Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lis 2007, 21:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Będąc w nostalgicznym nastroju , spowodowanym ostatnimi zdarzeniami rodzinnymi , przegladałem stare dokumenty. I oto znalazłem opis tragicznej historii jaka wydarzyła sie w parafii Dębno ( kiedyś Dembno) k/ Nowego Miasta nad Wartą. Z miejsowości tej pochodzą moi przodkowie , którzy meszkali tam już w XVIII w.

Najpierw krótki opis miejsca. Parafia Dembno ( będę stosował starą pisownie , jaka w momencie tragedii była używana)podzielona była na dwie części. Rozdzielała je rzeka Warta. Wsie Pięczkowo ( tam mieszkali moi przodkowie) Orzechowo i Wygoda znajdowały się po drugiej stronie rzeki niż miejscowość Dembno , gdzie był kościół parafialny. Komunikacja odbywała sie przeprawą promową.
Tragedia o której chcę napisać zdarzyła sie 27 maja 1903 roku. Cztery lata temu w parafii obchodzono setną rocznicę tego wydarzenia.

Był piękny słoneczny dzień. Dzień pierwszej komuni św. dla dzieci parafii NMP w Dembnie.
Prom był nie za duży i żeby było uroczyściej wsiadło do niego najpierw osiem dziewcząt mających w tym dniu swoja uroczystość. Prom obsługiwał 70-letni Walenty Cichoń wraz z dwunastoletnim pomocnikiem.
Na środku rzeki , w skutek do dziś niewyjaśnionych przyczyn, prom przewrócił się. Do rzeki wpadły wszystkie dziewczynki, wraz z obsługą promu. Wszystkich porwał nurt rzeki. Cała wies rzuciła sie na ratunek. Na nic jednak nie zdały sie wysiłki nawykłych przecież do obcowania z rzeką okolicznych mieszkańców. Wyłowione zwłoki jeszcze w tym samym dniu złożono do trumien i poświęcono , co dokumentują poniższe zdjęcia. Zdjęcia powstały prawdopodobnie dlatego iż na uroczystości komunijne sprowadzono fotografa.

Miejsce tragedii
Obrazek

Poświęcenie zwłok
Obrazek

Nazwiska dziewcząt , które wtedy zginęły:
1. Rozalia Adryan 14 lat Pięczkowo
2. Agnieszka Słomczyńska 13 lat Pięczkowo
3. Franciszka Sroczyńska 13 lat Pięczkowo
4. Marianna Jóźwiak 14 lat Pięczkowo
5. Marianna Węcławek 13 lat Orzechowo
6. Marianna Orszulat 14 lat Orzechowo
7. Magdalena Michalak 14 lat Orzechowo
8. Jadwiga Książyk 13 lat Wygoda

Pomocnik przewoźnika
Jan Skrzypczak 12 lat Pięczkowo

Dzisiaj wsie należą do parafii Orzechowo i ich mieszkańcy nie muszą korzystać z promu aby dotrzeć do kościoła w Dębnie.
Przeprawa promowa istnieje jednak do dziś , przewożąc nawet samochody osobowe.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, 21:56 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Dodam tylko, że zdjęcia z cmentarza przykościelnego w Dębnie, w tym także grób dzieci można obejrzeć na stronie:

http://www.glowiak.com/gallery/main.php?g2_itemId=72
http://www.glowiak.com/gallery/main.php?g2_itemId=10

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lis 2007, 22:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2007, 00:56
Posty: 61
Lokalizacja: Łódź
Wojtku, zawsze mi było bliżej do żywej historii niźli suchych nazwisk i dat.
Takie historie jak ta, wryły się w pamięć lokalnej społeczności i stanowią ich cząstkę.
Warto je zbierać. Nie zawsze są to tragiczne wydarzenia. Sam skrzętnie zbieram co ciekawsze zapiski z ksiąg metrykalnych, mimo, ze nie dotyczą mojej rodziny. Spisuję legendy ludowe i bajdy, jakich nasi dziadowie słuchali w długie zimowe wieczory. To wszystko pozwala lepiej opisać historię rodziny, historię miejscowości.
Namawiam gorąco do rozwijania takich wątków, bo właśnie one stanowią o urodzie amatorskiej genealogii.
Czasami na forach, młodzi adepci genealogii, zapominają o tym i gdy wywołuje się podobny temat, to przemykają nad nim, pędząc za etymologią nazwiska, lub znalezieniem kolejnego piętnaście razy odsuniętego kuzyna.
PS
Byli u mnie ostatnio członkowie naszego towarzystwa i poczęstowałem ich nalewką malinową. Nie było w tym nic niezwykłego, ale kieliszki są w mojej rodzinie od 90 lat, a przepis ma grubo ponad 100 lat. To też kawałek historii rodzinnej, podobnie jak przepis na wypiek chleba.
To genealogia stosowana :)
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2009, 01:59 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Wojtku ! przy Twojej znajomości okolic Dembna proszę o pomoc.Po długich poszukiwaniach miejsca urodzenia mego dziadka Adama ur.23.12.1869 roku trafiłam na miejscowość Orzechowo .
Poszukuje informacji do jakiej parafii należało w latach 1869 roku Orzechowo czy do Dębna czy do Czeszewa(tam rownież chowano zmarłych z Orzechowa).Mam jeszcze zapytanie-czy Orzechowo było w tych latach pod zaborem rosyjskim czy pod zaborem pruskim.
z góry dziekuje za wszelkie informacje Hanka

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2009, 08:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
kadi13 napisał(a):
Mam jeszcze zapytanie-czy Orzechowo było w tych latach pod zaborem rosyjskim czy pod zaborem pruskim.


Jeśli o to Orzechowo pytasz to zapewne zabór pruski.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2009, 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Orzechowo w 1888 roku należało do parafii Dembno ( Orzechów, Huby Orzechowskie), więc zapewne 1869 również.Samodzielna parafia od połowy XX wieku.
Orzechowo było w zaborze pruskim.
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2009, 16:16 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuje za odpowiedż.
Pozdrawiam Hanka

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2009, 18:05 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2008, 14:43
Posty: 193
Lokalizacja: Żerków
Mam przed sobą ksero strony z parafi Dębno z roku 1830 i są tam takie miejscowości Pięczkowo ,Dembno,Chrzan,Orzechowo,Wolica,Ostrowo Dembno.
Pozdawiam Władek.
PS. Czy ktoś ma dokumenty z Dębna ze starszą datą?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2009, 19:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
W AAP oglądałam swego czasu Dębno od 1820 roku.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL