Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 mar 2024, 05:57

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 sty 2007, 13:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Miałam dziś przyjemność reprezentować nasze Towarzystwo (trochę samozwańczo :wink: ) w szkole w której pracuję. Co roku uczniowie klas IV naszej szkoły przygotowują drzewa genealogiczne swoich rodzin. Zaproszono mnie do jury konkursu. Poziom prac jest w wielu przypadkach zaskakująco wysoki, a i udokumentowanie (fotografie, daty, ilość pokoleń) też często zadziwiają. Jest nadzieja, że nowe pokolenia genealogów rosną, a w nich przecież nadzieja!

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2007, 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo,
a moze, dla popularyzacji genealogii wsrod mlodziezy wielkopolskiej warto byloby przedstawic tu, na naszej stronie laureata konkursu.
Sadze,ze moglibysmy zastanowic sie nad tym w jaki sposob wciagnac mlodziez w dzialalnosc naszego Towarzystwa.
Mysle, ze jest to napewno ciekawy temat nad ktorym warto podyskutowac.
Pozdrawiam - Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 sty 2007, 14:38 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Możnaby w porozumieniu z dyrektorami szkół ogłaszać konkursy w szkołach na najciekawsze drzewo genealogiczne zrobione przez uczniów. Później możnaby za zgodą laureatów opublikować na naszej stronie najciekawsze prace.

M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 sty 2007, 18:57 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam. Lubuskie Towarzystwo wspólnie z Biblioteką Gminy Wolsztyn prowadzi obecnie konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i pogimnazjalnych na drzewo genealogiczne.Okres świąteczny,okres ferii oraz program "Sekrety rodzinne" napewno przyczynią się do popularyzacji tego tematu oraz umożliwią na stałe zagościć towarzystwom genealogicznym w szkołach.Musimy to wszystko wykorzystać dla popularyzacji genealogii.
Pozdrawiam Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 sty 2007, 19:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Basiu ! Super sprawa, a i Teresa z Maciejem macie świetne propozycje. Myśle że niedługo skonkretyzujemy te pomysły .
POzdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2007, 12:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Witam, oto dość nietypowy przykład drzewa genealogicznego (pokłosie konkursu szkolnego). Przedstawiam to jako ciekawostkę :lol:

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2007, 22:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Zawsze uważałem ,że młodzież ma niesamowite pomysły. Tylko zazdrościc Tobie pracy z taką młodzieżą. :)
Pozdrawiam
Wojtek
ps. a przepraszam Basiu czy to Twój uczeń?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2007, 00:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 15:21 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2007, 00:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 15:22 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2007, 13:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Zgodę rodziców uzyskałam, nie zamieściłabym bez tego zdjęć. To mój uczeń, chodzi do III klasy i w stworzeniu tego drzewka uczestniczyła cała rodzina - ale o to przecież w tym wszystkim chodzi.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2011, 21:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Ostatni post w tym temacie datowany był 28 lutego 2007 roku... :(
Nie znaczy to jednak, że w szkołach nic się nie dzieje. Od tego czasu w "mojej" szkole w Luboniu co roku jest ogłaszany konkurs na drzewo genealogiczne.
http://www.sp4lubon4.republika.pl/page1 ... 5d42c.html
W tym roku również miałam przyjemność oceniania prac uczniowskich (niektóre naprawdę na wysokim poziomie). Dodatkowo też został ogłoszony konkurs pt. "Członkowie mojej rodziny - współtwórcami historii".
Dzieci często przy pomocy rodziców wykonały świetną robotę. Były wspomnienia o prapradziadku - uczestniku Powstania Wielkopolskiego, o dziadku wywiezionym do Rzeszy na prace przymusowe, o wujku - ministrze przemysłu i handlu w rządzie I. Paderewskiego, o pradziadku wywiezionym w 1939 roku na Syberię, któremu po 4 latach katorżniczej pracy przy budowie torów udało się zbiec...
Była też jedna praca, którą fragmentami zacytuję:
"Temat jest dla mnie trudny. Pytałam mamę, tatę, babcię, dziadka, czy był w naszej rodzinie jakiś sławny człowiek, lecz nie potrafili mi nikogo wymienić. Rodzina ze strony mamy od pokoleń zajmowała się rolnictwem. (...) Mama mojego taty również pochodzi z rodziny z tradycjami rolniczymi. (...) Historię tych rodzin tworzą ludzie ciężko pracujący w swoich gospodarstwach rolnych. (...) Wśród moich przodków nie było budowniczych mostów, hal, fabryk. Nie było też lekarzy, prawników, ludzi dobrze wykształconych. Mojej rodzinnej historii muszę szukać pośród pól, wśród upraw pszenicy i rzepaku, pośród starych maszyn rolniczych, które tata pozostawił na pamiątkę. (...) Mój tata tworzy historię. Ukochał ziemię, tradycję, swój region, kraj, tak jak moi przodkowie. Dla mnie to powód do dumy."

No i co powiecie? :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2011, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Piękne... Właśnie dziś przepytywałam Mikołaja z materiału na jutrzejszą klasówkę i znalazłam w jego zeszycie bardzo podobne słowa: historię tworzą wszyscy ludzie. Cieszy, że także młodzi zaczynają dostrzegać wartość rodzinnych historii i tradycji, często pozbawionych herbów i znanych nazwisk. Powinna być nagroda za odwagę i chwytające za serce podejście do tematu.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2011, 05:58 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:20 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 13 maja 2011, 06:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Jacku, też miałam takie podejrzenie. Wrzucałam fragmenty w google - bez rezultatu. Napisz więc jaśniej gdzie to czytałeś, skąd znasz ten tekst?

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2011, 06:21 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:21 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 13 maja 2011, 06:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Jeśli to plagiat - jak piszesz, to nie mogę tego potraktować z dystansem.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2011, 06:38 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:22 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 13 maja 2011, 09:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Plagiat?.

Jedni uczniowie mają ścisłe umysły, inni to humaniści itd. Było zadanie, które uczeń chciał wykonać najlepiej jak potrafi, a więc chciało się poszperać w literaturze, jeśli popełnił błąd, to tylko w tym, że nie przelał na papier zaczerpniętej wiedzy swoimi słowami.
Jeśli nawet zamieścił w wypracowaniu fragment czyjegoś tekstu, mógł być nie świadomy co czyni.
Istotą krótkiej polemiki pomiędzy Basią i Jackiem co do tego, czy autorem tekstu jest uczeń, uważam za przysłowiowe zero, z stosunku do tego co mnie spotkało.

Swego czasu napisałam artykuł do gazety, bardzo wyraźnie zastrzegając prawa autorskie itd.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy przeczytałam jeden z biogramów zamieszczonych w książce o powstańcach z Lubonia?
Zawierał informacje z mojego artykułu, które są dostępne nie tylko w archiwach, ale także w innych instytucjach. Autorką biogramu jest emerytowana nauczycielka z Lubonia.
Sprawdziłam, czy Pani ta czerpała również wiedzę z tych XIX w. źródeł co ja. Niestety nie, a innych w tej sprawie nie ma.
Rozmawiałam z autorką biogramu, która jest oczywiście posiadaczką gazety z moim artykułem, i pomimo wykształcenia udała zdziwioną i „nie wiedziała …”, oraz z autorem całej publikacji i wydawcą.
Nikt nie pytał mnie o zgodę, wszyscy byli zdziwieni o co mi chodzi?.
Nie robi się takich rzeczy, ale cóż, mam iść do sądu? – po prostu zostawiłam sprawę w spokoju, choć wiem, że plagiat popełniono w stu procentach.

Po moich doświadczeniach powiem tak – chwała uczniowi za operatywność.
Basia zamieszczonej w wypracowaniu treści nigdzie wcześniej nie czytała, toteż zapewne takich przypuszczeń nie miała oceniając pracę i cytując ją na Forum.
Przypuszczenia, że cytuję: „Nie żeby być cynicznym, ale już to gdzieś czytałem, mam dziwne wrażenie że kilka słów zostało zmienionych i praca została "podtuningowana" ale brawo dla niego-niej za inwencję i otwarty umysł”, nie powinno tutaj być. To muszą być pewniki.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2011, 01:51 
Offline

Dołączył(a): 09 wrz 2007, 11:11
Posty: 213
Lokalizacja: Poznań
DankaW napisał(a):
Nie robi się takich rzeczy, ale cóż, mam iść do sądu? – po prostu zostawiłam sprawę w spokoju, choć wiem, że plagiat popełniono w stu procentach.

Oddałbym sprawę do sądu. Dla zasady...
Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2011, 13:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Oddać sprawę do sądu tylko dla zasady to nie jest dobre rozwiązanie.W tego typu sprawach bez adwokata i biegłego sądowego raczej się nie obejdzie, a to są dodatkowe koszty (oprócz wniesienia opłaty sądowej), których zwrot może zasądzić sąd, ale często muszą one być egzekwowane przez komorników. Ja radziłbym wystąpić z pismem (oczywiście poleconym) gdzie sformułowałbym swoje oczekiwania - publiczne przeprosiny,odszkodowanie itp. Bez takiego przed sądowego wezwania żaden sąd pozwu nie przyjmie, a może osoba naruszająca zasady prawa autorskiego zmieni swoje zdanie i będzie skłonna do zawarcia odpowiedniej ugody.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2011, 13:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Troszkę usuwa się w cień główny temat - genealogia w szkołach :(

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2011, 14:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Temat został „odkurzony” po 4 latach, czyżby w tym czasie nic się nie działo w szkołach?
Nie, ponieważ tu i ówdzie na Forum pojawiały się informacje o różnych spotkaniach z uczniami, szkoda tylko że nikt wcześniej o tym nic nie informuje.
W wielu przypadkach dowiadujemy się o jakimś spotkaniu po fakcie.

Rozumiem Basiu Twój lokalny sentyment. :D

Dziękuję za rady i wskazówki.
Proszę, nie wymieniajmy już więcej poglądów w mojej sprawie w tym temacie.

Pozostawmy go na informacje, co i gdzie dzieje się w związku z genealogią w szkołach.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2011, 14:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Dziękuję Danusiu za zrozumienie :D
Oczywiście, że w szkołach genealogia istnieje!
Przykładem-nasz zeszłoroczny udział w warsztatach w Targowej Górce.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Informuję, że w dniu 20 listopada wraz z Pawłem Hałuszczakiem reprezentowaliśmy WTG "Gniazdo" podczas wizyty w SSP nr 3 "Dębinka" w Poznaniu. W ramach lekcji historii w klasach IV przeprowadziliśmy pogadankę o genealogii w częściach zatytułowanych: "Jak zacząć?" , "Co dalej, gdy pamięć rodziny zawodzi?" i "Domowe muzea". Dzieci otrzymały schematy prostych wywodów przodków oraz drzew genealogicznych (do 4 pokoleń) oraz krzyżówkę genealogiczną i foldery.
Dzieci wykazywały zainteresowanie tematem a rezultaty zobaczymy w terminie późniejszym w postaci stworzonych wywodów przodków lub drzew.

pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, 22:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Beatko, Pawle - gratuluję i cieszę się ogromnie! Brawo! :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL