodym genealogom !

Pozdrawiam, Teresa

PS. Tez mam swojego faworyta (ale nie zdradze,bo w zasadzie wszystkie sa bardzo ciekawe)

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2010, 21:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2009, 23:12
Posty: 108
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witaj Tereso,
możesz spokojnie zdradzić swój typ, bo decyzje komisja już podjęła, ale zobacz więcej prac na http://zstargowagorka.nekla.pl/stadmojrod.htm .
pozdrawiam,
Leszek

_________________
Leszek Umiński
http://uminski.name/
http://www.madalinski.info/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2010, 21:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Dziękuję Basi, Wojtkowi, Leszkowi i jego żonie Łucji za przyjazd do szkoły w Targowej Górce. O 10.50 Leszek spotkał się z młodzieżą gimnazjalną, dzieląc się swoimi doświadczeniami w gromadzeniu przez wiele lat informacji o historii rodzin Umińskich, Madalińskich, Karłowskich i Braunków. Tak się składa, że rodziny o których opowiadał wpisały się w sposób trwały w historię obszaru działania szkoły w Targowej Górce. Mam tutaj na myśli Karłowskich z sąsiednich Mystek . Madalińscy z nieodległego Dębicza powiązani byli z rodziną Karłowskich poprzez małżeństwa braci Madalińskich z siostrami Karłowskimi (więcej o tych związkach w odrębnym materiale). Zaprezentował swoje zbiory archiwalne w postaci pięknego albumu z fotografiami rodzinnymi z przełomu XIX i XX w., wykonanego przed 150 laty drzewa rodu Chełmickich ( jedna z córek Karłowskich wyszła za Chełmickiego),a także bardzo kolorowe, ozdobne drzewo rodu Braunków. Na wdzięczność społeczności szkolnej zasługuje dar Leszka w postaci kilkudziesięciu fotokopii (format A4) bardzo cennych, starych fotografii z albumów rodziny Tadeusza i Niny Karłowskich oraz Madalińskich z Dębicza. Można będzie obejrzeć je na szkolnej wystawie w dniu 29 maja 2010r.
Po tym spotkaniu Basia, Wojtek i Leszek ( Sławka z przyczyn obiektywnych nie mogła dzisiaj przybyć - pozdrawiamy Ją serdecznie) dokonali oceny prac konkursowych, o czym pisał Wojtek.
Wyniki są następujące:
I miejsce: Rafał Plucinski
II miejsce: Adam Andrzejewski; Weronika Zielniewicz
III miejsce: Krzysztof Parus; Ewa Myszker
Nagroda specjalna za zawartość merytoryczną od WTG Gniazdo: Wiktoria Nowak
Wyróżnienia: Aneta Pankros; Maciej Trojanowicz
Wyróżnienia za zawartość plastyczną: Weronika Kwiatkowska; Mikołaj Kaliński
Wyróżnienie specjalne od prezesa WTG, Pana Wojciecha Jędraszewskiego za zawartość plastyczną: Milena Wawrzyniak

Więcej prac, choć nie wszystkie, obejrzeć można pod adresem: http://www.zstargowagorka.nekla.pl/stadmojrod.htm

Prace nagrodzone opublikujemy wkrótce na naszym forum.

Raz jeszcze dziękuję Koleżeństwu za swój czas, poświęcony na przyjazdy do Targowej Górki oraz włączenie się w realizację naszego projektu.
O tym co robimy w ramach projektu napiszę w odrębnym materiale.

Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2010, 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Leszku dziekuje,
obejrzalam wszystkie prace, kazda jest bardzo pomyslowa i ciekawa, ale nie zmienilam mojej decyzji.
Najbardziej ujela mnie za serce ...makatka (moze serwetka), jakby przeniesiona z dawnych czasow... czyli drzewo rodziny Wawrzyniakow. Gratulacje dla autora (pewnie autorki ?)... bo zauwazylam ze i Prezes docenil.
Pozdrawiam, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2010, 23:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Zamieszczam poniżej informację o naszych działaniach przy realizacji projektu, jaką przekazałem dla mediów . Z tego powodu nie zmieniam pierwszej części tekstu.

Stąd mój ród – historie naszych rodzin
Od lutego 2010 r. w Zespole Szkól w Targowej Górce realizowany jest projekt edukacyjno-historyczny pod nazwą „Stąd mój ród – historie naszych rodzin”. http://www.zstargowagorka.nekla.pl/stadmojrod.htm
Pomysł realizacji tego projektu pojawił się w Wielkopolskim Towarzystwie Genealogicznym „Gniazdo” http://www.wtg-gnizdo.org, działającym od ponad trzech lat w Wielkopolsce (od października 2006 r.). Skupia ono miłośników historii rodzinnej, którzy postanowili powołać stowarzyszenie, którego celem jest integracja ludzi o wspólnych zainteresowaniach i wymiana doświadczeń. W statucie Towarzystwa jest zapis o popularyzacji genealogii wśród młodego pokolenia.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom zwróciłem się do dyrekcji Zespołu Szkół w Targowej Górce w gminie Nekla z propozycją zrealizowania pilotażowego projektu edukacyjno-historycznego pod ww. nazwą. Życzliwe przyjęcie propozycji doprowadziło do tego, że w kolejnych miesiącach (luty – kwiecień 2010)z młodzieżą gimnazjalną trzykrotnie spotkali się przedstawiciele WTG „Gniazdo” (Barbara Cywińska, Dobrosława Gucia i Wojciech Jędraszewski) przeprowadzając dwugodzinne prelekcje i warsztaty genealogiczne, podczas których młodzież poznawała tajniki pracy badacza historii rodzinnej. Efektem tych spotkań są piękne drzewa genealogiczne rodzin uczniów.
Podczas wstępnych rozmów z dyrektorką szkoły p. Hanną Migdalską i proboszczem, ks. Sławomirem Stronką doszliśmy do wniosku, że przy okazji realizacji projektu warto zająć się również innymi aspektami historii regionalnej. Pokazać nie tyko młodzieży ale również ich rodzicom i mieszkańcom gminy Nekla postacie historyczne, związane w przeszłości z Targową Górką i najbliższą okolicą.
Na bliższe poznanie zasługują sylwetki osób, które zapisały się w historii Wielkopolski a nie są powszechnie znane.
Należą do nich: patron szkoły gen. Antoni Amilkar Kosiński, współtwórca Legionów Polskich we Włoszech; inż. Karol Karśnicki, uczestnik powstania listopadowego, działacz gospodarczy i społeczny w Wielkopolsce – właściciel sąsiednich Mystek, Arrigo Boito – przyrodni brat Tekli Karśnickiej, znany w Europie kompozytor i autor librett operowych.. W Targowej Górce w rodzinie dzierżawcy majątku urodził się Telesfor Napoleon Urbanowski – późniejszy inżynier, współpracujący z Hipolitem Cegielskim, właściciel fabryki maszyn, inicjator budowy kościoła p.w. Matki Boskiej Bolesnej na poznańskim Łazarzu.
Ciekawa jest historia rodziny Stanisława i Stefanii z Braunków Karłowskich z Mystek, którzy po śmierci Karola Karśnickiego dzierżawili majątek, a w 1890 r. stali się jego właścicielami. Ich syn Franciszek po odzyskaniu niepodległości dzierżawił od skarbu państwa trzykrotnie większy od rodzinnego, majątek w Podstolicach. Po śmierci rodziców majątek w Mystkach przejął młodszy syn Tadeusz.. Dwie córki Stanisława i Stefanii Maria i Izabella poślubiły braci: Stanisława i Józefa Madalińskich z Dębicza. Ciekawostką jest fakt, że korzenie znanej polskiej aktorki Małgorzaty Braunek tkwią w naszej ziemi. Jej dziadek, Józef Hilary Braunek z Zielnik pod Środą był rodzonym bratem Stefanii z Braunków Karłowskiej. Nie kończą się na tym ciekawe związki rodzinne. Stryjeczną siostrą Stanisława Karłowskiego była wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II w 1997 r. błogosławiona Maria Karłowska – założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.
Jej relikwie zostaną, staraniem ks. Sławomira Stronki, sprowadzone do kościoła w Targowej Górce. Z rodziną Madalińskich i Karłowskich związany jest Adam Karwowski – znany polski encyklopedysta, który przez kilkadziesiąt lat kierował zespołem redagującym Popularną Encyklopedię PWN. Będzie on, podobnie jak ok. 30 innych potomków Karłowskich, Braunków i Madalińskich obecny na uroczystościach 29 maja w Targowej Górce. Przybędą również potomkowie, reprezentujący rodzeństwo bł. Marii Karłowskiej.
Przygotowywana jest specjalna publikacja historyczna, zawierająca opowieści o ludziach i rodach, związanych z Targową Górką, Mystkami i Dębiczem. Jej prezentacja odbędzie się podczas uroczystości.
Postanowiliśmy również przy okazji realizacji naszego projektu zadbać o miejsca wiecznego spoczynku rodzin Karśnickich i Karłowskich w ich rodzinnych grobowcach oraz ufundować tablice upamiętniające te rody. Dotychczas informowały o nich tylko krótkie napisy z nazwiskami. Teraz turysta odwiedzający Targową Górkę dowie się więcej o spoczywających w nich osobach.
Upływ czasu spowodował, że stan techniczny grobowców pozostawiał wiele do życzenia. Aby temu zapobiec pozyskaliśmy sponsorów, dzięki którym odzyskają dawną świetność.
Patronem finansowym jest Family House Sp. z o.o. z Poznania. Prezesi spółki, Izabella i Jakub Pyżalscy są właścicielami zabytkowego parku w Targowej Górce. Ponieważ zamierzają zamieszkać w tej miejscowości – włączyli się w działania lokalnej społeczności. Stali się głównymi mecenasami naszego przedsięwzięcia. Dzięki ich życzliwości możliwy jest gruntowny remont grobowca Karłowskich, wydanie publikacji historycznej oraz przygotowanie uroczystości w kościele i szkole.
Przychylność Joanny i Pawła Kozłowskich oraz Dariusza Mycki – współwłaścicieli firmy Ekomyst Sp. z o.o. w Mystkach sprawiły , że trwają już prace renowacyjne grobowca Karśnickich , za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Renowacją zabytkowych, metalowych drzwi oraz dwóch krzyży wieńczących wieżyczki tego neogotyckiego grobowca zajmuje się pracownia metaloplastyczna firmy Stalmet, Jacka Kaczmarka z Nekli.
W Zakładzie Kamieniarskim Bogdana Nawrockiego z Nekli, wykonane zostaną dwie tablice, upamiętniające rodziny Karśnickich i Karłowskich oraz granitowy katafalk do kaplicy przedpogrzebowej w grobowcu Karłowskich.
Firma Bet-Mur-Kam Państwa Kaczmarskich z Kokoszek ma swój udział w sponsorowaniu remontu grobowca Karłowskich.
Wszystkim sponsorom, wspierającym nasze przedsięwzięcia, serdecznie dziękujemy.
29 maja 2010 r. o godz. 10.00 w Targowej Górce odbędzie się uroczystość religijno-historyczna. Podczas mszy św. sprawowanej przez Wikariusza Generalnego Archidiecezji Gnieźnieńskiej biskupa dr Wojciecha Polaka, w intencji dawnych i współczesnych mieszkańców parafii, nastąpi wprowadzenie relikwii bł. Marii Karłowskiej, a po jej zakończeniu - poświęcenie tablic pamiątkowych.
Druga część uroczystości, związana z podsumowaniem projektu, odbędzie się na terenie szkoły.
Nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze drzewa genealogiczne uczniów; odbędzie się promocja publikacji historycznej, część artystyczna p.t. Wędrówką życie jest człowieka; po czym będzie można zwiedzić wystawę okolicznościową, poświęconą nagrodzonym pracom uczniów oraz historii ludzi i miejsc, związanych z Targową Górką i najbliższą okolicą.
Nad uroczystościami patronat honorowy objęli: Wikariusz Generalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej biskup dr Wojciech Polak; Wielkopolska Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak oraz Starosta Wrzesiński Dionizy Jaśniewicz.
Pozyskaliśmy również patronów medialnych. Opiekę medialną zgodziły się przyjąć Telewizja Poznań, Radio Merkury i tygodnik „Przemiany na Szlaku Piastowskim”.
Zapraszamy mieszkańców do udziału w naszych uroczystościach.
Jerzy Osypiuk

Przygotowaniami uroczystości w dniu 29 maja 2010 r. zajmuje się zespół organizacyjny w składzie:
Dorota Biegańska – nauczycielka w Zespole Szkół w Targowej Górce;
Roman Grochowski – burmistrz Miasta i Gminy Nekla;
Czesław Kozielski – sołtys Targowej Górki i Mystek;
Hanna Migdalska – dyrektorka Zespołu Szkół w Targowej Górce;
Jerzy Osypiuk – WTG „Gniazdo”
Sławomir Stronka – proboszcz parafii św. Michała w Targowej Górce;
Paweł Tokłowicz – dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury;
Iwona Zawiślak – emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół w Targowej Górce


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2010, 19:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Nalezy podziwiac zaangazowanie mlodziezy a wlasciwie dzieci ! Pomysly sa wspaniale ! Dobrze, ze rosnie mloda kadra !

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2010, 00:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2010, 01:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
To juz wychodzi poza ramy malego spotkania ze szkolnymi uczniami. Nie wiem czy na poczatku wszyscy mysleli o takim solidnym rozbudowaniu zainteresowania genealogia. Chyba to najcudowniejsza inicjatywa gdzie bralo udzial WTG. Kto nastepny?
GRATULCJE

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2010, 00:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Ponawiam zaproszenie do udziału w naszych uroczystościach w Targowej Górce w sobotę, 29 maja.

Istnieje możliwość wspólnego zjedzenia obiadu z potomkami rodów Karłowskich, Braunków, Madalińskich i Karwowskich po zakończeniu uroczystości w szkole. Wybór porcji jak na uroczystościach rodzinnych (5 rodzajów mięs).
Cena obiadu ok. 25 zł.

Osoby decydujące się na obiad proszę o zgłoszenie mailem na adres: oledrzy_nekla@wp.pl
do godz.20.00 w czwartek.

Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2010, 08:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2008, 15:01
Posty: 39
Lokalizacja: Września
Gratuluję wspaniałego projektu, który urósł do tak wielkiego wydarzenia. Pomysłodawcą i wykonawcą podziękowania i gratulacje za pracę którą wykonali z młodzieżą, za znalezienie sponsorów dzięki którym można było odnowić i zachować od zniszczenia grobowce, wykonać pamiątkowe tablice, oraz organizację sobotnich uroczystości.
W sobotę na pewno będę.

_________________
Przemo

Poszukiwani Zdrojewscy-Bojanice,Modliszewo, Karniszewo,Sokolniki
Radlowie- Wola Łagiewnicka, Wiekowo
„Pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2010, 00:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Przemku!
Dziękuję za mile słowa.
Tak wyglądają przed i po renowacji grobowce Karśnickich i Karłowskich

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Do zobaczenia w Targowej Górce!
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2010, 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2008, 15:01
Posty: 39
Lokalizacja: Września
Wykonano wspaniałą pracę, grobowce po takim remoncie prezentują się okazale. Jeszcze raz gratulacje i podziękowania dla sponsorów i wykonawców.

_________________
Przemo

Poszukiwani Zdrojewscy-Bojanice,Modliszewo, Karniszewo,Sokolniki
Radlowie- Wola Łagiewnicka, Wiekowo
„Pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2010, 20:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Oto moja fragmentaryczna relacja fotograficzna z dzisiejszych uroczystości w Targowej Górce.
Zawodowych fotoreporterów było tak wielu, że zapewne blado wypadnę na ich tle, ale trudno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zafascynowana częścią artystyczną nie zrobiłam żadnego zdjęcia.
Zapewne Bożenki małżonek wrzuci coś na forum po powrocie do domu.

Było przepięknie.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2010, 21:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Danusiu, dziekuje za zdjecia,

teraz mozemy sobie wyobrazic jak wygladala ta uroczystosc

Jestes Super !

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2010, 23:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w uroczystym zakończeniu projektu Stąd mój ród realizowanego w Zespole Szkół w Targowej Górce.
A oto krótka relacja.
Uroczystość rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem biskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka z wprowadzeniem relikwii bł. Marii Karłowskiej. Po jej zakończeniu odsłonięte zostały tablice pamiątkowe wybitnych przodków rodzin Karłowskich i Karśnickich.
Następnie w uroczystym pochodzie, w towarzystwie orkiestry dętej straży pożarnej, przeszliśmy na plac przy szkole, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Powitania wszystkich gości dokonała dyrektora szkoły Pani Hanna Migdalska, a trwało to bardzo długo jako że gości było wielu. Przedstawiciele duchowieństwa z ks. Biskupem Wojciechem Polakiem i duszpasterzami okolicznych parafii, starosta wrzesiński, burmistrzowie Nekli i Czerniejewa (i tu ciekawostka: gdyż mąż przewodzi gminie Nekla, a żona gminie Czerniejewo),członkowie rodzin Karśnickich , Karłowskich, Madalińskich, Braunków (a wśród nich nasz kolega Leszek Umiński), delegacje różnych organizacji i oczywiście nasza delegacja z WTG Gniazdo ( a było nas 6 osób). Jurek Osypiuk przedstawił realizację projektu Stąd Mój Ród czyli Historie naszych rodzin. Swoje wystąpienie miał również Leszek Umiński opowiadając o tworzeniu drzewa genealogicznego.
Tak w ogóle to Towarzystwo nasze było na ustach wszystkich i zebrało wiele braw. Uczestniczyliśmy w organizacji całości - to Jurek Osypiuk , w warsztatach szkolnych i prelekcjach - to Basia Cywińska , Sławka Gucia i ja, w jury konkursu na drzewka genealogiczne, w opracowaniu drzewa genealogicznego rodu Karłowskich.
Wręczaliśmy nagrody i dyplomy za wyróżnione prace . Mamy więc się czym pochwalić:)
Potem odbyła się inscenizacja baletowo-muzyczna pt. Wędrówką życie jest człowieka. Fascynujące i zapierające dech w piersiach przedstawienie. Wielkie brawa dla młodzieży i autorki tej inscenizacji.
A następnie zwiedzaliśmy okolicznościowa wystawę pięknie przygotowaną przez grono nauczycielskie we współpracy z miejscowym ks. proboszczem który udostępnił wiele dokumentów parafii. (w relacji fotograficznej niebywały donos na... warto przeczytać).
Było też coś dla ciała. Kawa, herbata i smaczne ciasta.
Poniżej kilka zdjęć uzupełniających te które wkleiła Danka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2010, 10:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Therese napisał(a):
Danusiu, dziekuje za zdjecia,

teraz mozemy sobie wyobrazic jak wygladala ta uroczystosc

Jestes Super !


Wizualnie tak, ale dochodzą jeszcze przeżycia natury estetycznej związane z muzyką i tańcem młodzieży - wierzcie lub nie, ale to było mistrzostwo!
A ten mały szkrab to wnuczek Jurka - wielce przystojny i dobrze wychowany młodzieniec o wdzięcznym imieniu Franciszek :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2010, 11:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję za zdjęcia i relację Wojtka z wczorajszej uroczystości.
Serce rośnie, kiedy widać efekty pracy i współpracy lokalnych władz, mieszkańców i przyjaciół w projekcie Stąd Mój Ród.
Na pochwałę zasługuje także, a może przede wszystkim postawa młodzieży i jej zaangażowanie. Oby jak najwięcej takich projektów! Gratulacje dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inicjatywy!

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2010, 15:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Dziękuję za miłe słowa pod adresem organizatorów i wykonawców naszego projektu.

Był on możliwy do zrealizowania dzięki klimatowi panującemu w Zespole Szkół w Targowej Górce i olbrzymiej mobilizacji dyrekcji, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców i uczniów w tej szkole.
Szczególne podziękowania składam Pani Ewie Wolniak, nauczycielce sztuki. To pod jej czujnym okiem i dzięki fachowej opiece powstały tak znakomite prace konkursowe - drzewa genealogiczne uczniów.
Część artystyczna pt. "Wędrówką życie jest człowieka", która wzbudziła tyle zachwytu widzów to zasługa młodzieży pod kierunkiem Pań Iwony Zawiślak i Agnieszki Kmieciak oraz Michała Augustyniaka.
Wystawę pod nazwą "Mała Izba Pamięci" przygotowali: Elżbieta Waligóra, Anna Męch, Lucyna Idasiak, Irena Kierzkowska, Mirosław Wejherowski i Dariusz Nikodem.
Historię szkoły w sali biesiadnej przygotowała Barbara Szczepańska.
Dyrygentem "orkiestry",czuwającym nad tym aby nie pojawił się najmniejszy fałszywy dźwięk, była Pani Dyrektor Hanna Migdalska.
Wszystkim, bez wyjątku, nawet niewymienionym z nazwiska osobom,zaangażowanym w przygotowanie projektu należą się wielkie brawa i serdeczne podziękowania.
Jerzy Osypiuk


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2010, 22:21 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Dziękujemy Jurkowi za zaproszenie i za przemiłą atmosferę. To było niezapomniane spotkanie. Bożena z mężem....od teraz fana WTG.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2010, 11:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2009, 23:12
Posty: 108
Lokalizacja: Bydgoszcz
W imieniu wszystkich obecnych na uroczystym podsumowaniu projektu "Stąd mój Ród" potomków Karłowskich, Madalińskich i Braunków , którzy zostali po części oficjalnej na spotkaniu rodzinnym, przekazuję najserdeczniejsze podziękowania dla WTG, a zwłaszcza dla Prezesa, za wspaniałą pracę i poświęcenie czasu.
Jurkowi wszyscy podziękowali osobiście na wieczornym spotkaniu w Podstolicach.
pozdrawiam
Leszek

_________________
Leszek Umiński
http://uminski.name/
http://www.madalinski.info/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2010, 19:11 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2009, 19:28
Posty: 279
Jurek
Gratuluję Ci sukcesu we wspaniałym (komentarze i zdjęcia o tym świadczą) przedsięwzięciu w Targowej Górce.
Pozdrawiam
Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2010, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Część artystyczna :D :
http://www.youtube.com/watch?v=VlsaDJh5MoQ

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2010, 21:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2008, 01:48
Posty: 381
Lokalizacja: Stara Górka
Organizatorom a szczególnie Tobie, Jurku, wspaniałej, sądząc po opisach i zdjęciach, imprezy w Targowej Górce składamy serdeczne gratulacje. Z przyczyn obiektywnych nie mogliśmy, niestety, tam być. Pozdrawiamy
Danka i Andrzej

_________________
Pozdrawiam. Andrzej
http://siwinscy.prv.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2010, 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Marianie i Andrzeju!
Dziękuję za gratulacje i miłe słowa.

To, że projekt przyjął tak duże rozmiary jest zasługą wielkiego zespołu ludzi, którzy dali się przekonać, że warto zaangażować się na rzecz lokalnego środowiska; poświęcić swój wolny czas i środki finansowe (sponsorzy).
Dzięki wspólnym działaniom udało się zrobić coś pożytecznego dla popularyzacji genealogii wśród młodego pokolenia (warsztaty genealogiczne i konkurs na najlepsze drzewko), popularyzacji historii lokalnej (publikacja historyczna). Wspólne działania przyniosły też wymierne korzyści w postaci odnowionych grobowców Karśnickich i Karłowskich oraz tablic upamiętniających te rody, a także doznania duchowe i religijne (sprowadzenie relikwii bł. Marii Karłowskiej do świątyni) . Ważnym wymiarem projektu były doznania arystyczne (spektakl "Wędrówką życie jest człowieka" ) i historyczno-edukacyjne (bardzo interesująca wystawa historyczna "Mała Izba Pamięci").
Innym, bezcennym wymiarem projektu była obecność na sobotniej uroczystości ponad trzydziestoosobowej grupy potomków rodzin Karłowskich, Braunków, Madalińskich i Karwowskich, wśród których był obecny pan Adam Stanisław Karwowski - polski encyklopedysta, prawnuk po mieczu prof. Stanisława Karwowskiego, autora trzytomowej "Historii Wielkiego Księstwa Poznańskiego" oraz prawnuk po kądzieli Stefanii z Braunków i Stanisława Karłowskich, spoczywających w rodzinnym grobowcu w Targowej Górce http://www.zstargowagorka.nekla.pl/imag ... s00000.htm
Przyjazd tak licznej grupy potomków tych rodów był możliwy dzięki zabiegom i staraniom naszego kolegi z WTG "Gniazdo" -Leszka Umińskiego, któremu za wszystko serdecznie dziękuję.
Całemu zespołowi ludzi zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektu serdecznie dziękuję raz jeszcze.
Jerzy Osypiuk

PS
O spotkaniu potomków w/w rodów i odwiedzinach w ich rodowych siedzibach (Mystki, Dębicz, Podstolice) napiszę w najbliższym czasie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 cze 2010, 00:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Po zakończeniu części oficjalnej w szkole i obiedzie, potomkowie rodzin Karłowskich, Braunków i Madalińskich odwiedzili siedziby rodowe w Mystkach i Dębiczu oraz kościół parafialny w Mącznikach, przed którym w rodzinnym grobowcu spoczywają przodkowie z rodziny Madalińskich.



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Podczas wizyty w dworze w Dębiczu goście zostali poczęstowani przez gospodarzy: Joannę i Pawła Kozłowskich oraz Dariusza Myckę, kawą i herbatą. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca. Wszyscy z uwagą wsłuchiwali się w opowieści urodzonego w tym dworze pana Adama Karwowskiego, który spędził tutaj swoje dzieciństwo do wybuchu II wojny światowej. Opowiadał również o tragicznych losach rodziny, która po wojnie nie mogła wrócić do swojego dworu i w bardzo trudnych warunkach wegetowała na małej powierzchni w jednym pokoju, przygarnięta przez życzliwych ludzi ze Środy Wlkp..
Z Dębicza goście przenieśli się do dworu w Podstolicach, w którym mieszkał i w majątku gospodarował Franciszek Karłowski.
Dzisiaj dwór należy do państwa Kareńskich i pełni funkcje kulturalno - hotelowe. (Członkowie WTG "Gniazdo" mieli okazję gościć tutaj w dniu 1 września 2007 r. )
Tutaj odbyła się dalsza część spotkania rodzinnego, o którym, mam nadzieję napiszą jego uczestnicy.

Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2010, 10:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2010, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Tak wyglądają tablice upamiętniające Karśnickich i Karłowskich

Obrazek


Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2010, 22:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
O dzieciństwie i życiu we dworze w Mystkach opowiada Teresa Misztal, córka Tadeusza i Niny Karłowskich.
Wywiad ze swoją babcią przeprowadził Mariusz Mondal z Wrocławia, uczestnik uroczystości w Targowej Górce, 29 maja 2010 r.
http://patrz.pl/mp3/stad-moj-rod-wspomn ... rlowskiego
Zapis ten zamieszczono na stronie internetowej Zespołu Szkół w Targowej Górce.

Bardzo ciekawa opowieść.
Polecam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2010, 23:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL