Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 cze 2009, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Szukam informacji na temat nazwisk, osób i rodzin z Wielkopolski noszących nazwiska:
(Osoby historię których poznałem po założeniu tego wątku teraz poniżej oznaczone bardzo małą czcionką, ich dalsze losy po -->)

Odoliński parafia Głuchowo (powiat Kościan)
Kazimierz ur.~1765 x Małgorzata Odolińska zd. Szulc lub Kozłoska ur.~1765
oraz ich dzieci:
- Jan ur.1803 Bieczyny, LB parafia Głuchowo
- Józef ur.1806 Srocko Wielkie, LB parafia Głuchowo
- Tomasz ur.1808 Bieczyny, LB parafia Głuchowo
- Karol ur.1812 Bieczyny, LB parafia Głuchowo

rok 1820:
rodzina Kazimierza i Małgorzaty mieszka w Srocku Wielkim, numer domu 20, parafia Głuchowo
Kazimierz jest w Srocku Wielkim gościnnym.
Dwóch najmłodszych synów: Tomasz i Karol mieszkają razem z rodzicami.
Los dwóch najstarszych synów: Jana i Józefa jest nieznany.

rok 1821:
rodzina Kazimierza i Małgorzaty znika z parafii Głuchowo. Gościnnym w Srocku Wielkim jest już inna osoba.

rok 1825:
u córki mieszkającej w Bieczynach zamieszkuje (wdowa?) Małgorzata.
Los jej męża Kazimierza i czwórki synów: Jana, Józefa, Tomasza i Karola jest mi nieznany.

Jest wielce prawdopodobne że w/w osoby mogły zostać zapisane w dokumentach z nazwiskiem Doliński.


Odoliński parafia Sieraków (powiat Międzychód)
Szczepan/Stefan ur.1829, Kurnatowice, LB parafia Sieraków


Stachowski vel Stachowiak vel Stachoski vel Woytkowiak vel Wojtkowiak parafia Głuchowo (powiat Kościan)
Mateusz/Maciej ur.~1792 x Katarzyna zd. Odolińska ur.~1792
oraz ich dzieci:
- Marianna ur.1812
- Marcjanna ur.1816
- Szymon ur.1818
- Małgorzata ur.1823
- Petronella ur.1826

--> Marcjanna *1816 – LC Stęszew 1843/9 Marcjanna Stachowska x Warzyniec Targowski.


Doliński parafia Głuchowo (powiat Kościan)
Kacper ur.1814 x Agnieszka Dolińska zd. Kotlarek primo voto Ratajszczak ur.1801
oraz ich dzieci:
- Franciszek ur.1844
- Małgorzata ur.1841
Ostatnie ślady wydają się prowadzić do Słupii k/Stęszewa gdzie w księgach nic jednak nie znalazłem…

--> Małgorzata ur.1841 - LC Czempiń 1862/30 Małgorzata Dolińska vel Dulińska x Łukasz Chrościak vel Chrześciak vel Krzeszczak
--> Kacper ur.1814 - LM Czempiń 1876/52 (u córki Małgorzaty)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Ostatnio edytowano 28 wrz 2012, 19:28 przez TomekD, łącznie edytowano 11 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 06:45 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Tomku, wypadałoby podać powiaty/parafie, przynajmniej przy Stachowskich - z uwagi na ogromną popularność nazwiska :)

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2009, 17:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
znalazłem taki wpis:

Srocko par. Głuchowo *31.05.1872 Antonina
rodzice: Martinus Doliński, Apolonia Konieczna

pozdrawiam
Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2009, 19:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
schymek napisał(a):
Srocko par. Głuchowo *31.05.1872 Antonina
rodzice: Martinus Doliński, Apolonia Konieczna

Szymon,

Dziękuję za pamięć o moim pytaniu w trakcie poszukiwań !

Marcin Doliński o którym piszesz to syn Pawła, pasierba mojego 3xpradziadka, też Marcina.
Paweł był 3-krotnie żonaty, ojciec Antoniny Marcin jest dzieckiem z ostatniego, trzeciego małżeństwa Pawła.
Zawierając to ostatnie, 3 małżeństwo, Paweł użył nazwiska ojczyma, wcześniejsze 2 związki zawierał pisząc się nazwiskiem swojego ojca.
Paweł był wyjątkiem, jego rodzeństwo nazwiskiem ojczyma posługiwało od początku dorosłego życia.

Zagmatwana to historia, jej rozwikłanie zajęło mi sporo czasu.

Ze związku Marcina i Apolonii będzie 10-cioro dzieci.
Z tego co wiem potomkowie Pawła żyją do dziś i pewnie byliby zdziwieni dowiadując się że swoje nazwisko odziedziczyli nie po swoim dalekim pra dziadku :-)

Pomimo upływu czasu nadal nie doszukałem się dalszych losów osób których pisałem rozpoczynając wątek.
Zniknęli z Głuchowa i nigdzie ich nie widać...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2010, 09:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Witaj Tomku!
Przeglądając książkę na wbc pt. "Ilustrowany opis Leszna i Ziemi Leszczyńskiej" Bronisława Świderskiego znalazłam: Ksawery Doliński str. w książce 32 (str. komputerowa 41) i Jan Doliński str. w książce 54 (komp. 63). Jeden z nich był księdzem. Pozdrawiam Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2010, 16:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Izabello,

Dziękuję za informacje i pamięć o moim pytaniu.

Dolińskich o których piszesz nie potrafię połączyć z moimi. Sądzę że mogą pochodzić raczej z Rawicza i jego okolic.
Kiedyś zainteresowałem się Janem który w Lesznie prowadził restaurację, trop okazał się błędny.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2010, 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2009, 22:40
Posty: 249
Znalazłam we Lwówku (Neustadt) zapis ślubu:
Antona Skiba i Jadwigi Odolińskiej ur w Kwilczu 5.10.1857 - córki Melchiora Odolinskiego i Francis zd. Dudek
Ślub odbył się - 19.09.1877
Pozdrawiam
Genowefa Szulc
_______________________
Poszukuję: Szulc, Vogel (Opalenica, Urbanowo) Adamczak (Snoiwidowo) Garczyński, Bartkowiak (Konarzewo, Modrze)

_________________
Gdzie urodził się Walenty Schulz (ok 1769), który poślubił Katarzynę Jender / Jąder (?), ich syn to Michał Schulz (1811) (Potockie Olendry k. Opalenicy)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2010, 10:23 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
TomekD napisał(a):
Dolińskich o których piszesz nie potrafię połączyć z moimi. Sądzę że mogą pochodzić raczej z Rawicza i jego okolic.
Kiedyś zainteresowałem się Janem który w Lesznie prowadził restaurację, trop okazał się błędny.

Od niedawna Dolińscy spod Rawicza leżą w moim kręgu zainteresowań, także chętnie nawiążę kontakt, z osobami zainteresowanymi tą rodziną.
Moi przodkowie to Wawrzyn Doliński (ur. ~1785) i Barbara zd. Krupczyńska (ur. ~1785). Ślub brali w 1816 roku w Zakrzewie.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2010, 18:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
gensi61 napisał(a):
Znalazłam we Lwówku (Neustadt) zapis ślubu:
Antona Skiba i Jadwigi Odolińskiej ur w Kwilczu 5.10.1857 - córki Melchiora Odolinskiego i Francis zd. Dudek
Ślub odbył się - 19.09.1877
Genowefo,
Bardzo dziękuję za pamięć o nazwisku i informacje.
Melchior i Franciszka to faktycznie moi Odolińscy - wzięli ślub w 1853 w Orzeszkowie, mieli 4 dzieci, rodziły się same córy.
Wszystkie wyszły za mąż w Lwówku:
- Marianna x Stanisław Bąbelek - 1855
- Jadwiga x Antoni Skiba - 1877
- Katarzyna x Andrzej Szułcik - 1881
- Józefa x Wojciech Łodyga - 1886

skała napisał(a):
Od niedawna Dolińscy spod Rawicza leżą w moim kręgu zainteresowań, także chętnie nawiążę kontakt, z osobami zainteresowanymi tą rodziną.
Moi przodkowie to Wawrzyn Doliński (ur. ~1785) i Barbara zd. Krupczyńska (ur. ~1785). Ślub brali w 1816 roku w Zakrzewie.
Piotrze,
Wśród moich Odolińskich/Dolińskich (przypomnę że z nazwiska literka O zginęła mi około 1840 roku) mam tylko jednego Wawrzyna *1844 +1849 syna Szymona Dolińskiego x Marianny Torkowskiej a więc z naszej wspólnej części drzewa :-)

W moich notatkach widzę że kiedyś przeglądałem księgi z Golejewka. Wpisy wdają się sugerować że tamtejsi Dolińscy pochodzili z Żołędnicy, parafii Łaszczyn.
Z Łaszczyna przeglądałem jak widzę tylko pobieżnie LM z lat 1837-1849 pojawiają się tam związki:
Karol Doliński x Jadwiga zd. Ratajczak
Walenty Doliński x Agnieszka zd. Nowacka

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2010, 19:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 gru 2010, 16:12
Posty: 72
Lokalizacja: Konin
ZNAM RODZINE SYLWESTRA STACHOWSKIEGO UR OKOLO 1927 ZAM ZALESIE KOLO SLUPCY JESLI CI COS TO POMOZE PROSZE O KONTAKT

_________________
Poszukuje;Socha(par Konin,Gosławice,Kawnice) Drzewiecki (par Ląd,) Bryl (par Krzymów,Kramsk)
Śmiechowski(par Zagórów,Ciążeń) Kasznia (par Zagórów) Górski(par Szymanowice,Zagórów) Kurzawa(par Ciążeń)
Andrzejak(par Zagórów)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Parafia Modrze
PostNapisane: 06 gru 2010, 08:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
W 1872 ślub bierze kawaler z Kościana Józef Doliński lat 23,w 1878 Michael Stachoski lat 25 z Cathariną Nowak lat 21(akt 15\1878

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 17:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję za pamięć o moim pytaniu w trakcie Waszych poszukiwań!


śmiechowski napisał(a):
ZNAM RODZINE SYLWESTRA STACHOWSKIEGO UR OKOLO 1927 ZAM ZALESIE KOLO SLUPCY JESLI CI COS TO POMOZE PROSZE O KONTAKT
Mariuszu,
(Mam nadzieję że dobrze się zwracam, jeżeli mógłbyś podpisywać listy choćby imieniem byłoby sympatyczniej, łatwiej i bez wątpliwości jak się zwracać do ciebie :-))
Niestety ze Stachowskimi wielu nazwisk (Stachowski vel Stachowiak vel Stachoski vel Woytkowiak vel Wojtkowiak) jest ten kłopot że są to nazwiska są bardzo popularne.
Nie jestem więc zupełnie w stanie ustalić czy Sylwester *1927 może być potomkiem moich zaginionych Stachowskich z początku XIX wieku.
Ostatnio znalazłem w LC Stęszew 1843/9 ślub Wawrzyniec Targowski x Marcjanna Stachoska, czyli kolejną oboczność nazwiska...

AGA KOZA napisał(a):
W 1872 ślub bierze kawaler z Kościana Józef Doliński lat 23,w 1878 Michael Stachoski lat 25 z Cathariną Nowak lat 21(akt 15\1878
Agnieszko,

Józef Doliński (x Aniela Łotyczewska 1872) był synem Pawła, jednego z pasierbów mojego 3xpradziadka Marcina. Po ślubie Józef i Aniela mieszkali w Srocku Wielkim, później Głuchowie, urodziło się im w sumie 13 dzieci. Najprawdopodobniej to potomkowie tych właśnie Dolińskich mieszkają w okolicach Głuchowa do dzisiaj.

Co do ślubu Michał Stachoski x Katarzyna są to dla mnie nieznane osoby jak i nieznany, ciekawy, akt. Niestety skany w ZOSIA kończą się rok wcześniej, przy najbliższej sposobności sprawdzę na pewno czy Michał nie okaże się być np. synem jednego z moich, poszukiwanych, Stachowskich!

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2011, 23:40 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Akt chrztu Cathariny Odolińskiej- córki Melchiora, akt nr 38 [ możliwe, że już znany], rok urodzenia :1862.
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/6. ... uDr3H3leDg
Pozdrawiam Marianna.


Ostatnio edytowano 08 sie 2011, 13:01 przez marysia13, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2011, 11:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
marysia13 napisał(a):
Akt chrztu Cathariny Odolińskiej- córki Melchiora, akt nr 38 [ możliwe, że już znany]
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/6. ... uDr3H3leDg
Marianno,

Bardzo dziękuję, akt akurat zupełnie nieznany :shock:

Rodzice Katarzyny - Melchior i Franciszka zd. Dudek pobrali się w 1853 w Kwilczu, wiem że z tego związku były cztery córki.
Wszystkie panny w latach 1875-1886 wyszły za mąż w Lwówku.
Dwie najmłodsze z sióstr urodziły się w parafii Kwilcz, miejsca urodzin pozostałych dwóch do tej pory nie znałem.
W ZOSI są skany aktów cywilnych małżeństw z Lwówka ale brakuje ich z lat dla zamążpójścia najstarszych - Katarzyny i Józefy.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2011, 12:00 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Bardzo się cieszę, że jednak na coś się ten skan aktu przydał. Przeglądam w poszukiwaniu moich przodków, okolice Buku i akurat teraz powiat Bukowski [ skany dostępne w internecie]. Tam przypadkiem natknęłam się na ten akt.Jak coś jeszcze się znajdzie to podeślę link.
Pozdrawiam Marianna.
ps. Melchior jest kilka razy wymieniony w aktach tam też jako chrzestny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2011, 14:40 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Znalazłam jeszcze jedną córkę, o której chyba jednak nic nie wiesz [ nic o niej nie piszesz :D ].
Akt chrztu nr.2- Veronica , córka Melchiora.
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/6. ... Ex3Q4npSXw
Pozdrawiam Marianna.
ps. Rodzina się powiększa :D :
Victoria- córka Melchiora, akt nr 145
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/6. ... ycKS4uQdnA


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2011, 22:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
marysia13 napisał(a):
Znalazłam jeszcze jedną córkę, o której chyba jednak nic nie wiesz [ nic o niej nie piszesz :D ].
Akt chrztu nr.2- Veronica , córka Melchiora.
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/6. ... Ex3Q4npSXw
Victoria- córka Melchiora, akt nr 145
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/6. ... ycKS4uQdnA
Marianno,

Gdyby przypadkiem został ogłoszony konkurs na Melchiora który miał najwięcej kobiet (żona + 6 córek) w domu to awansem proponuję podział prawie pewnej nagrody na połowę - mam nadzieję że się na to zgodzisz :wink:

O Weronice i Wiktorii nic nie wiedziałem.
Do parafii Brody nigdy nie prowadziły mnie żadne ślady - jak widać powinienem tam zerknąć, co też zapewne uczynię.

Linia Odolińskich wywodząca się od Antoniego Odolińskiego (ojca Melchiora) to jedna z bardziej zagadkowych łamigłówek której rozwiązania szukam bezskutecznie.

Dziękuję ponownie,

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2011, 09:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
W parafii Wytomyśl ślub Wincenty Jalemboski i Marianna Odolińska,kawaler i panna,świadkowie Franciszek Patun i Franciszek Macieiewicz,dnia 26.11.1815,nie podano imion rodziców ani wieku

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2011, 23:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
AGA KOZA napisał(a):
W parafii Wytomyśl ślub Wincenty Jalemboski i Marianna Odolińska,kawaler i panna,świadkowie Franciszek Patun i Franciszek Macieiewicz,dnia 26.11.1815,nie podano imion rodziców ani wieku
Aga,

Dziękuje po raz kolejny.

O tej Mariannie Odolińskiej nie wiedziałem, co gorsze, zupełnie nie mam też jak wpasować jej do mojego drzewa :?
Nazwisko męża bym odczytał chyba bardziej jako Jakuboski (tak samo jak nazwisko świadka na ślubie z 6.11.1815 - Valentino Jakuboski).

Z parafii Wytomyśl pochodzą moi pradziadkowie ze strony babki ojcowskiej. Jakiś czas temu przeglądałem księgi z Wytomyśla jednak ten wpis musiałem przeoczyć. Potem już nie wracałem. Pewnie zapatrzony byłem wtedy w nazwiska Waber/Weber które występują tam tak licznie że, póki co, z braku stosownej ilości czasu się poddałem.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2011, 17:54 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Parafia Gościeszyn
1834
Josephus Dolinski, akt nr 28
http://szukajwarchiwach.pl/53/3306/0/1. ... YBA3GioEiA
1834
Józef Doliński, akt nr 36
http://szukajwarchiwach.pl/53/3306/0/5/ ... YBA3GioEiA
1825
Josephus Duliński, akt nr 34
http://szukajwarchiwach.pl/53/3306/0/6. ... YBA3GioEiA
1829
Josephus Dolinski, akt nr 55- córka Marianna.
http://szukajwarchiwach.pl/53/3306/0/6. ... 9I5ziBet-g
1831
Josephus Doliński, akt nr 16 -syn Stanislaus
http://szukajwarchiwach.pl/53/3306/0/6. ... H0rQrJHRig

Parafia Buk
1843
Ursula Dolińska, akt nr 4
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... eATj7_hmHw

Pozdrawiam Marianna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2011, 15:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Tomku,

Urząd Stanu Cywilnego Lwówek - obwód wiejski (pow. nowotomyski)

http://szukajwarchiwach.pl/53/1888/0/4/ ... bmqjf5now/

Znalazłam przypadkiem szukając swoich przodków.

Pozdrawiam Cię :wink:
Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2011, 23:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Marianno, Gosiu,

Bardzo dziękuję Wam za informacje.

Z Dolińskimi jest ten kłopot że to nazwisko w miarę popularne. Próbowałem sprawdzić w miejscach gdzie występuje ono najczęściej, licząc że może przydarzyło się to co moim pradziadkom - zgubienie literki z nazwiska Odoliński.
Jak dotąd bez większych sukcesów.
Jako że okolic Wolsztyna tak nie sprawdzałem - zapisałem skrzętnie.

Miejsce i datę zgonu Melchiora poznałem ledwo kilka tygodni temu - dzięki informacji od Marianny :-)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, 12:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Witaj Tomku,

Będąc na cmentarzu w Łowyniu znalazłam nagrobek:
Karol Odoliński
ur. 22.1.1935r.
zm. 4.11.1996r.

Zapytałam mojego dziadka czy zna Odolińskich z Łowynia.
Odparł, że nie nie miał z nimi kontaktu ale jego żona nadal żyje i mieszka w Łowyniu.

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, 11:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Gosiu,

Do tej pory znałem tylko datę narodzin Karola w miejscowości odległej od Łowynia o 10km.
Bardzo dziękuje za wszystkie informacje !


Prapradziadkiem Karola był Anotoni o którym wspominałem już w tym wątku:
TomekD napisał(a):
Linia Odolińskich wywodząca się od Antoniego Odolińskiego (ojca Melchiora) to jedna z bardziej zagadkowych łamigłówek której rozwiązania szukam bezskutecznie.
w rozwiązaniu tej łamigłówki do dzisiaj nie posunąłem się ani o krok :-(

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, 12:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Tomku,

Wieczorem postaram się Tobie e - mailem wysłać zdjęcia grobu Karola.
Cieszę się, że choć w tak maleńki sposób mogę pomóc.

Jak będę w Łowyniu, to popytam o nazwisko Odoliński.
Żyje jeszcze tam troszkę wiekowych ludzi - może będą coś pamiętać.


Gosia :wink:

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2011, 14:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Cześć Tomku,

Niedawno wróciłam z Łowynia.
Odwiedziłam żonę i córki pana Karola Odolińskiego.
Bardzo przemiłe i sympatyczne kobietki :D
Podały mi swoje numery tel. i pozwoliły zrobić zdjęcia.
W wolnej chwili prześlę wszystkie informacje i fotografie e - mailem.

Życzę Tobie owocnej współpracy i miłych wrażeń.

Pozdrawiam,

Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2011, 10:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Witaj Tomku,

Znalazłam jeszcze:

Urząd Stanu Cywilnego Lwówek - obwód miejski (pow. nowotomyski)
Księga małżeństw - 1877r.

http://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3/ ... YwxiSmjjw/

http://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3/ ... sq69mEDiw/

Miłego dnia!
Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2011, 21:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
torchala1m2 napisał(a):
Znalazłam jeszcze:
Urząd Stanu Cywilnego Lwówek - obwód miejski (pow. nowotomyski)
Księga małżeństw - 1877r.
http://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3/ ... YwxiSmjjw/
http://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3/ ... sq69mEDiw/
Gosiu,
Bardzo dziękuję za kolejne, pomocne informacje.
Po udostępnieniu przez AP skanów z Lwówka przejrzałem je - aktu o którym piszesz też akurat udało mi się też doszukać.

Zawsze jest tak że coś mogłem przeoczyć - dziękuję wszystkim którzy w tym wątku pomogli mi w moich poszukiwaniach!

Gosiu, zwróć proszę uwagę na koniec drugiego z podanych przez ciebie skanów.
Jest tam pieczątka/formatka z wpisem o zgonie Antoniego Skiby (czyli osoby której akt dotyczył) który miał miejsce w 1940 roku. To potwierdza że adnotacji tego typu w latach przynajmniej II WŚ dokonywano - o istnieniu takich procedur jakiś czas temu rozmawialiśmy w kontekście Twoich poszukiwań - które, mam nadzieję, znajdą swoje rozwiązanie.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2011, 12:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
TomekD napisał(a):
Gosiu, zwróć proszę uwagę na koniec drugiego z podanych przez ciebie skanów.
Jest tam pieczątka/formatka z wpisem o zgonie Antoniego Skiby (czyli osoby której akt dotyczył) który miał miejsce w 1940 roku. To potwierdza że adnotacji tego typu w latach przynajmniej II WŚ dokonywano - o istnieniu takich procedur jakiś czas temu rozmawialiśmy w kontekście Twoich poszukiwań - które, mam nadzieję, znajdą swoje rozwiązanie.




Tomku,

Zawsze zwracam uwagę na różnego rodzaju pieczątki i przypiski.
W moim przypadku sprawa nie jest prosta...
W akcie urodzenia i ślubu mojej prababci nie ma nic.
Myślę,że w niedługim czasie poproszę o pomoc na Forum - może uzyskam jakiekolwiek wskazówki.
Choć nie ukrywam, że już straciłam nadzieję...

Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2012, 14:27 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witaj Tomku
Może przyda się ta informacja:
parafia Grodzisk
1861
Antonina Odalińska- chrzestna, akt nr 20
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... QD0NBTIUlg

Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2012, 18:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Marianno,

Bardzo dziękuję!

Ślad jest ciekawy, oboczność nazwiska w formie Odaliński spotyka się rzadko.
Dzięki temu, zbieżności miejsc i dat mogę przypuszczać że Antonina może być tą samą osobą której dotyczy akt którego treść poznałem dzięki pomocy Lilli:
viewtopic.php?p=21857#p21857
Zachowała się też karta meldunkowa z Poznania Antoniny Odalińskiej założona w 1875 w której dane zgodne z aktem o którym pisałem powyżej.

Sklejając wszystkie cząstkowe dane można przypuszczać że urodziła się w Dusznikach, jej rodzicami byli Stanisław Jędraszak (Jędraszyk, Jędroszyk) i Józefa zd. Nowak. Niestety nie znalazłem aktu urodzenia Antoniny, być może urodziła się w roku 1826 lub 1827 z których to lat nie zachowały się żadne LB z parafii Duszniki.

Z moim szczęściem nie muszę dodawać że aktu małżeństwa Antoniny z Marcinem Od(o/a)lińskim się nie doszukałem, żaden ze znanych mi Marcinów nie pasuje, nie ma też żadnych śladów pobytu Marcina w Poznaniu i jego zgonu tamże.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2012, 18:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2011, 19:19
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Witam Tomasza ja od szewca z Głuchowa i Bączyków. Coś złożyłeś z Bączykiem Głuchowa ?

_________________
pozdrawiam
Michał
Szukam wszystkiego na temat miejscowości Słonin, Iłówiec Wielki powiat Kościan, Chomęcice
Rodziny Wojciaków(Woyciaków, Wujcioków) ze Słonina, Piotrkowic
Rodziny Bączyków z Iłówca Wielkiego, Głuchowa, Piotrowa, Szczepowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2012, 19:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
laik1971 napisał(a):
Witam Tomasza ja od szewca z Głuchowa i Bączyków. Coś złożyłeś z Bączykiem Głuchowa ?
Tytułem wprowadzenia:
W poszukiwaniach Michała i moich mamy wspólne miejsca (Słonin) jak i nazwiska (Bączyk) w powiecie kościańskim.
Jak do tej pory powiązań w naszych drzewach nie doszukliśmy się, jednak wydają się one prawdopodobne.
Jakiś czas temu otrzymałem od Michała nieznany dla mnie wycinek z "Księga Kupiectwa i Przemysłu Księstwa Poznańskiego 1908"
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
gdzie w Głuchowie widnieje wymieniony szewc Doliński J.

Michale,

Nie mam na razie pomysłu jak i gdzie można by sprawdzić który to z Dolińskich był wymieniony w "Księdze..." szewc 'Doliński J.'. Po weryfikacji danych jakie posiadam, z racji wieku i miejsca pasuje mi ostatecznie jedynie Jan Doliński *1879 - jedyny spośród 11 rodzeństwa o którego dalszych losach prócz narodzin nie mam żadnych danych.

Cały czas mam nadzieję że przy okazji twoich poszukiwań doszukasz się Wawrzyna Bączyka z Siernik, *1799, który w 1829 w Głuchowie ożenił się z Marcjanną Dolińską :-)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 10:22 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Może ta informacja też się przyda.
W parafii Lusowo w jednym z aktów jako chrzestny podany jest Franciscus Xaverius Duliński.
Pozdrawiam Marianna.

Lusowo
1855
Franciscus Xaverius Duliński
http://szukajwarchiwach.pl/53/3378/0/1/ ... S2yf47DrdQ


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 21:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Marianno,

Bardzo dziękuję za informacje, nie potrafię powiązać wymienionego w tym akcie Franciszka Ksawerego ze znanymi mi Dolińskimi.

Od dawna próbuje co prawda ustalić dalsze losy Franciszka Dolińskiego urodzonego w 1844 w Jarogniewicach, ten jednak mając w 1855 lat ledwie 11 lat raczej nie ma szans być osobą wymienioną w przywołanym akcie.

W metrykach z okolic Lusowa czy Tarnowa Podgórnego nazwisko Doliński pojawiają się sporadycznie.
Jak do tej pory nie zaprowadziły mnie w te okolice żadne ślady w moich poszukiwaniach. Z rozkładu występowania nazwiska Doliński według danych z PP (mapka jest na mojej stronie www, choć aktualna na rok 2009) wydaje się że największe skupienie osób noszących nazwisko Doliński to obszar na północ od Poznania.

Moi Odolińscy stali się Dolińskimi w połowie wieku XIX, pomimo wielu poszukiwań nie udało mi się doszukać do tej pory żadnego innego udokumentowanego przypadku takiej ewolucji i ustalenia się nazwiska w formie Doliński z pierwotnej formy z 'O' na początku.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2012, 11:21 
Offline

Dołączył(a): 22 lis 2009, 18:58
Posty: 57
Lokalizacja: Łódź
TomekD napisał(a):

Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Tomku,
Nie wiem czy dobry kierunek ale spotkałam

Księgi grodzkie łęczyckie 1715r. karta 214
G Wojciech Podczaski syn niegdy G Marcina Podczaskiego i G Agnieszki Odolińskiej

Pozdrawiam,
Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2012, 20:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Krystyno,

Serdecznie dziękuję za ciekawą informację.
Nazwisko Odoliński jest na tyle rzadkie że mogę sobie pozwolić na zbieranie wszelkich informacji o jego występowaniu, tak więc kierunek zawsze będzie dobry!

Od dawna bezskutecznie próbuję ustalić skąd przywędrował czy mógł przyjąć nazwisko Michał Odoliński (*~1730) który żył w okolicach Kwilcza i od którego wydają się moi Odolińscy pochodzić.

Co do Wielkopolski, województwa łęczyckiego i Odolińskich:
- według prof. Rymuta nazwisko Odoliński jest odmiejscowe i pochodzi od nazwy miejscowości Odolin (dzisiaj Odolin i Odolinek są częściami, odpowiednio wsi: Ernestynów i Zleszyn w gminie Bedlno, powiecie kutnowskim)
- rejestry poborowe z końca wieku XVI potwierdzają że w tych latach w Odolinie Odolińscy żyli i mieszkali - szlachta która gospodarzyła najczęściej na ledwie 1/2 łanie (Pawiński, Źródła dziejowe tom XII tom 1)
- w tych latach Odolin i Odolinek należały do parafii Bedlno. Z tego co udało mi się doszukać podczas II WŚ kościół został zburzony przez okupantów a księgi zniszczone, nie mam pewności czy i jakie dokumenty z tej parafii może się jednak zachowały (?!)
- w Wielkopolsce, w Tekach Dworzaczka (w monografiach i tablicach) w połowie wieku XVII wymienieni są Odolińscy pochodzących z województwa łęczyckiego.
W ciągu niewielu lat pojawiają się w wielu, często odległych miejscach:
http://dolinski.net.pl/O-Dworzaczek.htm
pomimo prób i przeglądania metryk wiele więcej niż Profesor nie znalazłem.
Jako ciekawostka - dzięki BASIA i zindeksowaniu parafii Kraszewice przypuszczenie że wymieniona w Tekach Marianna Odolińska (x Andrzej Laskowski) miała cokolwiek wspólnego z innymi odszukanymi przez Profesora Odolińskimi wydaje się być jego pomyłką wynikającą z tego że do ksiąg Kraszewic nie zdołał dotrzeć...
- inna Marianna zd. Odolińska wspomniana przez prof. Dworzaczka (x Aleksander Bieliński) otrzymała jako posag (ledwie przez 3 lata) część wsi Strzeźmino (vel Strzeżmino, Strzezmin, Strzeżmin , Strzyżmin, Strzezmin) w okolicach Kwilcza

Układanki tych i innych faktów dokumentami nie potrafię dzisiaj połączyć w całość, może kiedyś się to uda lub okaże się że to zupełnie inni Odolińscy i inne wydarzenia :-)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2012, 16:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2009, 22:40
Posty: 249
Tomku, nie wiem czy już wcześniej ktoś nie podał tych namiarów, znalazłam w Kwilczu akt ślubu:
Antonius Stachowiak + Marianna Odolińska -7. luty 1836 Kwilcz

http://szukajwarchiwach.pl/53/3370/0/4/26

Pozdrawiam
Genowefa
______________________
Poszukuję: Schulz, Szulc (Urbanowo, Opalenica) Vogel (Troszczyn) Bartkowiak (Konarzewo, Modrze), Garczyński (Konarzewo)

_________________
Gdzie urodził się Walenty Schulz (ok 1769), który poślubił Katarzynę Jender / Jąder (?), ich syn to Michał Schulz (1811) (Potockie Olendry k. Opalenicy)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2012, 15:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Genowefo,

Bardzo dziękuję za pamięć, informację i link!

Faktycznie ten akt jest mi znany, Marianna była wdową po Wojciechu Odolińskim który zmarł w 1835 a jego akt zgonu jest też wśród dostępnych skanów z Kwilcza w ZOSIA.

Panieńskie nazwisko Marianny to Kotecka.
W akcie który przywołałaś wpisano informację o tym że Marianna była wdową, jako nazwisko wpisano 1voto.

Ze wspomnianego związku z Wojciechem Odolińskim urodziły się 2 córki:
- Agnieszka (*1831, +1833)
- Jadwiga (*1833) która w Kwilczu w 1854 x Stanisław Olejniczak

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2012, 20:43 
Offline

Dołączył(a): 05 wrz 2012, 20:41
Posty: 2
Witam bardzo serdecznie
Mój pradziadek nazywal sie Czeslaw Odoliński, pochodził gdzieś z okolic Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 wrz 2012, 18:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
ewcik1986 napisał(a):
Mój pradziadek nazywal sie Czeslaw Odoliński, pochodził gdzieś z okolic Poznania
Ewelino,

Dziękuję za informację, mam nadzieję że e-mail jaki do ciebie wysłałem dotarł ?
Liczę że odpiszesz i uda się nam wspólnie ustalić czy twoi i moi Odolińscy są ze sobą powiązani.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2012, 20:29 
Offline

Dołączył(a): 05 wrz 2012, 20:41
Posty: 2
przepraszam, ale w ogole nie widzial maila:) juz odpisalam:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 wrz 2012, 12:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Zmarł Martinus Doliński lat 60
19.10.1850 Głuchowo.Pozostawił dzieci Paulus 50,Barbara 40,Marcianna,Catharina,Gaspar
Zmarła Elisabeth Dolińska lat 65?(odczytu nie jestem pewna),wdowa
10.09.1856 Głuchowo
pozostawiła dzieci Simon,Gaspar,Barbara

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 wrz 2012, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
AGA KOZA napisał(a):
Zmarł Martinus Doliński lat 60
19.10.1850 Głuchowo.Pozostawił dzieci Paulus 50,Barbara 40,Marcianna,Catharina,Gaspar

No, no...
To pierwszego syna spłodził mając lat 10 lub 9... :lol:

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 wrz 2012, 23:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
AGA KOZA napisał(a):
Zmarł Martinus Doliński lat 60
19.10.1850 Głuchowo.Pozostawił dzieci Paulus 50,Barbara 40,Marcianna,Catharina,Gaspar
Zmarła Elisabeth Dolińska lat 65?(odczytu nie jestem pewna),wdowa
10.09.1856 Głuchowo
pozostawiła dzieci Simon,Gaspar,Barbara
Jerzy Drzymała napisał(a):
No, no...
To pierwszego syna spłodził mając lat 10 lub 9... :lol:
Aga, doszukałaś się moich 3xpradziadków :-)
Jurku, pomimo że w moich poszukiwaniach przeważa 'nie wiem' - tym razem będzie inaczej :-)

Elżbieta urodziła się edit:08-09-1795 01-02-1778, zamarła więc mając edit:61 78 lat, zapis wieku w LM wygląda wręcz jak 95, jednak wymienione imiona dzieci nie pozostawiają wątpliwości że chodzi o tę samą osobę.

Kiedy dokładnie urodził się edit:Michał Marcin nie sposób ustalić. Urodził się prawdopodobnie w Kurnatowicach, parafia Sieraków około 1790 roku. Jego akt chrztu spłonął więc wraz z kościołem w pożarze miasta Sierakowa w 1817. Z aktu ślubu w 1813 wynika że urodził się w 1791, z wykazu komunikujących parafii Głuchowo z 1820 byłby to 1790, tak samo jak z wpisu w LM przywołanym przez Agę.

edit:Michał Marcin ożenił się w 1813 w Głuchowie z Elżbietą zd. Nowak, wdową. edit:Michał Marcin miał wtedy lat 22, Elżbieta lat 35.
Z pierwszego małżeństwa Elżbiety (zawartego w roku 1795) pochodzi Paweł (*1797) wymieniony w akcie zgonu Marcina.
Paweł nie był wiec tak naprawdę synem lecz pasierbem edit:Michała Marcina.

Wszystkie dzieci z pierwszego małżeństwa Elżbiety w dorosłym życiu używały nazwiska nie ojca a ojczyma edit:Michała Marcina. Akt zgonu edit:Michała Marcina jest pierwszym i jedynym dokumentem w którym jego nazwisko zapisano w formie Doliński. Nazwisko edit:Michała Marcina w 1839 zapisano jeszcze jako Odoliński w recesie uwłaszczeniowym Głuchowa.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Ostatnio edytowano 28 wrz 2012, 01:11 przez TomekD, łącznie edytowano 5 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2012, 00:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
TomekD napisał(a):
Jurku, pomimo że w moich poszukiwaniach przeważa 'nie wiem' - tym razem będzie inaczej :-)

Elżbieta urodziła się 08-09-1795, zamarła więc mając 61 lat, zapis wieku w LM wygląda wręcz jak 95, jednak wymienone imiona dzieci nie pozostawiają wątpliwości że chodzi o tę samą osobę.

Kiedy dokładnie urodził się Michał nie sposób ustalić. Urodził się prawdopodobnie w Kurnatowicach, parafia Sieraków około 1790 roku. Jego akt chrztu spłonął więc wraz z kościołem w pożarze miasta Sierakowa w 1817.
Z aktu ślubu w 1813 wynika że urodził się w 1791, z wykazu komunikujących parafii Głuchowo z 1820 byłby to 1790, tak samo jak z wpisu w LM przywołanym przez Agę.

Michał ożenił się w 1813 w Głuchowie z Elżbietą zd. Nowak, wdową. Michał miał wtedy lat 22, Elżbieta lat 35.
Z pierwszego małżeństwa Elżbiety (zawartego w roku 1795) pochodzi Paweł (*1797) wymieniony w akcie zgonu Marcina.
Paweł nie był wiec tak naprawdę synem lecz pasierbem Michała.


Domyśliłem się (uwzględniając kwestie prawne i biologiczne również), że był to pasierb. W kwestii urodzenia Marcina (nie Michała... :wink: ) też stawiam na 1790 rok, bo akt ślubu ma nr 1, a w takim wypadku moje doświadczenie podpowiada, że owe 22 lata skończył w roku poprzednim.
Ale rozumiem, że wspomniana przez Agnieszkę Elżbieta nie jest ową z 1813 roku, bo w momencie śmierci musiałaby mieć 78 lub 79 lat...

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2012, 00:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Jerzy Drzymała napisał(a):
W kwestii urodzenia Marcina (nie Michała... :wink: ) też stawiam na 1790 rok, bo akt ślubu ma nr 1, a w takim wypadku moje doświadczenie podpowiada, że owe 22 lata skończył w roku poprzednim.
Ale rozumiem, że wspomniana przez Agnieszkę Elżbieta nie jest ową z 1813 roku, bo w momencie śmierci musiałaby mieć 78 lub 79 lat...
Jurku,
Dziękuję - o tak późnej porze chyba nie będę już pisywać na forum bo błędami sypię :-(

Chyba wszystko poprawione:
- oczywiście Marcin a nie Michał.
- Elżbieta jest ta sama. Zrobiłem Ctrl+v daty jej pierwszego ślubu zamiast daty urodzenia i wiek policzyłem w pamięci też od tej daty :oops:

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2013, 14:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Parafia Konarzewo 25.11.1839
Antonius Sternalski kawaler z Wojnowic lat 28
Rosalia Odolinska wdowa z Konarzewa lat 30

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2013, 19:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Aga,

Wszystko wskazuje na to że to Rozalia zd. Szafrańska urodzona w Żukowie która jako panna w 1828 roku w parafii Objezierze wyszła za mąż za Wojciecha Odolińskiego.
W 1830 małżeństwo mieszka już 30 km dalej, w dzisiejszym Poznaniu, w Młynie Świętojańskim gdzie rodzi się im syn Józef, ochrzczony w parafii św. Jana Jerozolimskiego.
No i dalej informacja od ciebie o ponownym małżeństwie wdowy Rozalii, w Konarzewie.

Małżeństwo Wojciecha i Rozalii to jedna z zagadek której nie rozwiązałem.

Nie potrafię połączyć Wojciecha Odolińskiego, męża Rozalii z moimi Odolińskimi żadnym dokumentem.
Jestem jednak przekonany że to jeden z moich krewnych.
Wielkopolskie gniazdo Odolińskich przełomu wieku XVIII/XIX to Kurnatowice należące do majątku Kwileckich.
Objezierze w latach 1772-1828 to też Kwileccy (Aniela, Helena).
Migracje osób w ramach majątku Kwileckich, w świetle moich poszukiwań, wydają się być wtedy normą.

Pozostaje mi teraz szukać śladu po zgonie Wojciecha Odolińskiego, już w ograniczonym zakresie lat 1830-1839, choć nie mam pomysłu gdzie ...

Dalsze prawdopodobne losy Józefa Odolińskiego, syna Wojciecha i Rozalii to jego małżeństwo w roku 1855 w Słupi k. Stęszewa z Antoniną zd. Jędraszak. Co było dalej nie wiem. Antonina pojawia się w innych dokumentach w związku z innym Odolińskim, Marcinem. Być może były dwie Antoniny, być może pomyłka urzędnika. Niestety zachowały się pojedyncze dokumenty i nie ma jak sprawdzić co naprawdę się wydarzyło ...


Jakoś udało mi się samemu sobie wmówić że to koniec poszukiwań, nie ma metryk i aktów, wszystko co się dało to już znalazłem.
No i masz, Aga napisała i zburzyła brutalnie mój spokój :-)

Aga,
bardzo dziękuję że pamiętałaś o Odolińskich i moich poszukiwaniach.
Ten akt z Konarzewa był mi zupełnie nieznany.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 05:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Tomku - w linkach do Akt Wujtowskich i Radzieckich dla Grodziska Wlkp jakie podal Olek,
znalazlam wczoraj interesujace Cie nazwisko: Odolińska.
Mozesz popatrzec na stronie 333 w linku:
http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docmetada ... =&lp=1&QI=

Zreszta akurat w tej ksiedze/nie sprawdzalam jeszcze innych/ jest spis na koncu
nazwisk. Moze znajdziesz wiecej i takze w innych Aktach Wujtowskich.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 145 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL