Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szymańscy
PostNapisane: 07 maja 2011, 18:18 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2011, 19:11
Posty: 67
Witam. Poszukuję informacji o braciach mojego dziadka Edmunda Szymańskiego ur.14.11.1890 w Poznaniu i tu zmarłego 23.07.1938, syna Stanisława i Julianny z Liszkowskich:
1.Franciszek Szymański ur.07.01.1892 w Poznaniu;
2.Józef Szymański ur.15.02.1894 w Poznaniu;
3.Stanisław Szymański ur.15.03.1896 w Poznaniu.
Stanisław wraz z Kazimierzem Cygańskim byli właścicielami firmy "Skala" w Warszawie, produkującej znane przyrządy kreślarskie, a Franciszek i Józef prowadzili w Poznaniu firmę Poznańskie Przedsiębiorstwo Węglowe "Bracia Szymańscy".
Może ktoś ma informacje o ich rodzinach, za co byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.
Grzegorz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 07 maja 2011, 19:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 68 w Poznaniu z Czesławem Szymańskim ur. ok.1944, mieszkał na ul.Kasprzaka - ciekawe czy on był z " tych" Szymańskich?

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 07 maja 2011, 19:41 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2011, 19:11
Posty: 67
Jestem 2 lata młodszy od Czesława, ale chyba to nie "ci" Szymańscy :D
Pozdrawiam.Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 08 maja 2011, 20:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 sty 2011, 18:52
Posty: 134
Lokalizacja: Zatom Stary
12.07.1959r. w Międzychodzie zmarł Mieczysław Szymański (ur.20.12.1913r. Sokołów Podlaski), pracownik umysłowy, syn Stanisława Szymańskiego i Józefy Somki. Jego żoną była Anna Maciejewska.
W okolicach Międzychodu sporo było Szymańskich ale nie wiem czy mogli być jakkolwiek związani z "Twoimi"...

_________________
Pozdrawiam!
Agnieszka Bogajewicz-Lamcha

---------------------------------------------
Szukam
Frankowski, Straburzyński, Szymkowiak, Tacik, Łukaszyk, Szajek, Kalemba, Fąferek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 09 maja 2011, 08:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2009, 15:20
Posty: 87
Lokalizacja: Sławno/Słupsk
Mam trochę Szymańskich w Jastrowo k/ Szamotuł (XIX wiek).
Tadeusz

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 09 maja 2011, 09:29 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2011, 19:11
Posty: 67
Witam Tadeuszu! Ponieważ mój pradziadek Stanisław Szymański urodził się w Żukowie koło Obornik, a świadkiem na ślubie mego prapradziadka Wojciecha był też Wojciech Szymański z Szamotuł, to być może Jastrowo to dobry trop :) .
Proszę zatem o informacje o "Twoich" Szymańskich.
Pozdrawiam. Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 09 maja 2011, 16:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2009, 15:20
Posty: 87
Lokalizacja: Sławno/Słupsk
Grzegorzu.
To jedziemy.
Szymański Jan,,ur.1851 poznańskie(niewykluczone ,że okolice Szamotuły-Otorowo), żonaty z Petronella Budych ur.1852 Jastrowo, dzieci:
- Andrzej 1874
- Józef 1877
- Maryanna 1878 - zm1880
- Katarzyna Budych 1880
-Stanisław 1883
- Agnieszka 1888
- Józefa 1890 zm.1891 - wszyscy urodzeni Jastrowo
----------------------------------------------------------
Szymańska Anna c. Józefa 1877 ( czy jest córką ww tego nie wiem) i Józefa Tworek 1882 , zamężna z Tadeusz Gryszczyński ur.1910 W-wa. Czy ta Anna będzie z poznańskiego tego wiem.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szymańska Maryanna 1871(brak rodziców) zamężna z Wawrzeniec Kwiatek ur.1872 Szczuczyn/Szamotuły, ślub 1893 Szamotuły, dzieci:
- brak imienia -1894 Szamotuły
- Walenty - 1896 Szczuczyn
- Stanisława - 1898 Galowo
Tadeusz

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 09 maja 2011, 20:07 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2009, 15:43
Posty: 953
Lokalizacja: Duszniki Wlkp.
Witam.

W mojej rodzinie pojawiają się dwie odrębne "klany" Szymańskich.
Jedni pochodzą z Dusznik, natomiast druga rodzina pochodzi z Michorzewa.
Najstarsi Szymańscy to: Wojciech Szymański ur. 1837 r. w Gałowie k. Szamotuł, który ożenił się w 1864 r. w Dusznikach, z Jadwigą Kołdyką ur. 1839 r., a drugi Szymański to Wojciech Szymański ur. ok. 1816 r. zamieszkał w Michorzewie. :D

ps. Rodzice Wojciecha Szymańskiego ur. w Gałowie to: Wawrzyn Szymański i Franciszka z d. Piątek, zmarli przed 1897r. w Śliwnie daw. powiat grodzisk.

_________________
pozdrawiam,
Jacek


Ostatnio edytowano 18 gru 2011, 11:39 przez jacek98764, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 11 maja 2011, 19:53 
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2009, 16:04
Posty: 17
Lokalizacja: Szczecin
Moi prapradziadkowie Jan Szymański (1841/42-???) i Rozalia Piechota (1845/46-???) brali ślub w 1870r w parafii Piłka (wpis 4). Na podstawie tej daty sądzę też, że moja prababcia Faustyna (23.08.1871-23.09.1961) była ich najstarszym dzieckiem. Wiem też z ustnych przekazów rodzinnych, że prababcia miała rodzeństwo, w tym na pewno co najmniej jednego brata. Byli w podobnym wieku, więc może urodził się w następnym roku lub 2 lata po prababci. Nie wiem jak ten brat miał na imię i kiedy prapradziadkowie zmarli.

W swoim drzewie genealogicznym mam też innych Szymańskich, ale nie wiem, czy są oni spokrewnieni z prapradziadkiem Janem. Siostra mojego innego pradziadka Stanisława Elznerowicza Stefania wyszła za Szymańskiego (imię nieznane). Rodzicami Stefanii byli Franciszek Elznerowicz i Benigna Zawadzka. Pradziadek i jego siostra mieszkali z rodzinami w Łodzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 13 maja 2011, 12:58 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2011, 19:11
Posty: 67
Witam! Czy mógłbym się dowiedzieć ile lat musiał mieć mężczyzna, aby mógł być świadkiem na ślubie?
Pozdrawiam. Grzegorz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 13 maja 2011, 20:20 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2009, 11:33
Posty: 356
A czy ktoś ma w swoim drzewie Katarzynę Szymańską (ur. 1840 w ?), żonę Bartłomieja Podlewskiego (ur. 1835) ze Szamarzewa pod Wrześnią? Ślub w 1858 w parafii Sokolniki - Września. pozdrawiam - Wiktor Stułów

_________________
Poszukuję osób o nazwiskach Burchardt, Muller, Podlewski, Groszkiewicz, Miński, Te(a)rczewski, Feliszkowski, Krzeszkiewicz, Nocoń, Serafin, Lepczyński ....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 17 maja 2011, 08:58 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2011, 19:11
Posty: 67
Dziękuję za wszystkie posty. Czekam jeszcze na wyniki kwerendy w AAP i wtedy może któryś z Waszych przodków okaże się moim krewnym. Zobaczymy.
Pozdrawiam. Grzegorz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 02 lut 2014, 17:42 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2014, 17:15
Posty: 2
Dla Grzegorza Szymańskiego. Jeśli Józef Szymański był mężem Janiny zd.Jaskłowskiej to chyba coś o nim mogę wiedziec.Proszę tez o informacje jak idą poszukiwania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 10 kwi 2015, 10:59 
Offline

Dołączył(a): 07 kwi 2015, 14:12
Posty: 1
Dzień dobry.

Jestem wnukiem Stanisława Szymańskiego.
Dziadek urodził się 15.03.1896 w ... i tu raczej pamiętam Mogilno a nie Poznań - ale nie jestem pewny.
Zmarł 01.02.1979 w Warszawie. Jest pochowany na Powązkach.
Jak wynika z jego wspomnień, początek I WŚ zastał go u brata Edmunda w Berlinie.
Był żołnierzem w armii niemieckiej, walczył początkowo na froncie wschodnim a potem na zachodnim (Verdun).
Następnie uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim.
Po wojnie przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował w warszawskiej filii firmy "Bracia Szymańscy" na Karolkowej 16.
Potem była "Skala" ze szwagrem Kazimierzem Cygańskim (mężem siostry Marii).
Ożenił się z Felicją Bąkowską. Miał 4 córki.
W II WŚ już jako oficer rezerwy (łącznościowiec) przewędrował szlak przez Rumunię, Francję, Bliski Wschód,
walczył w Tobruku (SBSK) i o Monte Cassino. Po wojnie, w 1946, wrócił do Warszawy.
Służę dalszymi informacjami i proszę o informacje o moich pradziadkach i prapradziadkach ...

Pozdrawiam
Rafał Wasążnik


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 10 kwi 2015, 12:15 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2014, 17:15
Posty: 2
Panie Rafale. Jestem w tej chwili poza Poznaniem gdzie mam wszystkie notatki. Odezwę się w poniedziałek. Pozdrawiam serdecznie. Mira Sikorska


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 10 kwi 2015, 12:59 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2011, 19:11
Posty: 67
Witaj Rafale. Właśnie zobaczyłem Twój post, z którego dowiedziałem się, że jesteś wnukiem Stanisława Szymańskiego, który z kolei jest moim stryjecznym dziadkiem jako brat Edmunda Szymańskiego. Jestem wnukiem Edmunda, który był ojcem Mieczysława Szymańskiego - mojego ojca. Jesteśmy zatem kuzynami! Tak się składa, że od kilku lat zajmuję się historią naszej rodziny.
Twój dziadek Stanisław ur. 15.03.1896 r w Wielowsi (dawny powiat mogileński) był synem Stanisława Szymańskiego i Julianny Liszkowskiej, a wnukiem Wojciecha Szymańskiego i Marii Musiał. W moich poszukiwaniach udało mi się dotrzeć aż do końca XVIII wieku. Przodkowie nasi pochodzą ze wsi Ceradz Kościelny w gminie Tarnowo Podgórne.
Myślę, że bardziej szczegółowo będziemy mogli o tym porozmawiać mailem.
Pozdrawiam serdecznie. Grzegorz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 18 sty 2019, 21:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witam, Mam wśród starych fotografii wizerunek Napoleona Szymańskiego. Musiał być jakoś spokrewniony z moją 4xprababką Antoniną z Szymańskich Dutkiewiczową, ale na tym się kończy moja wiedza. Pewną wskazówką jest informacja, że mieszkał w Marsylii (nie wiem czy na stałe). Liczę, że ktoś ma w swoim drzewie Napoleona i po latach uzupełnię informację o nim. Pozdrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: szymańscy
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:39 
Offline

Dołączył(a): 03 paź 2020, 10:18
Posty: 1
Witajcie,

Moja śp. babcia Teresa Kundo również miała nazwisko panieńskie Szymańska, a jej matka nazywała się Stefania Szymańska. Próbujemy z mamą ustalić, jaki charakter pokrewieństwa był pomiędzy prababcią a Stanisławem Szymańskim - czy była to jego córka, czy wnuczka, czy może jeszcze inaczej.
Babcia była kreślarzem, miała bardzo dużo przyborów firmy "Skala" i opowiadała mojej mamie, że spora część rodziny swojego czasu trudniła się kreślarstwem i wspominała o prężnie rozwijającej się firmie.
Będę bardzo zainteresowany kontaktem z Państwem, żeby dowiedzieć się więcej o przodkach.
Hej Rafał, czy jeszcze odwiedzasz to forum? Może byśmy się jakoś skontaktowali mailowo / telefonicznie?

Pozdrawiam,
Robert S


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 146 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL