Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:02

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 maja 2008, 10:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Z upoważnienia Pani Elżbiety wstawiam na forum poniższy tekst . :)
Szanowni Panstwo,

szukam kontaktu z potomkami Zbierskich(Zbirskich), którzy we wsi Zbiersk pow. kaliski mieli prawo patronatu.
Bardzo interesuje mnie też historia Zbierska i gdybyscie Państwo mogli mi wskazać jakieś źródła, byłabym bardzo wdzięczna.
Z powazaniem
Elżbieta


Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2008, 13:27 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

Trochę Zbierskich występowało także w okolicach Kostrzyna (Wlkp.). Z tego co wiem, Łukasz prowadził jakieś badania nad tym nazwiskiem. Być może powiązał ich ze Zbierskiem? Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2008, 21:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Witam!
Jestem aktualnie w posiadaniu ciekawej ksiązki o historii miejscowości z powiatu kaliskiego. Pozwolę sobię zacytować co napisane jest o Zbiersku:

"Zbiersk, dawniej: Sczibersco, Sebersco, Zbiersk Wielki, Zbiersk.

Wieś pojawia się w źródłach pisanych od 1065r., gdy należała do benedyktynów z Mogilna. Później przeszła w ręce prywatne; w XVI i 1 poł. XVII w. częściami lub w całości była własnością szlachty zagrodowej Zbierskich. W 1562 r. jedną część miał Marcin Zbierski Sierszeń, a inną podzielili między siebie bracia Wojciech i Stanisław Zbierscy Czarnuchowie. W 6 lat później człon wsi po bracie Janie Zbierskim Elżbieta Maciejowa Zarzewska zbyła pisarzowi ziemskiemu kaliskiemu Bartłomiejowi Kotyńskiemu, który w tym samym roku wziął w zastaw część Zbierska od Stanisława Zbierskiego Czarnuchy. Wtedy też Bartłomiej zapisał tu posag żony Róży Suchorzewskiej. Oprócz niego wieś częściami w 1579 roku miało także 5 Zbierskich. W 13 lat później Bartłomiej Kotyński nabyte wcześniej człony Zbierska dał córce Jadwidze Maciejowej Wężyk Widawskiej. W tym samym roku Jakub Zbierski Spytek zbył część Janowi Lipskiemu z Jastrzębnik, który w 1579r. kupił również człon od Jadwigi z Kotyńskich Widawskiej. Po nim przejął najpierw syn Stanisław i w 1610r. sprzedał przyrodniemu bratu Andrzejowi, który - oprócz Piotra Zbierskiego Czarnuchy i Andrzeja Grodzickiego - jako właściciel części wzmiankowany w 1618r. Później część Lipskich nazwano Lipszczyzną i w 1643r. jej dziedzic Stanisław Lipski zastawił u Świętosława Czackiego. Z kolei po Stanisławie mielsi synowie i Stanisław Lipski swoją ojcowiznę w Zbiersku zbył w 1679r. Andrzejowi Boguckiemu, którego syn Sebastian Stanisław w 1685r. kupił dalszą część wsi od Władysława Lipskiego, brata Stanisława. Natomiast człon Zbierskich w 1643r. należał do Joanny Zbierskiej, a później do Jana Zbierskiego Czarnuchy, po śmierci którego w 1659r. spisano inwentarz. Następnie tę część wsi dostała córka Jana Anna Zbierska i w 1684r. wraz z synem Janem Gorzyckim i drugim mężem Janem Franciszkiem Czachórskim sprzedała Zygmuntowi Lasockiemu. Natomiast trzeci człon Zbierska Andrzej Grodzicki trzymał do 1654r. i zbył Marcinowi Swieykowskiemu (Świejkowskiemu), który jako jej właściciel wzmiankowany jeszcze w 1665r. Z kolei po śmierci Zygmunta Lasockiego przed 1707r. przejął syn, podczaszy wyszogrodzki Maciej i z czasem skupił całą wieś w swoich rękach. Następnie sprzedał ją w 1727r. za 61 836 zł pisarzowi ziemskiemu kaliskiemu Stanisławowi Gostyńskiemu, od którego 3 lata później nabył za 70 000 zł Bogusła Kożuchowski herbu Doliwa, ożeniony z Zofią Gostyńską. Z kolei co najmniej od 1759r. właścicielem był sędzia wieluński Stanisław Kożuchowski, który w tym roku przeprowadził remont prezbiterium miejscowego kościoła i pobudował nawę. Natomiast w 1771r. Zbiersk był w posiadaniu szambelana królewskiego Leona Gąsiorowskiego herbu Ślepowron, a wkrótce - w wyniku zajazdu - dostał się w ręce małżonków Jakuba i Franciszki Przespolewskich. Następnie w 1775r. ponownie włości te przejął w posiadanie Leon Gąsiorowski, a włacicielem po Stanisławie Kożuchowskim od 1797r. został jego syn Antoni Kożuchowski. Z kolei za 320 000 złp nabył Zbiersk syn Tadeusz i 6 lat później sprzedał Konstantemu Kręskiemu, ożenionemu z Brygidą z Kożuchowskich. Następnie w 1847r. od Konstantego włości nabył Wilhelm Aleksander Repphan, który mieszkał we dworze petryckim i od 1839r. dzierżył Petryki, Bartodzieje, Ostrówek i Łyczyn. Po nim w 1881r. kolejnym właścicielem dóbr został August Repphan (syn Beniamina), a 3 lata później przejęła Spółka Buraka Cukrowego i Rafinerii "Zbiersk" W. A. Repphan. Następnie trzymała Spółka Akcyjna Cukrowni i Rafinerii "Zbiersk". "

Poza tym, od siebie dodam, że nazwiska Zbierski występują we wsiach: Chojno, Główczyn, Niemiecka Wieś, Piwonice (Kalisz), Słuszków oraz Złotniki Wielkie.

Mam nadzieję że pomogłem :)

Pozdrawiam
Kuba Wojtczak

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2008, 22:02 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2008, 11:22
Posty: 6
Witam,
dzięki za wskazówki i informacje, a do Ciebie Kuba mam prośbę, abyś podał mi tytuł tej książki, autora i wydawnictwo rzeczywiście informacji jest bardzo dużo. Może gdzieś w bibliotece znajdę. Jeśli mozesz, to sprawdź, czy przy Zbierskich nie ma przydomków, czy nie ma informacji o historii rodu.
Będę bardzo wdzięczna
Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2008, 22:07 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2008, 11:22
Posty: 6
mac napisał(a):
Hej,

Trochę Zbierskich występowało także w okolicach Kostrzyna (Wlkp.). Z tego co wiem, Łukasz prowadził jakieś badania nad tym nazwiskiem. Być może powiązał ich ze Zbierskiem? Pozdrawiam
Maciej


Macieju,
mam nadzieje, że Łukasz się odezwie, bardzo interesuje mnie historia i genealogia tej właśnie szlachty.

Dzięki
Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2008, 23:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
W Tekach Dworzaczka Zbierscy sa od 1510 r. z najwczesniejszym zapisem z 1451r. Moge przeslac na priv.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2008, 12:14 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2008, 11:22
Posty: 6
Witaj,
dzięki, to już mam.
Szukam troche dalej, skąd sie wzięli, bo prawdopodobnie nazwisko Zbierscy (Zbirscy) przyjęli po uzyskaniu majątku (takie jestmoje przypuszczenie) , ale jaka drogą? Czy nadania czy kupna? I tak pytania można mnożyć.
Dlatego właśnie bardzo bym chciała nawiązać kontakt z kimś, kto zajmował się właśnie nimi.
Pozdrawaiam serdecznie
Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2008, 12:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Rzecz jasna, jak zwykle zapominam o najwazniejszym :D
Cytat pochodzi z książki Pana Stanisława Małyszko, a tytuł to "Majątki Wielkopolskie Tom VI. Powiiat Kaliski"
Pozdrawiam :D

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2008, 18:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ja mam sporo materiału o rodzinach o nazwisku Zbierski, które co najmniej od XVIII wieku licznie występują w Czerniejewie, Czerlejnie i Środzie Wlkp. - a w XIX wieku "rozpanoszyły" się w całym powiecie średzkim, w okolicach Wrześni, Swarzędza itd. - ale są to rodziny plebejskie i nie udało mi się dotąd ustalić czy i jakie występuje pokrewieństwo ze Zbierskimi - właścicielami Zbierska. Jest też trochę Zbierskich w okolicach Kalisza i Konina, z których jedna co najmniej gałąź pochodzi z linii średzkiej, ale tego obszaru jeszcze nie badałem.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2008, 08:18 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2008, 11:22
Posty: 6
Witaj Łukaszu,
przepraszam, że tak późno sie odzywam, ale nie było mnie w kraju 10 dni.
Czy istnieje jakaś możliwość, abym mogła zapoznac sie z Twoimi materaiałami, ewentualnie wskaż mi źródła. Ja staram sie dotrzeć do włascicieli Zbierska, poniewaz w Tekach Dworzaczka występują Zbirscy (Zbierscy) z przydomkiem Jafra, lub w jego odmianach, a także jako nazwisko Affra. Napewno jest Ci to znane. Z historii Zbierska, którą mi przysłał Kuba Wojtczak wynika, ze oni albo nabyli majątek, albo został im nadany i podejrzewam, że go roztrwonili.
W tekach Dworzaczek podaje źródła, ale mniemam, że w nich już wiecej nie znajdę, dlatego musze dotrzec do Jana Zbirskiego zw. Czrnucha, Macieja Zbirskiego zw.Jawra (Jaffra), a jest to wiek XVI.
Moze studiując swoich Zbierskich natrafiłeś na "moich"?
Pozdrawiam
Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2008, 20:59 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2008, 13:46
Posty: 12
Lokalizacja: Leszno
Pani Elżbieto ,Panie Wojtku !

W latach 1963-68 w Środzie Wlkp. chodziłem do tamtejszego Technikum Rolniczego z kuzynami Zbierskimi z okolic Środy
Wielkopolskiej.Wywodzili się rolniczych rodzin.Jeden z nich dziś w rejonie Buku ma duże gospodarstwo , a jego małżonka
[ również koleżanka z ówczesnego Technikum] prof.dr hab.Janina Zbierska-Maruszewska z poznańskiej Akademii Rolniczej
wspólnie z mężem Hirkiem może mogliby Państwu pomóc. Jej adres e-mail : jzbier@au.poznan.pl
Serdecznie Państwa pozdrawiam

Zenon Sokołowski z Leszna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2008, 21:54 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2008, 11:22
Posty: 6
Dzięki serdeczne. Spróbuję.
Pozdrawiam
Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2008, 13:58 
Offline

Dołączył(a): 16 cze 2008, 13:40
Posty: 2
Witam!

Również jestem zainteresowany historia rodziny Zbierskich - są moimi przodkami. Mam kilka refleksji.

Mianowicie: Herbarze podają trzy rożne herby którymi posługiwali sie Zbierscy (Poraj, Pobóg i Leszczyc), mamy wiec hipotetycznie trzy odgałęzienia rodziny. Do tego mamy czwarta 'plebejska', którą można by przyjąć jest nie związana z 'prawdziwymi' Zbierskimi niczym prócz nazwiskiem. Ci pochodzą z Poznania i okolic... Kolejny herbarz podaje, ziemie wschowska, jako miejsce przebywania Porajow-Zbierskich. Nic już nie udało mi sie znaleźć o Pobogach i Leszczycach, aczkolwiek dałbym sobie rękę obciąć że trafiłem kiedyś na zapisek z "Popisu pospolitego ruszenia kaliskiego" który wspominał o Pobogach - Zbierskich.

Czy wiec słusznie można postawić hipotezę o istnieniu 4 rożnych rodzin Zbierskich?

PS Pytanie do Łukasza Bieleckiego:

Czy jesteś tym 'magicznym Łukaszem' który przesyła wyniki badan do Edwarda Zbierskiego z USA? Wiele o Tobie słyszałem ;)

Pozdrawiam

Male sprostowanie do wpisu: Zbierscy nie występują w miejscowościach Słuszków i Złotniki Wielkie (w zasadzie nie występowali nigdy). Zamieszkiwali wsie Dzierzbin, Gadow, Smaszew, Boguslawice, Koscielec (obok Kalisza). Wciąż natomiast zamieszkują wieś Smaszew. Ich linia wywodzi sie ze Srody Wielkopolskiej od Jana Zbierskiego urodzonego w Ulejnie ok 1813r.

Pierwsza wzmianka na jaka udało mi sie natrafić to wpis w "Rocznikach Kaliskich" o rycerzach Janie i jego synu Zawiszy de Sbirsco, która pochodziła z roku (o ile mnie pamięć nie myli) 1409.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2008, 09:06 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2008, 11:22
Posty: 6
Witam,
dzięki za wiadomości, są one dla mnie coraz ciekawsze. Chociaż muszę dodać, ze ze wzgledu na mniej niż skromną wiedzę o Zbierskich, nie mogę się do nich ustosunkować.
Do Zbierskich doprowadziły mnie Teki prof.Dworzaczka i dlatego szukam pomocy. "Moi" Zbierscy weszli w posiadanie części majątku Zbiersk (o czym dowiedziałam sie dzęki Kubie Wojtczakowi-serdeczne dzięki jeszcze raz) : " Wieś (Zbiersk) pojawia się w źródłach pisanych od 1065 roku., gdy należała do Benedyktynów z Mogilna. Później przeszła w rece prywatne; wXVI i 1 poł. XVIIw. częściami lub w całości była własnością szlachty zagrodowej Zbierskich" I przypuszczam, że nazwisko przyjęli od nazwy majątku, a nazywali sie inaczej. W Tekach Dworzaczka są m.in. takie zapisy:
" ... Maciej Zbierski zwanym Jawra, ...Jan Zb. Jawra dalej: Jaffra jej syn..., Anna Kozimińska wdowa po ol.Macieju Zbierskim zw. Jafra... ". I to właśnie to "Jafra" w różnych konfiguracjach jest w kręgu mojego zainteresowania.
I dalej cytat: "W 1562 r., jedna część miał Marcin Zbierski Szerzeń, a inną podzielili miedzy siebie bracia Wojciech i Stanisław Zbierscy Czarnuchowie" - przydomek Czarnuchowie skłania do przyjęcia, że mieli ciemną karnację i napewno ciemne włosy. Skąd się więc wzięli w okolicach Kalisza? Napewno w ówczesnych czasach należeli do jednego klanu, tylko jedni zachowali majątek i nazwisko , drudzy go roztrwonilil, a część zapewne nie miała prawa posługiwania się nazwiskiem "Zbierski" i pozostali przy swoim "Jafra" Według mnie, przybyli z innego kraju i nabyli majątek Zbiersk- ale jaką droga? Kupna, nadania? Czy można gdzieś to sprawdzić? - i moze to jest ta czwarta "plebejska" gałąź?
Wiedza, którą do tej pory zgromadziłam o "Jafra" doprowadziła mnie właśnie m.in. do Dzierzbina i Smaszewa. "Moi" znaleźli sie trochę dalej, ale wciąż byli w tym samym dekanacie Kaliskim, przemieścili się wzdłuż Warty na południe. Narazie utknęłam na 1809 roku.
Pozdrawiam
Elżbieta






































































































































































































































































































































+++++++++


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2008, 11:13 
Offline

Dołączył(a): 16 cze 2008, 13:40
Posty: 2
Oprocz Jaffrow, Czernuchow, Szerszeni, mamy jeszcze Lassotow ! Moim zdaniem sa to jednak tylko i wylacznie przydomki czlonkow nalezacych do TEJ SAMEJ rodziny. Czesto zeby odroznic czlonkow rodziny nadawano im przydomki. Jak latwo wyczytac z Tek Dworzaczka juz w czasie panowania Zbierskich na Zbiersku wies byla niesamowicie podzielona miedzy poszczegolnych czlonkow rodu. Mozna tez znalezc informacje ze posiadali mlyn w Dzierzbinie w okolicy rzeki (Piotr Zbierski). Mlyn dosc dlugo nazywany byl potem 'mlynem Zbierskim'

Szczesliwie sie sklada ze mieszkam w okolicy Zbierska '6 km' i wszystkich wiosek przez Pania wymienionych. Jestem tez potomkiem rodziny Zbierskich.

Gdybym mogl jakos pomoc, podzielic sie informacjami: szulawy@wp.pl. Prosze pisac!

Z pozdrowieniami!
Marcin

PS: Jezeli Pani poszukiwania doprowadzily Pania do Smaszewa i Dzierzbina, lub okolic, a z tego co wiem poza 'moimi' Zbierskimi nie bylo tam zadnych innych od roku conajmniej 1790, to mozemy miec cos wspolnego. Galaz Dzierzbin - Smaszew mam w 95% rozpracowana.

Ustosunkuje sie jeszcze do sposobu nabycia Zbierska przez Zbierskich. Jak wiemy Zbiersk nalezal do Benedyktynow z mogilna. Jak wspomnialem wczesniej juz ok roku 1400 zbiersk nalezy do rycerza Zawiszy i Jana ze Zbierska (a wiec mozna przypuszczac ze przodkow pozniejszych Zbierskich).

Wydaje mi sie ze nadawane były raczej królewszczyzny a nie majątki kościelne, wiec moim zdaniem majątek lub jego cześć został odkupiony od Benedyktynów przed rokiem 1400.

Jak dowiadujemy sie również z Tek Dworzaczka, wiek XVI i XVII to ciagly podzial majatku Zbiersk (Zbierscy posiadali tez ziemie we wsi Modla w okolicach Konina, w poblizu Zbierska). Zbierscy ciągle spłacają jakieś długi, wielu z nich posiada zaledwie części Zbierska. W połowie wieku XVII Zbiersk zostaje sprzedany. Wydaje mi sie wiec ze Zbierscy roztrwonili majątek a potem wynieśli sie na dobre. Niestety są to tylko przypuszczenia.

Prof Pilarczyk uczył swoich studentów ze historyk wciąż musi sobie zadawać pytanie 'dlaczego'. W przypadku Zbierskich tych pytań jest na razie bardzo dużo i niestety bez odpowiedzi :(

Pozdrawiam

Skleroza nie boli: zapomniałem jeszcze o przydomkach - Rachwalik i Szerszeń.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2008, 21:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Szulawy napisał(a):
Jak wiemy Zbiersk nalezal do Benedyktynow z mogilna

Źródła gospodarcze opactwa mogileńskiego podają, iż 27 kwietnia 1268 roku nastąpiła zamiana wsi Żerniki i Krakowo na Zbiersko, czyli jest to data nabycia Zbierska przez benedyktynów.
W roku 1282 benedyktyni z Mogilna przedstawili do zatwierdzenia Przemysłowi II swój stan majątkowy, wymieniając m.in. Zbiersk jako swoją własność. Niestety nie wiem kiedy i w jakich okolicznościach utracili tę miejscowość. Wiem jedynie, że w następnych wiekach część swoich włości sprzedali, część zamienili na inne.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2010, 19:29 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2010, 20:57
Posty: 80
Witam!

A czy ktoś może zna rodziców Magdalena Zbierskiej (ur. ok. 1858 r.), która brała ślub w 1874 r. Środzie WIelkopolskie z Janem Słupińskim?
Są to moi prapradziadowie..
Po wielu latach rodziny się "spotkały"... Szwagier mojej mamy to Bogdan Zbierski, którego rodzina pochodzi ze Środy Wlkp.
Z resztą nie wiedziałem jak wiele mnie łączy ze Środą, gdy brałem ślub w tatmtejszej farze z moją żoną...
Może ktoś wie, czy wśród zabytkowych nagrobków na średzim cmentarzu są groby Zbierskich ?
Pozdrawiam!

Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2010, 12:44 
Offline

Dołączył(a): 10 wrz 2007, 15:03
Posty: 224
Lokalizacja: Gliwice
Pan Marcin "Szulawy" przytacza, że herbarze podają 3 różne herby, którymi posługiwali się Zbierscy, tj. herby Poraj, Pobóg i Leszczyc. Tymczasem instalacje kanoników poznańskich podają jeszcze Zbirskich herbu Jelita (oprócz nich wymieniają też Zbierskich herbu Bróg czyli Leszczyc). Tak więc w sumie mamy 4 herby rodziny Zbierskich/Zbirskich. Herby te - Leszczyc (Bróg) jest pewny, Jelita dotyczy formy nazwiska "Zbirski" (więc może to zupełnie inna rodzina), Pobóg (ten herb jest tu najbardziej wątpliwy) oraz Poraj. Wg Bronisława Nowaka, autora pięknej mediewistycznej monografii "Ród Porajów w Małopolsce w średniowieczu" (wyd. 2009) Zbierscy herbu Poraj biorą swój początek z małopolsko-sieradzkich Porajów, czego dowodzi ich właśnie typowo "małopolskie" imiennictwo (Zawisza, Spytek), zapewne więc któryś z Porajów z sieradzkiego lub Małopolski wżenił się przed rokiem 1389 z dziedziczką części Zbierska w Wielkopolsce i odtąd się tu zadomowili. Ta historia zaczyna się od Zawiszy ze Zbierska i Dąbroszyna herbu Poraj, wymienianego w źródłach w 1389 i jeszcze w 1412 (który to Zawisza miał prawdopodobnie brata o imieniu Przecław, ojca Zawiszy i Spytka), i ten Zawisza zapewne wszedł w posiadanie Zbierska (lub jego części) oraz Dąbroszyna w wyniku spadku po matce (choć nie ma na to dowodu, to hipoteza, mógł również wejść w posiadanie tych dóbr drogą ożenku, kupna, zamiany, wyderkafu, lub nadania itp, ale z drugiej strony w Zbiersku potem będą zapewne dziedziczyć też jego bratankowie, Spytek i Zawisza, więc jeśli mieliby oni prawa do dziedziczenia w Zbiersku to raczej jako udział kognatyczny, "babizny"). Ten Zawisza ze Zbierska był ojcem Mikołaja i Chocimira Zbierskich. I odtąd Zbierscy herbu Poraj zadomowili się na stale w Zbiersku i rozrodzili, co stało się przyczyną rozdrobnienia Zbierska i przyjmowania przez Zbierskich przydomków, mających ich rozróżnić. Zbierscy herbu Poraj przyjęli więc przydomki "Spytek", "Zawisza", "Czeczot/Czeczotka" oraz "Czarnucha". Pozostali Zbierscy (dziedziczący w Zbiersku cząstki, być może byli oni autochtoniczni, a może wżenili się w Porajów), mieli przydomki "Szerszeń" i "Jaffra" (o przydomku "Lassota" nie ma mowy, stąd pytanie, czy został on dobrze odczytany, i czy nie chodzi tu o bardzo zniekształconego "Czeczota"? Można sobie bowiem wyobrazić zapis "Czeczota" odczytany po zniekształceniach jako "Lassota") i ci Zbierscy nie należeli do Zbierskich herbu Poraj. Mogli więc to być inni Zbierscy, np. herbu Leszczyc.

Może jeszcze uzupełnię. Otóż dokładniej i ściślej rzecz ujmując, Bronisław Nowak postawił hipotezę, że Zbierscy herbu Poraj, a dokładnie ich protoplasta Zawisza ze Zbierska i Dąbroszyna był potomkiem Zawiszy z Dąbrowy Zielonej i Tokarzewa herbu Poraj (ur. przed 1250 - zm. po 1316), który w swojej karierze (zapoczątkowanej na dworze księcia sieradzkiego Leszka Czarnego) był łowczym sieradzkim, kasztelanem rozpirskim, kasztelanem kaliskim i 3-krotnym wojewodą sieradzkim (w tamtych czasach urząd palatyński nie był dożywotni). Bronisław Nowak przyjmuje, że wśród wielu jego hipotetycznych synów, jeden z nich o nieustalonym imieniu NN jest identyczny z ojcem Zawiszy z Suchcic z 1336 i nazywa go dla jasności wywodu "NN z Suchcic". Tym samym przyjmuje on za owego "NN z Suchcic", syna wojewody Zawiszy z Dąbrowy Zielonej, przodka późniejszych Garnyszów oraz przodka innych rodzin, pieczętujących się herbem Poraj, a zamieszkujących południową część ziemi sieradzkiej, tj. Porajów z Garnka (Garnkowskich), z Gidla (Gidzielskich), z Kodrębia (z Kodrąbia, Kodrębskich), z Kuczowa (? Kuczewscy) i z Bogdanowa. Do grupy owych rodzin pochodzących od "NN z Suchcic" wprowadza też hipotetycznie Gruszczyńskich herbu Poraj (czyli też Koźmińskich i Zaksińskich) oraz właśnie Zbierskich herbu Poraj. Tych ostatnich najpewniej i przede wszystkim z uwagi na kryterium imionowe, skoro jeden z synów Zawiszy ze Zbierska miał na imię Chocimir, a jest to rzadkie rodowe imię, które nota bene występuje u XIV i XV-wiecznych Garnyszów. Stąd domniemanie, że Zbierskim jest pokrewnie blisko do Garnyszów. (Przy okazji drugi syn Zawiszy ze Zbierska dostaje imię Mikołaj, to owszem popularne imię, ale wraz z imieniem Chocimir występuje ono też wśród pierwszych znanych Garnyszów; stąd imiona synów Zawiszy ze Zbierska zdaje się są wcale nieprzypadkowo "Garnyszowe") Czy rozpoznania pana Bronisława Nowaka w kwestii filiacji rodowej Poraj-Zbierskich są słusznie, tego nie wiem, to wymaga głębszych analiz, ale moim zdaniem przesłanki, na których oparł on swoje przypuszczenia wydają się godne zaufania.

Żeby prześledzić i rozjaśnić powyższy komentarz przedstawię to w krótkiej genealogicznej tablicy strzałkowej:

Zawisza z Dąbrowy Zielonej i Tokarzewa (p* 1250 - po 1316) łowczy sieradzki 1264-68, kasztelan rozpierski 1271, kasztelan sieradzki 1273-76, kasztelan kaliski 1288, wojewoda sieradzki 1285, 1291-1299 i 1311; x NN herbu Odrowąż -->
"NN z Suchcic" (hipotetyczny syn) -->
Zawisza z Suchcic 1336; x (przed 1320) NN córka Sieciecha z Morska herbu Oksza, dziedziczka dóbr Woźniki i Wadów (znany jest on tylko z tej jednej wzmianki źródłowej z 1336) -->
Stanisław z Suchcic i Woźnik 1336 (występuje z ojcem Zawiszą, znany też tylko z tej jednej wzmianki)

potem występują (bez konkretnej filiacji, ale hipotetycznie z tej linii)
Piotr z Gruszczyc 1376
Mikołaj Garniec (Garnysz) z Suchcic i Pojałowic 1384 -> Chocimir 1384
Spytek z Kuczowa 1386
Spytek z Bogdanowa i Dziepołtowic 1389
Sieciech i Zawisza z Gaci 1392
Zawisza i Jan z Gidla 1392

Z tego wynika (jeśli oczywiście przyjąć te hipotezy), że chronologicznie nasz Zawisza ze Zbierska mógłby być wnukiem Zawiszy z Suchcic, ewentualnie wnukiem jego nieznanego nam z imienia i źródeł brata; jeśli łączyć by go bliżej Garnyszów, nasz Zawisza mógłby być bratem albo nawet i synem Mikołaja Garnysza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2012, 10:08 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2012, 10:00
Posty: 13
Lokalizacja: Przylep-Zielona Góra
Łukasz Bielecki napisał(a):
Ja mam sporo materiału o rodzinach o nazwisku Zbierski, które co najmniej od XVIII wieku licznie występują w Czerniejewie, Czerlejnie i Środzie Wlkp. - a w XIX wieku "rozpanoszyły" się w całym powiecie średzkim, w okolicach Wrześni, Swarzędza itd. - ale są to rodziny plebejskie i nie udało mi się dotąd ustalić czy i jakie występuje pokrewieństwo ze Zbierskimi - właścicielami Zbierska. Jest też trochę Zbierskich w okolicach Kalisza i Konina, z których jedna co najmniej gałąź pochodzi z linii średzkiej, ale tego obszaru jeszcze nie badałem.


W moim drzewie genealogicznym występują Zbierscy z Gowarzewa, Czerniejewa,Czerlejno,Swarzędz,Krzyżowniki,Kleszczewo i okolice
Częściowe drzewo dołączył Edward Zbierski z USA.


Pozdrawiam Zbierskich!
Z poważeniem:
Emil Zbierski

_________________
Emil Zbierski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2012, 16:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2009, 10:03
Posty: 130
Witam
Informacyjnie chciałem dodać iż do dnia dzisiejszego w Czerlejnie mieszka p. Piotr Zbierski który zajmuje się historią Czerlejna i okolic.
Pozdrawiam Tadeusz

_________________
Pozdrawiam Tadeusz Koszarek

Poszukiwane nazwiska: Koszarek, Grala, Tomaszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2012, 21:36 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2012, 10:00
Posty: 13
Lokalizacja: Przylep-Zielona Góra
tadeo68 napisał(a):
Witam
Informacyjnie chciałem dodać iż do dnia dzisiejszego w Czerlejnie mieszka p. Piotr Zbierski który zajmuje się historią Czerlejna i okolic.
Pozdrawiam Tadeusz


A ma Pan jakiś kontakt do niego?

_________________
Emil Zbierski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2012, 10:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2009, 10:03
Posty: 130
Myślę że nie będzie problemu, ale dopiero jak będę u mojej mamy ponieważ nie pamiętam nr telefonu do niego.
Pozdrawiam Tadeusz
PS. Ewentualnie sprawdzić w książce telefonicznej co do adresu to o ile pamięć mnie nie myli to będzie ul. Kleszczewska p. Piotr Zbierski (tel może być na Marek Zbierski)
już mam , ul. Kleszczewska tel. 061 818 019 Piotr Zbierski

_________________
Pozdrawiam Tadeusz Koszarek

Poszukiwane nazwiska: Koszarek, Grala, Tomaszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2012, 13:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Witam.
W samej Środzie Wlkp. do dziś mieszka kilka rodzin Zbierskich.
Nie wszystkich można wyszukać w googlach, ale kontakty są.
Wszyscy są ze sobą skoligaceni.
Nazwisko to występuje również w sąsiadujących ze Środą wioskach.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2013, 12:40 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2012, 10:00
Posty: 13
Lokalizacja: Przylep-Zielona Góra
tadeo68 napisał(a):
Myślę że nie będzie problemu, ale dopiero jak będę u mojej mamy ponieważ nie pamiętam nr telefonu do niego.
Pozdrawiam Tadeusz
PS. Ewentualnie sprawdzić w książce telefonicznej co do adresu to o ile pamięć mnie nie myli to będzie ul. Kleszczewska p. Piotr Zbierski (tel może być na Marek Zbierski)
już mam , ul. Kleszczewska tel. 061 818 019 Piotr Zbierski


brakuje jednej cyfry w numerze telefonu.
Pozdrawiam

_________________
Emil Zbierski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2013, 14:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2009, 10:03
Posty: 130
Sorki, nr to 061 8 178 019
Pozdrawiam Tadeusz

_________________
Pozdrawiam Tadeusz Koszarek

Poszukiwane nazwiska: Koszarek, Grala, Tomaszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2013, 15:51 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2012, 10:00
Posty: 13
Lokalizacja: Przylep-Zielona Góra
tadeo68 napisał(a):
Sorki, nr to 061 8 178 019
Pozdrawiam Tadeusz


dziękuje bardzo za numer :)

_________________
Emil Zbierski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 120 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL