Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 mar 2024, 06:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 sty 2013, 08:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Wąsowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Kuślin, ok. 8 km na północny-wschód od Nowego Tomyśla.
Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 19 / 1859 zgodność: Panna młoda: 55%

Stanislaus Kierzłem (21)
Agnes Dykrzak (22)

Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 10 / 1839 zgodność: Pan młody: 84%

Laurentius Kierstein (22)
Marianna Maciejewicz (14)

Parafia katolicka Brudnia, wpis 8 / 1883 zgodność: Pan młody: 100%

Alexander Kmiecikowski (25) matka: Catharina Stankiewicz
Francisca Kopeć (16) matka: Marianna Zachwieja

Parafia katolicka Obrzycko [Obersitzko], wpis 1 / 1838 zgodność: Pan młody: 100%

Adalbertus Kmiecikowski (23) ojciec: Andreas Kmiecikowski, matka: Marianna Glizińska
Catharina Stankiewicz (18) ojciec: Michael Stankiewicz, matka: Marianna Lewandowska

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, 09:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 495
Wieś Wąsowo to parafia Wytomyśl .
Wieś Chraplewo to parafia Brody Poznańskie .

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, 13:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Jankowski_Kamil napisał(a):
Dziękuję Pani bardzo, pani Izabelo. :)
Laurentiusa Kierstein i jego żony sam wcześniej nie znalazłem :)
No i znów nasuwa się pytanko :
Czy w Wytomyslu znajdę w parafii akta z roku 1839? Czy w ogóle znajdę je gdzieś? Archiwa np?
Bo chciałbym teraz dojść głębiej w rodzinę Kierstein. Miejsce urodzenia Laurentiusa i rodzice :)

Pozdrawiam !

Wawrzyn wdowiec ożenił się po raz drugi w tej samej parafii z wdową Katarzyną:

Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 12 / 1872 zgodność: Pan młody: 73%

Laurentius Kiersztan (56)
Catharina Przystaniak z domu Klapa (44) Dodatkowe informacje: viduus/vidua

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, 19:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Podane informacje są z tej strony
http://poznan-project.psnc.pl/
Przy znalezionym akcie jest zakładka z napisem akt oryginalny,wystarczy kliknąć i wiemy.skąd zindeksowany akt pochodzi :)
Parafia Wytomyśl dostępna w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
http://www.aap.poznan.pl/

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, 19:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Agnieszka mnie wyprzedziła, ale podaję bezpośredni link do wykazu dostępnych w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu ksiąg metrykalnych z Wytomyśla:
http://www.aap.poznan.pl/bazy/ksiegi.ph ... wytomy%B6l

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
A potem na weekend do Wąsowa... ;-)
http://www.wasowo.pl/index_new.php#

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2013, 20:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Drogi Kamilu,
niedawno jeszcze sam zadawałem wiele pytań na forum, teraz chętnie Tobie pomogę. Z racji tej, że Twoje poszukiwania dotyczą wsi Wąsowo, która należała do parafii Wytomyśl mogę coś pomóc.
Sam opierając się na różnych, często sprzecznych ze sobą przekazach ustnych, zmuszony byłem zająć się poszukiwaniami wszystkich osób z tej okolicy noszących moje nazwisko. Okazało się, że w samym Wąsowie między 1815 r., a 1905 r. urodziło się ponad 100 osób, które mnie bardzo interesują. Przy budowaniu drzewa powstała w ten spsób mała baza, w której pojawiają się nazwiska: Kierstan (Kierstein, Kierztan) i Dykczak (Dykszak, Dykierek). Dzięki wspaniałym bazom „PP” i „BASIA” możesz sam zobaczyć zależności (śluby, chrzty, świadkowie, chrzestni) pomiędzy tymi trzema nazwiskami. Zależności mam skopiowane na listę jako .doc, ale ze względu na jej obszerność nie będę wklejał, mogę przesłać na email. W zdecydowanej większości są to dalekie linie boczne, ale przejdę do osób ważnych dla Ciebie, przy czym zaznaczam, że są to tylko częściowe informacje bowiem zajmowałem się tylko moim nazwiskiem.
W księgach parafii Wytomyśla zawarte są następujące wpisy chtów:

1820 Marianna rodzice: Andreas Kiersztein i Regina Chenicz
1823 Adalbert rodzice : Andreas Kiersztein i Regina Chenicz
1834 Stanislaus rodzice : Andreas Kiersztein i Regina Chenicz
1837 Regina rodzice: Andreas Kiersztein i Regina Chenicz

Na bazach jest wpis podany już przez Izabelę:
Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 19 / 1859 zgodność: Panna młoda: 55%
Stanislaus Kierzłem (21)
Agnes Dykrzak (22)

Ich dzieci to:
1866 Veronica rodzice: Stanislaus Kierstau i Agnes Dykszak (Grońsko)
1869 Stanislaus rodzice: Stanislaus Kierstau i Agnes Dykszak (Grońsko)
1871 Josephus rodzice: Stanislaus Kierstau i Agnes Dykszak (Grońsko)
1872 Franciscus Xaverius rodzice: Stanislaus Kierstau i Agnes Dykszak (nieczytelne)
Tutaj literka "n" została odczytana jako "u".

W sprawie następnego wpisu Izabeli:
Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 10 / 1839 zgodność: Pan młody: 84%
Laurentius Kierstein (22)
Marianna Maciejewicz (14)
nie mogę się odnieść, nie posiadam danych o tych osobach, ale Laurentius mógł także mieć syna Stanisława.

Pozostaje sprawdzić, czy zapisy z księgi meldunkowej ze wsi na Kujawach odpowiadają faktom i czy Twój prapradziadek Jan (Joseph 1871-1871, żył 10 m-cy) urodzony w 1859 r. jest synem Stanisława i Agnieszki Dykczak, czyli byłby synem zaraz po zawarciu związku małżeńskiego, siedem lat starszy od najstaszej dotąd znanej Weroniki (1866 r.)

Agnes Dykczak ewentualnie Twoja 3x prababcia pojawia się w roku jej ślubu jako chrzestna przy wpisie chrztu:
1859 Catharina rodzice: Chrysostomus Dykierek i Francisca Henicz

Ślub: Chrysostomus Dykierek (24) Francisca Henicz (23) miał miał miejsce 1858 r. w Wytomyślu , świadkami byli: Martinus Krysman ex Wasowo i Franciscus Nowak ex Wąsowo

Ich dalsze ich dzieci to:
1861 Marianna rodzice: Chrysostomus Dykierek i Francisca Henicz
1865 Francisca rodzice: Chrysostomus Dykierek i Francisca Henicz
1868 Stanislawa rodzice: Chrysostomus Dykierek i Francisca Henicz

Biorąc pod uwagę wiek Chrysostomusa Dykiereka ur.1835 r. i Agnes Dykczak ur.1837 r., i zakładając, że to jest tylko inna forma pisemna tego nazwiska, możnaby wyjść z założenia, że jest to rodzeństwo lub kuzynostwo.
Nie pozostaje nic innego, jak zbadać wszystko samemu przeglądając księgi parafii Wytomyśl.

W Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu wszystkie zbiory parafii Wytomyśl zostały zeskanowane i istnieje możliwość wygodnego przeglądania skanów na lokalnym komputerze w bazie CAAP, w której księgi są dostępne od 1664 r. do 1919 (M1941).
W Archiwum Państwowym w Poznaniu dostępne są księgi od 1818 r. do 1872 r.
Wszystko jest dokładnie ujęte na stronie bazy danych „Pradziad”

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

Ja sam wybieram się do poznańskich archiwów dopiero w kwietniu. Budowa drzewa zaczęła się kilka lat temu od pierwszych 100 osób z Wąsowa. Z pomocą innych osób zostało rozbudowane do ponad 1500 osób, które są ich potomkami. Ja sam nadal szukam aktu chrztu mojego prapradziadka Piotra (Petrusa) Henicza, który urodził się między 1800 r., a 1810 r. , żyjąc i umierając w Wąsowie. Gdy tylko będę w Pozaniu, to sprawdzę akty chrztu Jana Kierstana i Agnieszki Dykczak.

Pozdrowienia

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Ostatnio edytowano 15 sty 2013, 15:37 przez Megabit, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2013, 16:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Kamilu,

odpowiadając na Twoje wątpliwości, podam kilka kolejnych faktów dotyczących nazwiska Kierstan.

Andreas Kierstein występuje w moich notatkach 4 x jako ojciec (co już powyżej umieściłem)
i 4 x razy jako chrzestny przy:

1.) Marianna 01.12.1821 Wąsowo; rodzice:Josephus Hęnicz i Regina ex Bauchow
2.) Rosa 15.08.1829 Wąsowo; rodzice: Josephus Nowaczyk i Marianna ex Hęniczow
3.) Stanislaus 24.04.1836 Wąsowo (brat mojego pradziadka); rodzice: Petrus Hęnicz i Marianna ex Woytkowiakow
4.) Francisca 18.11.1836 Wąsowo; rodzice: Josephus Hęnicz i Regina ex Bauchow

Ponaddto w moich zapiskach jako rodzice chrzestni występują też:

1.) Marianna Kierstein przy chrzcie: Julianna 29.05.1842 Wąsowo; rodzice: Josephus Nowak i Marianna Henicz
2.) Regina Kierstein przy chrzcie: Joannes 13.12.1846 Wąsowo (brat mojego pradziadka); rodzice Petrus Henicz i Marianna Wojtkowiak

i jako świadek:

1.) Stanislaus Kiersztan (custos silvae ex Grońsko) przy ślubie: Michael Henisz (brat mojego pradziadka) i Nepomucena Wrembel; 24.10.1871 Lwówek

Przy ostatnim nie wiadomo czy to jest Stanisław (1838) mąż Agnieszki Dykczak, czy Stanisław (1834) syn Andrzeja, ale może dane o jego wykonywanym zawodzie będą pomocne.

Chciałbym jednak zapytać, czy masz 100% -owy dowód na to, że Stanisław (1838) przyszły mąż Agnieszki jest synem Wawrzyna (Laurentius) (1817) i jednej z jego dwóch żon ?

Myślę, że w miarę przypływu informacji robi się coraz ciekawiej, a że zapytania i wątpliwości chyba zawsze będą istniały, to już chyba standartowe.

Dla przykładu moich wątpliwości podam tylko, że mam dane dwóch braci rodzonych w Michorzewie. Imiona rodziców są identyczne, ale... jeden urodzil się 06.07, a drugi 23.08 tego samego roku!!! Sam z wiekim trudem odczytywałem te skany.

Listę prześlę na podanego maila.
Gdybyś mógł przedstawić połączenie rodzinne Stanisława i Wawrzyna byłbym również wielce wdzięczny.

Pozdrowienia

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2013, 13:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Witam,

Znalazłem jeszcze inny wpis z innego wiarygodnego źródła:

Stanislaus Kierstan ur. 03.05.1864 syn Wawrzyna, żyjący w Wytomyślu (więcej na temat nie mam).
Jeśli miałby to być syn Wawrzyna i Marianny Maciejewicz, to byłoby to dziecko, które urodziłoby się 25 lat po ślubie, ojciec miałby 47 lat, a matka 39 lat. Brzmi realnie, a to wykluczałoby fakt, że mieliby oni syna Stanisława urodzonego w 1838.r.
Poza tym Stanisław, o którym piszesz urodził się w 1838 r. , a ślub Wawrzyna i Marianny Maciejewicz miał miejsce w 1839 r. Byłby dzieckiem nieślubnym i zostałoby mu nadane nazwisko Kierstan?
Naturalnie nie jest wykluczone, że w tych latach żył inny Wawrzyn Kiesrtan na terenie parafii Wytomyśl.

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2013, 13:33 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2013, 13:25
Posty: 2
Witam. Zupełnie nie znam się na genealogii, ale chyba mogę pomóc.
Trafiłam tutaj przez przypadek.
Mam w rodzinie, w najbliższej linii, Kiersztanów.
Na chwile obecną mieszkają we Lwówku oraz Grońsku.
Dzisiaj spróbuję dodzwonić się do cioci(ur. 1932r.), która pochodzi z rodu Kiersztanów i aktualnie zamieszkuje Grońsko, aby dowiedzieć się czegoś o Jej rodzicach, dziadkach oraz pradziadkach. Mam nadzieję, że pamięć Jej nie zawodzi :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2013, 17:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2008, 15:48
Posty: 74
A ja tylko dodam, że w Wąsowie obecnie to nazwisko nie występuje.

Magda
(z Wąsowa ;) )

_________________
http://www.bilscy.eu
http://www.zastawie-netau.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2013, 09:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Weroniko !
Chciałem się zapytać, czy udało się Tobie cokolwiek od cioci dowiedzieć.
Nazwisko Kierstan (Kierstein) jest dość specyficzne i wyjątkowe, i wydaje mnie się, że w tych terenach chyba już zanika. Tymbardziej Twoje informacje mogłyby być bardzo wartościowe.

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2013, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2010, 15:52
Posty: 7
Witam
Może to też Twoja rodzina:USC Lwówek zgony nr77/1875r
Nazwisko Kiersztan do 1938r występowało w Posadowie i Chudopczycach (USC Lwówek)
Pozdrawiam Zofija


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2013, 19:38 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2010, 15:52
Posty: 7
A imię jego Wawrzyn , zgon zgłasza Carl Lorber. Uważam,że to rodzina.
Powodzenia .Zofija


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2013, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2010, 15:52
Posty: 7
Trochę nam się namieszało w tej wymianie informacji.
Masz doskonały dostęp do akt USC Lwówek ,Kuślin oraz ksiąg parafialnych Lwówek,Michorzewo poprzez Zintegrowany System Informacji Archiwalnej - szukaj w archiwach. Skany urodzenia, śluby,zgony oraz skorowidz USC Lwówek 1874 -1910,USC Kuślin 1874 -1908 z małymi lukami 79 -84 są dostępne.Parafialne również(niestety nie w całości) Sugeruję Kuślin ponieważ było to USC dla Wytomyśla i Wąsowa.Natomiast w Michorzewie też występuje interesujące Cię nazwisko. Szukamy w całej okolicy bo nasi przodkowie "wędrowali"i nigdy nie ma gwarancji,że tylko i wyłącznie Wąsowo.Szukamy w aktach urodzenia,ślubów i zgonów oraz chrzestnych i świadków.
Teraz skan 77/1875 jest to akt zgonu Wawrzyna Kierstan Lat 32 ur Wytomyśl mieszkajacego Lwówek
syna Wawrzyna Kierstan i Marianny Maciejwicz z Wytomyśla. Zgłasza zgon osoba znana urzędnikowi . Rodziny z innej miejscowości
mógł nie znać.
Pozdrowienia powodzenia Zofija


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2013, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Coś mi sie wydaje że ten Wawrzek Kiersztan mógł być służącym, lokajem, kamerdynerem, wożnicą itp u Sczanieckich ( dobra w Pakosławiu, Brodach, Wąsowie, Chraplewie, Michorzewie) W 1820 roku Nimfa Sczaniecka wyszŁa za hrabiego Wincentego Antoniego Łąckiego (ślub w Wytomyślu). Gdzie były dobra Łąckich to dokładnie nie wiem ale na początku XX wieku Łąccy rezydowali we Lwówku. Zakładając że Kiersztanowie byli na służbie u Nimfy to zmieniali miejsce pobytu razem z Nią, więc dzieci rodziły się w jej majątkach albo hr Łąckiego i w parafiach tych majętności należałoby szukać urodzin dzieci Kiersztanów. To tylko taka moja sugestia, być może warta rozpatrzenia.
A co do osoby zgłaszającej zgon nie przywiązywał bym specjalnej wagi bo to często osoba ktora ma często musi sie pojawiać w miejscowości w ktorej znajdowal sie USC np handlowiec, furman zajmujący się transportem. (zetknąłem się z tym). Komunikacji masowej wtedy nie było. Kolejka wąskotorowa pojawiła się na tym terenie w okolicach przełomu wieków. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Ostatnio edytowano 07 lut 2013, 22:52 przez zibip47, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2013, 22:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
zibip47 napisał(a):
Coś mi sie wydaje że ten Wawrzek Kiersztan i jego rodzice mogli być służącymi lub lokajem, kamerdynerem, wożnicą itp u Sczanieckich ( dobra w Pakosławiu, Brodach, Wąsowie, Chraplewie, Michorzewie) W 1820 roku Nimfa Sczaniecka wyszŁa za hrabiego Wincentego Antoniego Łąckiego (ślub w Wytomyślu). Gdzie były dobra Łąckich to dokładnie nie wiem ale na początku XX wieku Łąccy rezydowali we Lwówku. Zakładając że Kiersztanowie byli na służbie u Nimfy to zmieniali miejsce pobytu razem z Nią, więc dzieci rodziły się w jej majątkach albo hr Łąckiego i w parafiach tych majętności należałoby szukać urodzin dzieci Kiersztanów. To tylko taka moja sugestia, być może warta rozpatrzenia.
A co do osoby zgłaszającej zgon nie przywiązywał bym specjalnej wagi bo to często osoba ktora ma często musi sie pojawiać w miejscowości w ktorej znajdowal sie USC np handlowiec, furman zajmujący się transportem. (zetknąłem się z tym). Komunikacji masowej wtedy nie było. Kolejka wąskotorowa pojawiła się na tym terenie w okolicach przełomu wieków. Zbyszek



Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 10 / 1839 zgodność: Pan młody: 68%

Laurentius Kierstein (22)

Marianna Maciejewicz (14)
Więcej znajdziesz w http://www.basia.famula.pl/ miejscowość Brody albo Kuślin

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2013, 23:18 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2010, 15:52
Posty: 7
Najprostszy sposób na rozwianie wszystkich wątpliwości :
przez AP (pracowni naukowa) Twojego miasta sprowadzasz z AP Poznań mikrofilm Akta Stanu Cywilnego Parafii Rzymsko -Katolickiej Wytomyśl.
Na przeglądarce spokojnie szukasz, zawsze coś odkryjesz.Zofija


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2013, 08:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Jeden z moich krewnych mając 25 lat w 1846 r żeni sie z 50 letnią wdową (w momencie ślubu odmłodziła sie o 14 lat). Dzieci z nią nie miał ale po jej śmierci bierze sobie w 1874 r 26 letnią dziewczynę i wtedy sypnęło dziećmi. Ostatnie urodziło się w 1885r kiedy miał 63 lata. (Jeszcze starszym był Władysław Jagiełło płodząc Kazimierza Jagielończyka, choć tu domniemuję się pomoc kasztelana Krakowskiego)
W tych czasach to rodzice żenili swoje dzieci i wybierali im partnerów na całe życie. Tak było w wypadku mojego krewnego kiedy pierwszy raz stawał na ślubnym kobiercu. Podobnie było gdy On sobie wybierał żonę miał już srebro na skroni ale złoto w kieszeni i jak się potem okazało stal w spodniach (4 dzieci).
Druga sprawa to dostałeś już tyle tropów, że nie pozostało Ci nic innego jak zakasać rękawy i szukać , szukać, by rozwiać swoje wątpliwości. Nie wyobrażasz sobie jaka to s a t y s f a k c j a gdy coś rozwiążesz. Wtedy pochwal się na forum, bo otoczenie nie wprowadzisz w zachwyt, bo Ono najczęściej nie podziela naszej pasji. Powodzenia. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2013, 09:53 
Offline

Dołączył(a): 18 cze 2011, 16:30
Posty: 84
Lokalizacja: Wrocław
Kamilu,

W czym problem? Masz dwa śluby:
w 1839 bierze ślub 22-letni Wawrzyn – rok urodzenia ca 1817
w 1872 bierze ślub 56-letni wdowiec Wawrzyn – rok urodzenia ca 1816
Tak przynajmniej podane jest w PP. Skąd więc u Ciebie przypuszczenie, że w 1872 ślub brał 29-letni Wawrzyn, a nie jego ojciec Wawrzyn?

Pozdrawiam

Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2013, 16:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Jest wielce prawdopodobne ze znalazłem być może ojca Twego Wawrzyna. Dane te pochodzą z Recesu Wąsowskiego z 1828r i dotyczą uwłaszczonego Andrzeja Keisztana z Wąsowa. Na ten reces powołuje się w Kronice Wąsowa jej autor śp Franciszek Netka były sołtys Wąsowa. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2013, 21:03 
Offline

Dołączył(a): 13 mar 2012, 12:52
Posty: 156
Lokalizacja: Luksemburg
Witam,
nie chciałam tworzyć nowego wątku dotyczącego tytułowych miejscowości, dlatego pozwoliłam sobie zadać pytanie tutaj.

Czy wiadomo w którym majątku należącym do Korzbok-Łąckich była ich główna siedziba? Chodzi mi o sam początek XIXw. i głównie o osobę Melchiora Korzbok-Łąckiego.
Patrząc na zapiski z Tek Dworzaczka można by powiedzieć, że Łąccy rezydowali najpierw w Bolewicach, a następnie w Chraplewie.

Mam problem z ustaleniem miejsca pobytu mojego przodka, Aleksandra Józefowicza, który pełnił funkcję koniuszego w Bolewicach tak mniej więcej do 1805/1806r. Potem znika, natomiast jego druga żona, Teodozja zd. Koronowicz mieszka tam z dziećmi jeszcze przez kilka miesięcy (dwójka najmłodszych umiera jako potomstwo Teodozji Józefowicz, ani słowa w aktach zgonu o Aleksandrze).
Wg "Tabeli służących, oficjalistów, czeladzi i rzemieślników w dobrach lwóweckich" z 1806r. (posiadam skany, jeżeli ktoś byłby zainteresowany) brak funkcji koniuszego wśród pracowników folwarku w Bolewicach. Koniuszy pojawia się jedynie w Chraplewie ( z uposażeniem prawie dwukrotnie przewyższającym pensję ekonoma!)...

Pozdrawiam,
Asia :)

_________________
Poszukuję:
-małżeństwa:Jan+Regina Ryszkiewicz,XVIIIw.,ok.Lwówka,Trzciela
-ks.Bernarda Ryszkiewicza
-ślubu Ant. i Kat. Ryszkiewiczów(przed 1762r.)
-ślubu Ant. Waliszewskiego z Marianną Latosińską(ok.1817r.)
-chrztu Aleksandra Józefowicza(ok.1760r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2018, 18:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Megabit napisał(a):
Drogi Kamilu,


1820 Marianna rodzice: Andreas Kiersztein i Regina Chenicz
1823 Adalbert rodzice : Andreas Kiersztein i Regina Chenicz
1834 Stanislaus rodzice : Andreas Kiersztein i Regina Chenicz
1837 Regina rodzice: Andreas Kiersztein i Regina Chenicz






Para Andreas i Regina Kersztein używali również nazwiska Śliwian
dzieci tej pary w parafii Wytomyśl
1.Valentinus
ur.5.02.1818 Wąsowo
rodzice Andreas Śliwian,Regina Heńczak
z boku aktu dopisek alias Kiersztein
2.Marianna
ur.12.03.1820 Wąsowo
rodzice Andrzej Kiersztein,Regina Chenicz
pierwszy mąż Mathaeus Błochowiak od 1842(przy ślubie Kierstein
drugi mąż Jacobus Brych od 1858
umiera 1892 USC Kuślin w akcie rodzice Andreas Kierstan alias Sliwian , Regina Henicz
3.Adalbertus
ur.31.03.1823 Wąsowo
rodzice Andreas Kierstein,Regina Henicz
w akcie przekreślone nazwisko Sliwiński,w indeksie rocznym zapisany jako Śliwiński
4.Catharina
urodzona 17.11.1826 Wąsowo
rodzice Andreas Kierszton,Regina
mąż Valentinus Górny od 1844 przy ślubie jako Śliwian
zmarła 1891 USC Kuslin w akcie rodzice Andreas Sliwian , Regina Henicz
5.Francisca
ur.22.01.1830 Wąsowo
rodzice Andreas Kiersztein,Regina Chenicz
mąż Stanislaus Nowak od 1849 przy ślubie jako Śliwian
6.Stanislaus
ur.7.04.1834 Wąsowo
rodzice Andreas Kiersztein,Regina Chenicz
7.Regina
urodzona 29.01.1837 Wąsowo
rodzice Andreas Kiersztein,Regina Chenicz
mąż Adalbertus Knop od 1856 przy ślubie Śliwian alias Kierstein
Wszystkie dane o dzieciach tej pary pochodzą z oryginałów AAP,w duplikatach są różnice.
Na podstawie tych danych sądzę,że to ślub tej pary
Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 5 / 1817
Andreas Sliwian (28 lat)
ojciec: Matthaeus Sliwian , matka: Catharina
Regina Henicz (19 lat)
ojciec: Joseph Henicz , matka: Justina

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2018, 08:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Informacje od Kamila Jankowskiego
Stanisław Kierstan(w archiwum hrabstwa Cook zapisany jako Stanley Kerstein) wdowiec po Agnes Kerstein zmarł 15.09.1908 w Chicago.Urodzony 4.04.1834 w Polsce.Syn Andreasa.
Wcześniej w inowrocławskim AP Kamil znalazł akta meldunkowe że urodził się 12.04.1831 w Wąsowie.Rodziców nie podano.
Wszystko wskazuje,że Stanisław mąż Agnieszki Dykrzak to Stanisław syn Andrzeja i Reginy z Heniczów.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2019, 09:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
http://www.parafialwowek.pl/images/news ... en2018.pdf

Napewno sie komus przyda.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2019, 12:14 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
Już mi się przydało!
Nawiązałem obiecujący kontakt.
Pozdrawiam, Wojciech.

Ps. Kurkiewicze, Chlebowscy itd. z okolic Lwówka....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2019, 13:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Mnie też powyższa lista bardzo się przydała.
Mogłem uzupełnic dane przy kilkunastu osobach.

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL