Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 kwi 2008, 18:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo,
szukam nowych informacji na temat rodzin

Ratajczak, Wawrzyniak okolice Krzywinia (Wlkp.) i Westfalia
Michalski okolice Gostynia (Wlkp.)
Szurkowski okolice Koźmina (Wlkp.)
Madaj, Czarnecki okolice Wągrowca (Wlkp.)

Pozdrawiam serdecznie - Therese Swiatkowski

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2008, 18:32 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2008, 13:46
Posty: 12
Lokalizacja: Leszno
Hallo Tereso !
Dziś doczytałem w Twoim poście,że szukasz Ratajczaków w rejonie Krzywinia ale również Westfalii.Tak się składa,że z moją żoną szukamy Ratajczaków również we Westfalii ale w konsekwencji nie wiemy skąd oni w Polsce pochodzą.Otóż tam we Westfalii w 1898r w Hamme 158[dziś Bochum]urodziła się żony babcia Katarzyna Ratajczak.Z Hamme 158 jej
rodzice [a żony mojej pradziadkowie]przenieśli się do Recklinghausen i tam urodziły się - co ustaliliśmy - następne trzy
jej siostry [Hedwig , Maria , Zillig Ratajczakowe ].Już w Recklinghausen zamieszkiwali na ul.Heidestr.54 ,Hernestr.187 i
KoenigsLudwigstr.88.W Recklinghausen w 1920r babcia wzięła ślub z żony dziadkiem Janem Błaszkowskim,po czym w 1921
urodził się ojciec żony Edmund Błaszkowski.W 1922r przyjechali do Leszna i tu do swojej śmierci żyli.Tam w Recklinghausen
zostały 3 siostry ze swymi rodzicami Janem i Jadwigą zd. Krysiak-Ratajczaki.Te 3 siostry tam założyły swoje rodziny i tam
w Westfalii pomarli.Też w Recklinghausen zmarli ich rodzice Jan i Jadwiga Ratajczaki.
W 2oo6r z żoną z Leszna wyjechaliśmy do Westfalii ich szukać na cmentarzach.W trakcie poszukiwań
odnależliśmy ich miejsca i daty pochówków ale odnależliśmy w Herten żyjącego syna jednej z sióstr babci - Marii.On wiele
danych nam powiedział ale o swoich dziadkach [czyt.Janie i Jadwidze zd.Krysiak ] nic nie wiedział. Co nas zasmuciło to jego obojętny stosunek do grobów i jego przodków.Powiedział nam że było więcej, aniżeli 4 siostry.Że z matką jeżdził do
krewnych do Duisburga.Dał nam fotografię ze swoją babcią [Jadwigą zd.Krysiak]i 5 kobietami i 5 mężczyznami na odwrocie
której jego matka napisała Vermerk " Mutti , Schwestern und Halbgeschwistern".Ta adnotacja jego matki oznacza , że :
* rodzeństwa mojej żony babci Katarzyny nie było czworo a więcej ;
* po narodzinach 4 sióstr : Katarzyny ,Jadwigi ,Marii i Celiny ojciec Jan Ratajczak zmarł ok.1910r w Recklinghausen
bo Halbgeschwistern oznacza rodzeństwo przyrodnie czyli po drugim ojcu ;
* zatem prababcia Jadwiga Ratajczak zd.Krysiak wyszła drugi raz zamąż ok.1910-11r
Po przeczytaniu tej informacji na odwrocie zdjęcia oboje z żoną mieliśmy w głowach większy mętlik niż przed wyjazdem do
Westfalii."Nowy"wujek z Herten jednak przez lata od 2006 do dziś nam nic więcej nie pomógł wręcz odczuliśmy niechęć do pomocy.Nasze pismo do Burmistrza miasta Recklinghausen pozostało bez odpowiedzi.W tym piśmie przytoczyliśmy miejsca
zamieszkania pradziadków i prosiliśmy o ich daty i miejsca urodzeń oraz zgonów.
Opisuję Droga Tereso tą historię o Ratajczakach w Westfalii bo być może ma to związek z Twoimi Ratajczakami.
A może pomożesz mi w odszukaniu dat i miejsc urodzeń i zgonu naszych Ratajczaków.
Przesyłam serdeczne pozdrowienia
Zenek Sokołowski z Leszna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2008, 22:02 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Tereso,

przeglądałem indeksy parafii Lubiń k.Krzywinia. Ratajczaków jest tam bardzo dużo w okolicznych wioskach podlegających pod tą parafię.

M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2017, 14:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
Tereso,

ostatnio dotarłam do Antonii Madaj i Stanisława Żołądkowskiego.
Czy coś Ci to "mówi"?

Małgorzata

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2017, 16:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo Małgorzato,
Antonina Madaj to moja prababka, a Stanisław Żołądkowski to jej drugi mąż (pierwszym był Władysław Czarnecki)
Jestem bardzo ciekawa jakie masz informacje... i oczekuję ich niecierpliwie ;)
Moj adres internetowy wysyłam Tobie w prywatnej wiadomości, ale możesz też pisac tu, na Forum.
Z pozdrowieniami, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2017, 17:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
piszę na prywatną skrzynkę

Małgośka

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL