Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 maja 2009, 18:12 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2008, 08:14
Posty: 244
Lokalizacja: Szamotuły, Środa Wielkopolska,Dąbrowice pow.kutnowski
Witam. Nie znam miejsca zamieszkania mej prababki, która ponownie wyszła za mąż i po śmierci męża, przyjechała do Środy Wlkp.,kupiła tam domek . Czy to dobry trop - odszukać księgę nieruchomości, gdzie winny być zawarte dane prababki?
Sprawa tak wazna dla mnie, ponieważ jak sądzę,znając miejsce zamieszkania prababki dotrę do miejsca ślubu mojej babki.
Trochę to pokrętny sposób, ale nie mam innych danych. Może jakaś podpowiedź, a może inny sposób?
W indeksie Poznań Projekt nic nie ma, niestety. Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2009, 21:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Witaj, Danusiu!
To całkiem dobry pomysł.
W jakim okresie doszło do transakcji kupna domku (przynajmniej w przyblizeniu) w Środzie Wlkp.? Księgi wieczyste, dawniej gruntowe, zawierają sporo interesujących informacji i mogą być źródłem cennych informacji. Przekonałem się o tym analizując zapisy w tzw Grundbuchach, dotyczące nekielskich olędrów. Dla każdego gospodarstwa, obok zapisów analogicznych do umieszczanych we współczesnych księgach wieczystych, dołączane były specjalne teczki, w których gromadzono szczegółową, najczęściej bardzo bogatą dokumentację. Księgi znajdziesz w Sądzie Rejonowym, natomiast dziewiętnastowieczne teczki w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Najpierw trzeba udać sie do sądu, przejrzeć zawarte w ksiedze zapisy i wynotować numer tomu i księgi wieczystej. Te informacje pomogą w dotarciu do właściwej teczki w archiwum.
Nie wszystkie sądy przekazały teczki do archiwum. Nie wiem jak to wygląda w średzkim sądzie?
Tam uzyskasz wszelkie informacje.
Drugą drogą jest dotarcie do ksiąg meldunkowych (kiedyś: księgi dusz). Zawarte są tam informacje o tym, skąd przybywa dana osoba, co będzie dla Ciebie wskazówką do dalszych poszukiwań. Pisał też o tym niedawno Maciek.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2009, 07:28 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2008, 08:14
Posty: 244
Lokalizacja: Szamotuły, Środa Wielkopolska,Dąbrowice pow.kutnowski
Witaj! Jurku! Bardzo dziękuję za tak wyczerpujące informacje.
Poszłam tropem ksiąg i w starostwie sredzkim uzyskałam tzw.matrykułę - podano mi numer tomu i numer karty, na podstawie czego dotrę do wieści o mojej prababce. Sprawa poszukiwania danych jest o tyle skomplikowana, ponieważ informacje ogólnie rzecz biorąc o rodzinie mej mamy posiadam " w pamięci" i trochę, nie znając szczegółów błądziłam we mgle. Dodatkowym utrudnieniem była nie znajomość przynależności miejscowości z terenu wrzesińskiego do USC powstałych po 1874 roku. Dzięki przyjaciolom z WTG mam już namiary, dzięki czemu mogę rozpocząć poszukiwania w ARchiwum Poznańskim. Tak na marginesie - rodzina mego taty pochodzi z Dąbrowic dawne woj.łęczyckie, w byłym zaborze rosyjskim, dotarcie do dokumentów było łatwiejsze, ponieważ proboszcz parafii był jednocześnie urzędnikiem stanu cywilnego, a dodatkowo rodzina nie przemieszczała się.
Dzięki raz jeszcze. Gorąco pozdrawiam! Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, 16:01 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Czy księgi wieczyste/katastralne ze Środy są dostępne w jakimś archiwum? Szukałem też akt notariuszy ze Środy z XIX wieku, ale nie znalazłem takiego zespołu w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Są tylko XX-wieczni. W zasadzie chodzi mi o Kostrzyn i akt sprzedaży gruntu i domu z lat 50-tych XIX wieku. Gdzie szukać?

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Księgi wieczyste - Grundbuch-y dotyczące Środy i powiatu, znajdują się w Sądzie Rejonowym w Środzie Wlkp. Przeglądałam takie z początków XIX i XX wieku.
Niestety, trzeba wcześniej zamówić telefonicznie księgi w sekretariacie wydziału, a następnie umówić na określony termin ich oględzin.
W poniedziałki sekretariat wydziału czynny jest chyba do godz. 18,00.
Dla mnie te stare księgi okazały się skarbnicą wiedzy o przodkach i kolejnych właścicielach określonych nieruchomości.

Nr telefonu do Sądu Rejonowego w Środzie Wlkp. Wydział Ksiąg Wieczystych:
61 286 57 19
61 286 57 20

Życzę wielu odkryć i satysfakcjonujących informacji. :)

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, 17:00 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Dzięki, tak myślałem, że będą w jakimś sądzie.
Jak się domyślam, nie ma żadnego dostępnego publicznie inwentarza tych ksiąg, więc jakie dane należy mieć, żeby zamówić księgę?

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, 19:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ja byłam w tej komfortowej sytuacji, że znałam obecne numery KW i nazwiska dzisiejszych właścicieli,
więc z odszukaniem i dostępem nie miałam kłopotu.
Można też spróbować wyszukać coś metodą prób i błędów na portalu:

http://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewid ... wieczysta/

oraz innych wyszukiwarkach, które mogą jednak być płatne, w przeciwieństwie do tej podanej powyżej.
Myślę, że najlepiej przedzwonić do sekretariatu i spytać, jakie warunki trzeba spełnić aby mieć wgląd do XIX w. ksiąg wieczystych.
Księgi można fotografować.
Na wgląd do akt wytworzonych do ksiąg wieczystych i ich fotografowanie, trzeba na wniosek osoby zainteresowanej wglądem,
mieć specjalną zgodę sędziego wydziału.

Jeśli nie znamy numeru KW, należy się udać do Starostwa Powiatowego Wydział Geodezji i Kartografii, gdzie prowadzona jest ewidencja wszystkich gruntów.
W ewidencji tej znajdują się wszystkie zgłoszone przez sąd numery ksiąg wieczystych do poszczególnych nieruchomości.

Akta średzkich notariuszy są w AP Poznań, trzeba jednak znać nazwisko, u którego akta zostały wytworzone..
Wyszukiwałam takowych.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, 09:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
DankaW napisał(a):
... Jeśli nie znamy numeru KW, należy się udać do Starostwa Powiatowego Wydział Geodezji i Kartografii, gdzie prowadzona jest ewidencja wszystkich gruntów.
W ewidencji tej znajdują się wszystkie zgłoszone przez sąd numery ksiąg wieczystych do poszczególnych nieruchomości.

Akta średzkich notariuszy są w AP Poznań, trzeba jednak znać nazwisko, u którego akta zostały wytworzone..
Wyszukiwałam takowych.


Akta średzkich notariuszy są w wyszukiwarce APP.

http://szukajwarchiwach.pl/szukaj?q=Akt ... =25&page=1

str. 2, 6 itd.

Spis

viewtopic.php?p=56653#p56653

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2013, 14:39 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Dzięki za wszystkie informacje. Rozpocznę od akt notariuszy, bo chyba będzie najłatwiej coś wyszukać.
Swoją drogą opis zasobów na stronie szukajwarchiwach jest nieco mylący. Po wpisaniu "Akta notariusza środa" znajduje co innego niż "Akta notariusza pow.średzki". Jak znajdę transakcję u notariusza, to spróbuję w księgach wieczystych w sądzie.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2013, 15:49 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 182
Bieżące księgi wieczyste są dostępne na: ekw.ms.gov.pl
Jeśli księga jest w tym systemie, to nie ma potrzeby starać się o bezpośredni dostęp (księgi są jawne, ale nie zawsze mieszkamy w tej miejscowości, w której jest właściwy sąd) lub o robienie zdjęć.
Jeśli księga była utworzona na bazie innej (starszej) księgi to musi się w niej znajdować odpowiednia adnotacja.
Kataster i matrykuły są w pewnym sensie odwrotnością ksiąg wieczystych. Odpowiadają raczej dzisiejszej ewidencji gruntów (oraz budynków i lokali) prowadzonych obecnie przez starostwa powiatowe. Kataster opisywał działki (parcele) w systemie administracyjnym.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2013, 16:23 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Tylko trzeba znać numer księgi wieczystej danej działki. Działkę potrafię zlokalizować na mapie http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/
Czy jest jakiś sposób dotarcia do numeru księgi wieczystej działki na podstawie numeru w geoportalu?

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2013, 07:52 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 182
Znając numer działki, w ewidencji gruntów - w starostwie można sprawdzić zarówno obecny numer księgi, jak i "historię" działki.
Ewidencja w formie elektronicznej prowadzona jest od lat 90-tych XX wieku, ale założona była już w latach 60-tych. Miała w zamyśle zastąpić księgi wieczyste (były nawet sugestie, aby niszczyć stare księgi jako przejaw byłego ustroju wyzysku człowieka przez człowieka). Są starostwa, w których nadal są przechowywane księgi katastru z XIX wieku (od czasu gdy je "prusak" kazał urządzić) i są sądy, w których są księgi wieczyste z tego samego okresu. Najlepszym źródłem wiedzy o starych dokumentach są pracownicy z długim stażem lub emeryci.
Dużą wiedzę posiadają też geodeci pracujący na danym obszarze. Niektórzy z nich potrafią jeszcze czytać niemiecki neogotyk. Geodetom można zlecić badanie ksiąg i działek, ale to kosztuje. Podobnie zresztą jak odpisy ksiąg wieczystych czy wypisy z ewidencji gruntów.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2017, 14:56 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Księgi wieczyste - wyszukiwarka - wszystkie miasta (wgląd w księgę - płatny):
https://ksiegi-wieczyste-online.pl/cour ... IiXQ%3D%3D

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 73 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL