Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 13:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 781 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lis 2013, 17:20 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Powstaniec wlkp to powstaniec a nie obrońca Lwowa, hallerczyk czy uczestnik wojny bolszewickiej.
Oddać część można wszystkim ale nie mieszajmy nazw.
Ktoś kto był powstańcem a potem wcielił się do armii to nadal powstaniec, ktoś kto nie był w powstaniu, wcielony do armii nie jest powstańcem.
To ja nie mogę zrozumieć błędnej idei mieszania wszystkich do jednego worka.
Aczkolwiek dyletantom to obojętne.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 17:29 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Mam prośbę. Wiesz jaką? Ja nigdzie Cię nie nazwałem dyletantem.
Mimo, że nie orientujesz się (przynajmniej tak wynika z tekstów) jak może działać administracja i siły zbrojne powstania, może a w niektórych wypadkach musi.

A wracając do tematu:

Cytuj:
Dekret z dnia 1 lutego 1957r.
o ustanowieniu "Wielkopolskiego Krzyża powstańczego"
....
Art. 2.1. "Wielkopolski Krzyż Powstańczy" nadawany będzie osobom, które z bronią w ręku lub w inny aktywny sposób uczestniczyły w walkach przeciwko zaborcom niemieckim w powstaniu wielkopolskim 1918/1919r.
......

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Ten "dyletant" to o mnie ? Bardzo mi przyjemnie :)

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 18:08 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Rozporzadzenie Ministra Spraw Wojskowych z dnia 22 stycznia 1938 r. o sposobie udowodnienia czynnego udziału w walkach o niepodległość Państwa Polskiego (Dz. U. R.P. nr 8 z dnia 9 lutego 1938 r. poz.50) mówi o organizacjach i formacjach niepodległościowych, w tym o oddziałach i instytucjach wojska wielkopolskiego, Straży Ludowej, Radach Robotniczych i Żolnierskich itp.
Wszystkie te organizacje w sposób oczywisty są uczestnikami ruchu niepodległościowego, zasługują na najwyższy szacunek, uznanie i cześć. Co wcale nie oznacza, że automatycznie ich uczestnicy są powstańcami wielkopolskimi.
Co do Krzyża to wyraźnie wskazany jest okres Powstania Wlkp. Wystarczy więc określić ramy czasowe powstania. Znamy na pewno datę początkową. Rozejm według mnie faktycznie zaczął obowiązywać 18.02.1919
Jeśli ktoś zna lepszą datę to może ją podać. Jednak przywołane Rozporządzenie właśnie ją podtrzymuje.
Co do dyletanctwa to nie było ad personam.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 18:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Panowie!
Bo za chwile sie tak zapętlimy, że zapomnimy o w czym rzecz i cała dyskusja będzie przypominała targ.
Jeszcze sie nic onkretnego nie zaczeło, a już polskie piekiełko ?

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 18:20 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Michał, nie zauważyłeś o czym tutaj rozmawiamy?

O ODZNACZONYCH WIELKOPOLSKIM KRZYŻEM POWSTAŃCZYM I O TYCH KTÓRZY ZGODNIE Z TYM DEKRETEM KTÓREGO FRAGMENT ZACYTOWAŁEM MIELI BYĆ NIM ODZNACZENI.

Definicja kto miał zostać odznaczony jest w tym dekrecie. Natomiast conajmniej 80% z tych, którym się to odznaczenie należało nigdy go nie otrzymało. Tak jak nigdy nie powstała lista odznaczonych.
O tym rozmawiamy i tego dotyczą moje posty.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 19:59 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
wojciech napisał(a):
Panowie!
Bo za chwile sie tak zapętlimy, że zapomnimy o w czym rzecz i cała dyskusja będzie przypominała targ.
Jeszcze sie nic onkretnego nie zaczeło, a już polskie piekiełko ?

Wojtek


Kochani. Przychylam się do słów Wojciecha. Jeśli jesteście w temacie Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego, mogę tylko przyklasnąć pomysłowi aby ustalić choć w przybliżeniu ilość i nazwiska odznaczonych. Będzie to zadanie niezwykle trudne ale nie niemożliwe . Obserwując forum " Gniazda" wśród użytkowników portalu macie mieszkańców z całego kraju i z poza granic. Myślę że warto byłoby rzucić hasło o informacje. Wiele miast Wielkiej Polski wydawało i wydaje publikacje lokalne które opiewają temat Powstania Wielkopolskiego i jeśli są w tych publikacjach biogramy powstańcze , to z reguły podawane są również odznaczania. Z całą pewnością nadania o których mówicie występują we wspomnianych już tych 10 -ciu tomach. Warto też sięgnąć do materiałów po Zbowidzie. Pozdrawiam Remigiusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 20:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Witam wszystkich!

Ostatnio przeszukiwałem listy powstańców wielkopolskich z różnych jednostek na terenie całej Wielkopolski i w liście walczących z kompanii pakoskiej znalazłem nazwisko Stanisław Szafraniak. Takie samo nazwisko nosił mój prapradziadek, który również walczył w powstaniu, jednakże pochodził on z... Miąskowa koło Krzywinia. Więc logicznym byłoby, gdyby zapisał się on do kompanii w Krzywiniu. Jednakże zastanawia mnie to, czy istniała taka możliwość, aby ochotnika przenieść z jednego końca Wielkopolski do drugiego, do zupełnie innej jednostki? Bo jeśli tak, to zostałaby rozwiązana zagadka, gdzie walczył mój przodek...

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 20:33 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
Hania napisał(a):
Remigiuszu -
Dziekuje bardzo za sprawdzenie.
Nie mam pojecia skad pochodzil Major Stanislaw Tyrakowski ale byl w Sztabie w Grodzisku Wlkp. podczas Powstania.
Jarek/Yard ma nakrecic sprawe z Wiara Lecha.


Haniu. Mjr. Stanisław Tyrakowski figuruje w Rocznikach Oficerskich 1923, 1924 ( WBC ) szukaj DOK VII. Dowództwo Okręgu Korpusu VII Poznań chyba służby kwatermistrzowskie . Pozdrawiam Remigiusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2013, 15:15 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
Gejtawy napisał(a):
Mam pytanie dlaczego 18 lutego? Przedłużenie rozejmu kończącego I wojnę światową i powodującego uznanie Wojska Wielkopolskiego za stronę Ententy nastąpiło 16 lutego o godzinie 18:00 w Trewirze. Z tego co pamiętam to Traktat Wersalski podpisano dopiero 28 czerwca 1919 roku. Do tego czasu odbywały się utarczki mimo, że do tego czasu obowiązywał rozejm.
Generał Dowbor-Muśnicki 11 stycznia otrzymał mocą dekretu NRL tytuł Głównodowodzącego wszystkich Sił Zbrojnych Polskich byłego zaboru pruskiego (bo tak zgodnie z dokumentami i prawem nazywała się Armia Wielkopolska).
pobór do Armii Wielkopolskiej został ogłoszony 17 stycznia.
NRL została rozwiązana dopiero 19 sierpnia 1919r., a Armia Wielkopolska włączona do Wojska Polskiego 28 sierpnia.
Wspomniałem, że dla mnie, wszyscy którzy wzięli udział w tych walkach to Powstańcy. Nie dzielmy, bo zaczyna to przypominać różnice występujące w wielu innych sprawach.
Co zrobić z działaniami po powołaniu przez NRL Armi Wielkopolskiej? Co zrobić z ochotnikami, którzy zgłaszali się do tej Armii?
Przepraszam, ale taką dyskusją i takami argumentami obrażasz przykładowo wszystkich Lotników. Mój Dziadek na wieść o powstaniu Niepodległej Polski jako ochotnik dotarł najpierw z pod granicy Francji do Krakowa, a 19 stycznia na lotnisko w Ławicy i brał udział w całym Powstaniu. Czy dlatego, że pojawiając się na Ławicy i dzieki swojej wiedzy został najpierw wcielony do XIV Eskadry to chcesz Go pozbawić prawa do bycia POWSTAŃCEM?

Z tego co pamiętam to ten temat, przynajmniej częściowo, poświęcony jest odznaczonym Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Odznaczonym i tym o których zapomniano.

Sugeruję pozostawienie definicji kto był Powstańcem Wielkopolskim, a kto nie, innemu gronu i w innym miejscu.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Marku jeśli mogę. Faktyczna nazwa to Dowództwo Główne Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim , bez słowa Polskich. A co do słów Michała, nie widzę żadnej rozbieżności między określeniem powstaniec czy uczestnik powstania. Nie zgodzę się również ze stwierdzeniem że członkowie Rad ( wszystkich ) czy Straży Ludowych to nie powstańcy. S.L. od początku lutego 1919 r. stały się formacjami wojskowymi którym przysługiwał żołd, umundurowanie i uzbrojenie. Stanowiły zaplecze frontowe. Michale ,idąc twym "tropem" mógłbym powiedzieć że uczestnikiem powstania był również ten w pruskim mundurze po drugiej stronie frontu bo uczestniczył w tych wydarzeniach. A gdzie pozostałe zaplecze : Służby sanitarne, komendy obwodowe, kwatermistrzowskie. Mimo że nie wąchali prochu , bez tych formacji powstanie nie miałoby żadnych szans. Nie jestem takim znawcą tematu jak wy panowie ale tak a nie inaczej to widzę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2013, 15:42 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Polecam Hasło Polski Zachodniej nr 5 str 2
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 9097&tab=3
Nadmieniam tylko, że komisja weryfikacyjna przyznawała wyłącznie status powstańca tym, którzy działali do 18.02.1919 r.
Jeśli jesteśmy wspaniałomyślni i chcemy rozszerzać pojęcia, to może powstańcem będzie też babcia, bo wyniosła powstańcom zupę.
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2013, 16:25 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
wojciech napisał(a):
Panowie!
Bo za chwile sie tak zapętlimy, że zapomnimy o w czym rzecz i cała dyskusja będzie przypominała targ.
Jeszcze sie nic onkretnego nie zaczeło, a już polskie piekiełko ?

Wojtek

wojciech napisał(a):
Po rozmowie z Markiem (Gejtawy) uważam, że powinnismy osiągnąc dwa cele.
Po pierwsze; to znaleźć nazwiska wszystkich odznaczonych Krzyżem PW i opublikować je w formie ksiązkowej, bądź chociaż w internecie.
Po drugie; mając wiedzę którzy powstańcy dostali już krzyże, spowodować wystapienia z wnioskami o przyznanie Krzyży PW następnym powstańcom pośmiernie. Mając w pamięci okres w którym przyznano dotychczasowe Krzyże - lata komunizmu - uważam, że pominięto wielu bardzo zasłużonych, ale ideowo nie pasujących.
I wyszło z tego po trzecie, czyli to o czym pisze Bożena. Stworzenie listy wszystkich powstańców, co wydaje się byc pracą gigantyczną, ale czy niemozliwą ?

Za 5 lat setna rocznica Powstania Wielkopolskiego.
Jeśli mogę coś w temacie ewentualnej listy. Bez większego problemu można zebrać na dzień dzisiejszy ponad 6 tysięcy. 1. Lista strat P.W. - ponad 2 tysiące, Słowniki biograficzne P.W. 2,5 tyś. Wydawnictwa lokalne - sądzę że następne 2 tysiące. Razem ok.7 tysięcy. Nie zapominajmy o tym że w latach trzydziestych przy wydziale historycznym DOK IIV powołano komisję weryfikacyjną. Zweryfikowanych publikowano w prasie kombatanckiej ( Głos Powstańca Wielkopolskiego, Zew Ziem Zachodnich ) . Z tych materiałów zebrało by się myślę że ok. 2 tysięcy. Pozostają jeszcze materiały CAW, konkretnie wnioski o Krzyż i medal Niepodległości. Jeśli występował były powstaniec w nagłówku wniosku wpisywał Powstanie Poznańskie. Natomiast trudno będzie ustalić tych, którzy walczyli w kampanii wrześniowej i polegli( Armia Poznań ,to wielu z Powstania), lub po zawierusze wojennej nie powrócili do kraju i los rozrzucił ich po świecie. Ale Wojciechu temat wart tego wysiłku. Pozdrawiam Remigiusz.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2013, 16:27 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Miichale,
Demokracja ma to do siebie, że można mieć swoję poglady i je wyrażać (o ile nie godzą w obowiazujący porządek prawny).
Masz prawo tak myśleć jak prezentujesz w swoim poście, tak samo jak ja mam prawo przedtawiać swoje poglądy.
I zgodnie z nimi nie chę wikłać się w dyskusję komu coś się nalezy, a komu nie. I głównie z jednego podstawowego powodu. Minęło prawie sto lat i nie ma możliwości jednoznacznego okreslenia co robiła przysłowiowa "babcia" i czy gdyby nie przynisła tej zupy to czy dalej działoby się to co działo.

NIE CHCĘ DZIELIĆ ZAPAŁKI NA CZWORO.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2013, 00:07 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Panowie,
kłócić się można bez końca. Czas na pytania podsumowujące:

Czy są jakieś konkluzje tej dyskusji?
Czy jest możliwe zdefiniowanie zakresu uczestników (kto jest powstańcem a kto nie - i osiągnięcie jakiegoś kompromisu)?
Czy wykonanie kompletnej listy powstańców jest w ogóle możliwe?
Jeśli nie, to może warto dokładnie zdefiniować, co chcemy osiągnąć i ograniczyć się do wykoania tego celu - przynajmniej w pierwszej fazie.
Czy możemy wskazać bibliografię i źródła do wykonania takiej pracy?
Czy nie skoczymy sobie do gardeł zanim zaczniemy pracę?

Wiem, że odpowiedzi na część tych pytań się pojawiła w postach, ale może czas na podsumowanie?

I jeszcze jedna sprawa - nie czytałem w tej chwili wszystkich 361 wcześniejszych postów, więc przepraszam, jeśli powtórzę, ale była (parę stron temu) mowa o Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jest jeszcze Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, które zresztą kiedyś - jako WTG - odwiedzaliśmy.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2013, 05:49 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Cytuj:
Czy jest możliwe zdefiniowanie zakresu uczestników (kto jest powstańcem a kto nie - i osiągnięcie jakiegoś kompromisu)?

Tak. Definuje to jednoznacznie dekret Rady Państwa z 1957r.

Cytuj:
Czy wykonanie kompletnej listy powstańców jest w ogóle możliwe?

Tak.

Cytuj:
Jeśli nie, to może warto dokładnie zdefiniować, co chcemy osiągnąć i ograniczyć się do wykoania tego celu - przynajmniej w pierwszej fazie.

W poprzednim pytaniu odpowiedziałem, że tak. Pierwsza faza to pełna kwerenda dekretów i uchwał Rady Pastwa z lat od 1957 do 1989.

Cytuj:
Czy możemy wskazać bibliografię i źródła do wykonania takiej pracy?

Tak.

Cytuj:
ale była (parę stron temu) mowa o Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jest jeszcze Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Dyrektor Muzeum w Lusowie w rozmowie stwierdził, że taka praca byłaby bardzo potrzebna i, że Muzeum Powstańców Wielkopolskich chętnie wesprze takie dzieło.

Niech to wystarczy jako podsumowanie.

Pozdrawiam
Narek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2013, 19:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Pozwalam sobie zamieścić powtórnie moją prośbę w tym temacie, prosząc o zrozumienie.

Mam ogromną prośbę do Forumowiczów z Gorzowa Wielkopolskiego.

Na cmentarzu parafii Św. Krzyża znajduje się kwatera Powstańców Wielkopolskich.
Po jej lewej stronie, w drugim rzędzie - piąty grób, ma spoczywać powstaniec Stanisław Bessert.
Bardzo proszę o zdjęcie tego grobu.

Stanisław pochodził ze Środy Wlkp., a w Powstaniu Wielkopolskim brał udział razem z dwoma braćmi,
Romanem i Telesforem, którzy spoczywają w kwaterze powstańców na średzkim cmentarzu.

Ojciec Romana, Stanisława i Telesfora miał bardzo bliski kontakt z organizatorem powstania w Środzie Wlkp.,
tj. z ks. Mieczysławem Meissnerem, ponieważ był kościelnym w średzkiej kolegiacie.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, 19:26
Posty: 406
Lokalizacja: Świebodzin
Cytuj:
Pozwalam sobie zamieścić powtórnie moją prośbę w tym temacie, prosząc o zrozumienie.

Mam ogromną prośbę do Forumowiczów z Gorzowa Wielkopolskiego.

Na cmentarzu parafii Św. Krzyża znajduje się kwatera Powstańców Wielkopolskich.
Po jej lewej stronie, w drugim rzędzie - piąty grób, ma spoczywać powstaniec Stanisław Bessert.
Bardzo proszę o zdjęcie tego grobu.

Stanisław pochodził ze Środy Wlkp., a w Powstaniu Wielkopolskim brał udział razem z dwoma braćmi,
Romanem i Telesforem, którzy spoczywają w kwaterze powstańców na średzkim cmentarzu.

Ojciec Romana, Stanisława i Telesfora miał bardzo bliski kontakt z organizatorem powstania w Środzie Wlkp.,
tj. z ks. Mieczysławem Meissnerem, ponieważ był kościelnym w średzkiej kolegiacie.


Pogoda do spacerów po starych nekropoliach jest znakomita. Grób udało mi się odszukać:)

_________________
Pozdrawiam,
Jurek Kołpowski

Poszukuję aktów urodzenia: Jan ANTONIEWSKI alias DANKOWSKI (ok.1769)
Joanna PRZEZDZIECKA (ok. 1771)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2013, 21:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
koszuciak napisał(a):
Witam wszystkich!

Ostatnio przeszukiwałem listy powstańców wielkopolskich z różnych jednostek na terenie całej Wielkopolski i w liście walczących z kompanii pakoskiej znalazłem nazwisko Stanisław Szafraniak. Takie samo nazwisko nosił mój prapradziadek, który również walczył w powstaniu, jednakże pochodził on z... Miąskowa koło Krzywinia. Więc logicznym byłoby, gdyby zapisał się on do kompanii w Krzywiniu. Jednakże zastanawia mnie to, czy istniała taka możliwość, aby ochotnika przenieść z jednego końca Wielkopolski do drugiego, do zupełnie innej jednostki? Bo jeśli tak, to zostałaby rozwiązana zagadka, gdzie walczył mój przodek...


Ponawiam prośbę z 18 listopada.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2013, 22:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Może znany Wam jest ten fakt. Znalazłam tę informację dzisiaj w prasie i aby nie zniknęła w zakamarkach naszej niepamięci wklejam ją:


Prezentacja aktu zgonu pierwszej ofiary powstania wielkopolskiego


Oficjalną prezentację tłumaczenia aktu zgonu Jana Mertki, uznawanego za pierwszą śmiertelną ofiarę powstania wielkopolskiego przygotowano w piątek w Przygodzicach (Wielkopolskie) z okazji 95. rocznicy wybuchu powstania. Dokument odnaleziono rok temu.


Mertka zginął w wieku 19 lat pierwszego dnia powstania, 27 grudnia 1918 roku. Przed rokiem jego akt zgonu odnalazł kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Przygodzicach. Napisany gotykiem w języku niemieckim dokument został przesłany do tłumaczenia. Oryginał przechowywany jest obecnie w miejscowym USC.
Według wójta gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiaka, akcja "Mertka wyjęty z szafy" ma przypominać Jana Mertkę jako istotną, symboliczną postać wielkopolskiego powstania. Poza oficjalną prezentacją tłumaczenia w Przygodzicach przygotowano też uroczystość przy pomniku powstania wielkopolskiego i mszę św. w intencji ojczyzny.

Jak powiedział Tomasz Wojtasik z urzędu gminy w Przygodzicach, docelowo tzw. księga zgonów z 1918 roku, w której znajduje się informacja o śmierci Jana Mertki trafi do Archiwum Państwowego. Zanim to się stanie, kopia dokumentu zasili zbiory muzealne miejscowej Chaty Regionalnej i ma posłużyć promocji gminy.
Myślimy m.in. o wydaniu dokumentu oraz zdjęcia bohatera w formie pamiątki, która byłaby dostępna dla odwiedzających Przygodzice - powiedział.

Jak dodał, kopie dokumentu trafią do wszystkich okolicznych szkół. - Wciąż wielu mieszkańców gminy nie wie, kim był Jan Mertka. Liczymy, że będzie się to zmieniało - powiedział Wojtasik.

W odnalezionym przed rokiem dokumencie odnotowano: "żołnierz Johan (Jan) Mertka, 19 lat, wyznania katolickiego, zamieszkały w Przygodzicach, urodzony w Przygodzicach, stanu wolnego, syn dożywotnika Józefa Mertka i jego Małżonki Magdaleny z domu Kasprzak w Szczypiornie dnia 27 grudnia 1918 zmarł".

Jan Mertka urodził się 1899 roku. Był przydzielony do I Batalionu Pogranicznego Polskiego. Podczas pełnienia służby patrolowej w okolicach Boczkowa został śmiertelnie postrzelony. Spoczywa na cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym, zakończonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2013, 22:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Dosyłam link do powyższej wiadomości
http://wiadomosci.onet.pl/poznan/prezen ... iego/n4wt8

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2013, 22:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Wklejam też Patent mojego dziadka Władysława Czekalskiego, gdyby nie ten dokument dziadek mój nie byłby Powstańcem Wielkopolskim gdyż nie ma Go na żadnej liście.
Obrazek
Sądze,że takich nigdzie nie figurujących powstanców jest wielu, bo nie ma dokumentów,albo zmarli za szybko,albo był jakiś inny powód, by nie znaleźli się na listach.
Znam za to jednego "powstańca wielkopolskiego", który jest w spisie uczestników powstania, a miał wówczas 5 lat:)

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 14:04 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2011, 09:22
Posty: 31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Piękny dokument . Ja też taki posiadam a raczej mój dziadek taki dostał , a ja stałam się szczęśliwą właścicielką super pamiątki.
Mojego dziadka też nie ma na żadnej liście. :(

Pozdrawiam Małgosia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 17:09 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wspaniała pamiątka.
Szkoda :( , że zajmować się będziemy tylko odznaczonymi -wciąż uważam, że i inne potwierdzone źródła dotyczące powstańców są ważne i nie jest fortunne zwlekać z zapisywaniem tych powstańców, których nie umieszczono na żadnych listach.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 18:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Też uważam, że szkoda, ale...
1. Dysponuję listą strat PW z 2009 roku, która okazuje się być nie do końca prawdziwa, pomimo że zrobiona przez zawodowców (historyków).
2. Aby móc sporządzić listę powstańców należy ustalić kryteria wg, których możemy uznać kogoś za powstańca.
3. Obawiam się, że nigdy nie będziemy wstanie takiej listy ostatecznej sporządzić. Możemy, owszem otworzyć taki projekt jak np. Księża Wielkopolscy do którego będzie można dopisywać dane, ale czy o to nam chodzi i czy to wystarczy?

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 21:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
28.12.2013 cmentarz św. Piotra i Pawła Gniezno
Czesław Wróblewski
Wincenty Sobierajski
Jan Powalowski
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 21:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Obrazek
Obrazek

Autorzy: Sebastian Błochowiak i Aleksander Sych
Dokumenty z archiwum Gniezno + drzewa genealogiczne.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 22:04 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
wojciech napisał(a):
Też uważam, że szkoda, ale...
1. Dysponuję listą strat PW z 2009 roku, która okazuje się być nie do końca prawdziwa, pomimo że zrobiona przez zawodowców (historyków).
2. Aby móc sporządzić listę powstańców należy ustalić kryteria wg, których możemy uznać kogoś za powstańca.
3. Obawiam się, że nigdy nie będziemy wstanie takiej listy ostatecznej sporządzić. Możemy, owszem otworzyć taki projekt jak np. Księża Wielkopolscy do którego będzie można dopisywać dane, ale czy o to nam chodzi i czy to wystarczy?
Wojtek

No tak, jest to problem. Jeżeli listy sporządzane przez historyków też są częściowo nie prawdziwe to co zrobimy my, laicy, kierowani tylko chęcią uczczenia ludzi, którzy narażali swoje życie, a często przelewali krew i ginęli w walce o wolność.Też myślę, że listy ostatecznej nie uda się sporządzić. Jednak pokusa jest wielka zrobić coś w rodzaju chociażby wspomnianych przez Ciebie, Wojtku, Księży Wlkp.
Te zdjęcia poniżej, które wstawił Kabat -zaginą "w tłumie" postów, te wspaniałe patenty również itd itp...Żal mi, że nie startujemy -to co z tego, że ryzykujemy wpisaniem do bazy ludzi, którzy może nie byli powstańcami a tak się mienią; może będzie możliwość zweryfikować niektórych, jak trafi się na dobre źródło.
Przepraszam, że podaję jako przykład Bazę powstańców Styczniowych-i tam są zapewne wątpliwe dane, ale przyjęto wpisywanie wielokrotne danej osoby zawsze z podaniem źródła i autorem wpisu (bo przecież w wielu publikacjach może znaleźć się ta sama osoba). Czytając wpisy dotyczące jednego nazwiska samoistnie potwierdza się prawdziwość danych no i czasem, oczywiście, rodzi się też wątpliwość.
Wiem, że w niektórych Forumowiczach "wzburzy się krew" na moje słowa, będą stawiać przeszkody nie do pokonania...ale jeżeli dalej będziemy malkontentami to nic się z tego projektu nie sprawdzi. A przecież tak wiele osób zaofiarowało swoją pomoc w Ankiecie.
Ponieważ nie chcę doprowadzić do wielkiej burzliwej dyskusji zaznaczam od razu, że to tylko moje osobiste spostrzeżenie i nie zamierzam nikogo urazić ani do niczego namawiać, bo przecież można się zadowolić tylko tym wątkiem w którym obecnie jesteśmy..

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
wojciech napisał(a):
... ale...
(...)
2. Aby móc sporządzić listę powstańców należy ustalić kryteria wg, których możemy uznać kogoś za powstańca.
3. Obawiam się, że nigdy nie będziemy wstanie takiej listy ostatecznej sporządzić. Możemy, owszem otworzyć taki projekt jak np. Księża Wielkopolscy do którego będzie można dopisywać dane, ale czy o to nam chodzi i czy to wystarczy?

Wojtek

Może ew. lista/zestawienie zawierałaby miejsce na podanie również innych (niż odznaczenie państwowe) dowodów na czynne uczestnictwo w PW? Kopia takiego dokumentu mogłaby być wymagana przy przesyłaniu zgłoszenia danego uczestnika PW jako podstawa kwalifikacji.

Z mojego podwórka: jest opracowanie autorstwa uczestnika PW sprzed wielu lat, w którym - prócz opisu działań pewnego wiejskiego oddziału - jest zestawienie nazwisk jego kolegów z tego oddziału, uczestników PW. To spora grupa, w której było także kilku mężczyzn z mojej familii. Czy byli kiedykolwiek odznaczeni? Nie wiem. Czy prócz tego opracowania są inne dokumenty? też nie wiem, trzeba by dotrzeć do rodzin (z którymi w zasadzie nie mam kontaktu) i podjąć próbę odszukania jakichś papierów, które potwierdzą to, co miejscowym wiadomym jest jako oczywistość. Żadnej blagi, to byli ludzie dojrzali.
Myślę, że podobne sytuacje występują w wielu rodzinach.

Dane identyfikacyjne podstawowe (daty urodzenia, zgonu, rodzice, miejscowość etc.) są niezbędne, oczywiście.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 22:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Ta wiele jest wątpliwości, sam zamieszczam fotki nagrobków na cmentarzach.
Wiadomo że te napisy na nagrobkach trudno zweryfikować.
Warto kontynuować, wyszukiwarka jest potrzebna, z ewentualną rubryczką , oznaczeni, stopień, pozycja dokumentująca potwierdzenie.
Taka sama jak księża wielkopolscy, mocno przydatna, uporządkuje różne wpisy na kilku forach.
Mam na myśli powstańców wielkopolskich, ale inni te są wypisywani na naszych forach.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Ostatnio edytowano 29 gru 2013, 08:23 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 22:24 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić listę i bazę danych powstańców korzystając z wielu rozmaitych źródeł; myślę, że tworząc bazę trzeba to mieć na uwadze. Jednak przepisanie kilku spisów będzie tylko pracą odtwórczą - bierzemy kilka książek i przepisujemy dane. Nam chodzi o stworzenie nowego opracowania na podstawie unikalnego źródła, jakim jest lista odznaczonych krzyżem powstańczym. Takiego opracowania i takiej listy nie ma, więc będzie to zupełnie nowe źródło do badań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką unikalną listę wzbogacić biogramami, innymi źródłami itd.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 22:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Hmmm...

Może powstaną dwie listy?...
Jedna - odznaczonych KP.
I druga - o których nie wiadomo, czy byli odznaczeni, ale których uczestnictwo w PW potwierdzają inne źródła.

?

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 22:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
DankaW napisał(a):
W książce „Ziemia średzka w dobie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”
– praca zbiorowa pod redakcją Janusza Karwata wymienieni są:

Kajdasz Wacław
Kajdasz Wincenty
Otocki Franciszek
Otocki Stefan


Czy w powyższej publikacji znajdują się nazwiska: Taciak i Kochner?

Pozdrawiam
Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 23:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
mac napisał(a):
Hej,
Jednak przepisanie kilku spisów będzie tylko pracą odtwórczą - bierzemy kilka książek i przepisujemy dane. Nam chodzi o stworzenie nowego opracowania na podstawie unikalnego źródła, jakim jest lista odznaczonych krzyżem powstańczym. Takiego opracowania i takiej listy nie ma, więc będzie to zupełnie nowe źródło do badań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką unikalną listę wzbogacić biogramami, innymi źródłami itd.


Zatem sprawa się wyjaśniła- do tej chwili nie miałam pojęcia, że chodzi tylko o nowe opracowanie na podstawie unikalnego źródła
Nie potrzebnie się wypowiadałam i z przykrością muszę stwierdzić, że nie potrafię pomóc w tym wypadku, bo za mała jest moja wiedza...

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 23:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
schymek napisał(a):
Czy w powyższej publikacji znajdują się nazwiska: Taciak i Kochner? Pozdrawiam Szymon

Taciak nie występuje.
Kochner jeden raz, niestety brak biogramu wymienionego w spisie Władysława.
Czy wiesz coś o tym powstańcu?

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 08:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Przykłady opisów pomników. Gniezno cmentarz ul. Witkowska
Jeden organizator i dowódca baonu śremskiego
Stefan Chosłowski
Drugi oznaczony krzyżem wg. opisu nagrobka.
Stanisław Bobkiewicz.
Obrazek
Obrazek
Tak jak kapitan Cyms walczyli, za Wielkopolskę , a wielu zostało pochowanych na innych cmentarzach, innych miejscowościach

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 09:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
DankaW napisał(a):
schymek napisał(a):
Czy w powyższej publikacji znajdują się nazwiska: Taciak i Kochner? Pozdrawiam Szymon

Taciak nie występuje.
Kochner jeden raz, niestety brak biogramu wymienionego w spisie Władysława.
Czy wiesz coś o tym powstańcu?


Władysław Kochner to kuzyn mojego dziadka. Był powstańcem w 4. kompanii średzkiej.
Szukam Jana Taciaka, który także był powstańcem w formacji ze Środy Wlkp., niestety nie wiem w jakiej dokładnie...
Czy zachowały się jakieś wykazy/listy powstańców kompani średzkich?
Odnośnie Władysława proszę o kontakt na maila (s.wawer@gmail.com)

Pozdrawiam
Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 10:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
Paweł Kasch, powstaniec wielkopolski i syn Otto Kascha i Apolonii zd. Wysockiej.
"Taka mieszanka narodowościowa. I dziadek Paweł i jego brat Karol byli powstańcami."
cytat z facebooka mojej koleżanki z Gniezna, Tomiry Gęgotek d. Kamyszek

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Ostatnio edytowano 29 gru 2013, 11:00 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 10:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Dla przypomnienia wykazy odznaczonych:
- Monitor Polski z 1933 r. nr 292, poz. 318 z dnia 21.12.1933
Zarządzenie o nadaniu Krzyża Niepodległości z Mieczami, Krzyża Niepodległości oraz Medalu Niepodległości
(http://isap.sejm.gov.pl/VolumeServlet?t ... &numer=292)

- Monitor Polski z 1932 nr 259 poz. 296
Zarządzenie o nadaniu Krzyża Niepodległości z mieczami, Krzyża Niepodległości i Medalu Niepodległości.
(http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9322590296)

- Ogłoszenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30.04.1938 o utracie Krzyża i Medalu Niepodległości (M.P. 1938 nr 104 poz. 164 http://isap.sejm.gov.pl/VolumeServlet?t ... &numer=104 )

- Obwieszczenie Prezesa RM z 7.04.1937 w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozp. Prez. Rzeczp. z dnia 29.10.1930 o Krzyżu i Medalu Niepodległości na podst. Art. 13 ust. 1 Rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29.10.1930 o Krzyżu i medalu Niepodległości (Dz.U. R.P. z 1937 nr 28 poz. 214 ) http://www.money.pl/podatki/akty_prawne ... 8,214.html

Pozdrawiam, Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 12:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
I jeszcze :

- Monitor Polski z 1937 nr 64 poz. 94
Zarządzenie o nadaniu Krzyża Niepodległości z Mieczami, Krzyża Niepodległości i Medalu Niepodległości.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9370640094
Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 12:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Cytuj:
Czy zachowały się jakieś wykazy/listy powstańców kompani średzkich?

"Ziemia Średzka w dobie powstania wielkopolskiego 1918-1919", praca zbiorowa / pod red. Janusza Karwata. - Środa Wielkopolska : Społeczny Komitet Rodzin Powstańców Wielkopolskich, 2009

http://sroda.pbp.poznan.pl/?dar-od-stow ... lskich,118

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Na stronie 8 tego tematu, zamieściliśmy alfabetyczny wykaz nazwisk z wydawnictwa, o którym wspomina Mariusz.

viewtopic.php?f=2&t=506&start=140

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 21:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
A może w parafiach zachowały się takie źródła? :
Dziennik Kujawski nr 16 z dn 22 Styczeń 1919, środa: Złota księga parafjalna. Ks. prob. Maliński na św. Łazarzu założył w swym kościele Złotą księgę, do której zapisuje nazwiska ochotników z parafji, którzy zgłosili się do wojska polskiego. Księga ta po wieczne czasy będzie pomnikiem dla tych, którzy w dniach niebezpieczeństwa pospieszyli Ojczyźnie z czynną pomocą. W Księdze zapisuje się także tych, którzy w walkach szczególnie się odznaczyli lub odnieśli rany. W każdą niedzielę wymienia się nazwiska ochotników i następują wspólne modlitwy za nich. Byłoby pięknie, gdyby wszyscy nasi proboszczowie zechcieli pójść za przykładem ks. Malińskiego.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 21:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
schymek napisał(a):
...Szukam Jana Taciaka, który także był powstańcem w formacji ze Środy Wlkp., niestety nie wiem w jakiej dokładnie... Pozdrawiam Szymon

Znalazłam wzmiankę o Janie Taciaku.
Źródło: WBC Album Pamiątkowy Powstańców Ziem Zachodnich R. P. 1937 Nr1

Obrazek

W sprawie powstańców ze Środy najlepiej skontaktuj się z Remkiem N.
Na Forum poszukasz Go jako użytkownika "Remigiusz". Posiada wiele informacji.
Ja w tej sprawie jestem laikiem, sama proszę o pomoc.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 12:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Wyszukiwarka "szukaj w archiwach" pokazuje, że w AP w Poznaniu są akta Związku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu >>> http://www.szukajwarchiwach.pl/53/884/0#tabZespol
Daty skrajne akt: 1918 - 1937, 1937 - 1950, 1951 - 1951.
Akta obejmują sprawy Związku i jego członków także spoza Poznania >> http://www.szukajwarchiwach.pl/53/884/0#tabSerie
Są tam także "spisy zweryfikowanych" - przykład >> http://www.szukajwarchiwach.pl/53/884/0 ... bJednostka

Nie ma, niestety, skanów :(
Natomiast w podglądzie zawartości widać, że np. indeksy osobowe zawierają daty urodzin powstańców (zweryfikowanych); przykład:
Cytuj:
(...)ł ur. 23.09.1900; Radojewski Andrzej ur. 26.11.1895; Radomski Bolesław ur. 20.07.1899; Radomski Józef ur. 20.02.1877; Radtke Józef ur. 13.08.1889; Radtke Józef ur. 15.10.1894; Radtke Józef ur. 25.02.1896; Radziejewski Antoni ur. 13.04.1902; Radziejewski Jan ur. 15.12.1891; Rajewicz Józef ur. 15.03.(...)

Przegląd tych akt może dać istotną informację do opracowania bazy powstańców wlkp. - co ważne: zweryfikowaną w czasie stosunkowo niedługim po Powstaniu.

W moim odczuciu, komplet "indeksów osobowych" stanowi sam w sobie pełną bazę uczestników Powstania.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 16:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Krystyno !
Cytuj:
W moim odczuciu, komplet "indeksów osobowych" stanowi sam w sobie pełną bazę uczestników Powstania.

Niestety nie jest to takie proste. Indeksy, o których piszesz, nie są pełnym wykazem powstańców. Oprócz wymienionej przez Ciebie organizacji, przed 1939 istniał Związek Weteranów Powstań Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Oni także prowadzili weryfikacje osób, które uczestniczyły w Powstaniu. Ich listy publikowano w czasopiśmie "Jutro", będącym organem Związku Weteranów Powstań Narodowych RP 1914/19. Duża rzesza powstańców nie należała do żadnej organizacji a ich udział w Powstaniu został odnotowany w innych źródłach. Np. książka "Materiały do historii Powstania Wielkopolskiego 1918/19" (aut. Tadeusz Jabłoński, 1938. Dostępna w WBC) zawiara pełną listę powstańców kompanii wielichowskiej, sporządzoną przed ich dowódcę.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 19:38 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Kilka informacji:

1. Istnieje komplet dokumentacji z wnioskami o nadanie Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego. Istnieje, lecz dostępny jest tylko dla członków rodzin osób odznaczonych, na wniosek skierowany do Biura Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP. Całość tej dokumentacji jest chroniona przed rozpowszechnianiem i udostępnianiem na podstawie obowiązujących przepisów GIODO. Jednocześnie dla części osób odznaczonych z lat 1957 i 1958 NIE MA żadnych nawet śladów po jakichkolwiek wnioskach. Prawdopodobnie spowodowane to jest tym, że zgodnie z ustawą wnioskodawcami były organizacje kombatanckie, a w początkowym okresie niezbyt tego pilnowano. Zachowane są wnioski kierowane przez organizacje kombatanckie.

2.Inną ciekawostką o której prawie nikt nie pamięta jest fakt, iż pomysł odznaczenia Wielkopolski Krzyz Powstańczy powstał tuż po II wojnie światowej razem z powstaniem Śląskiego Krzyża Powstańczego. Śląski Krzyż Powstańczy powołany został 8 października 1946 roku http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19460550311, lecz nie było już słowa o Wielkopolskim Krzyżu Powstańczym. Na początku 1947 roku w prasie ukazała się informacja o ustanowieniu Wielkopolskiego i Ślaskiego Krzyży Powstańczych, lecz od tego momentu do 1957 roku w sprawie WKP zapadła cisza.

3. Wiele materiałów dotyczących Powstania Wielkopolskiego znajduje się w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie lecz... chwilowo w Archiwum trwa remont, a prócz tego głównym problemem jest to, że większość materiałów jest nieopracowanych.

4. Materiały źródłowe dotyczące wniosków o odznaczenie WKP znajdują się właściwie WE WSZYSTKICH Archiwach Państwowych. Są to materiały z wojewódzkich organizacji kombatanckich. Nie dość, że było kiedyś 49 województw to rzeczy pochodzące z jednego województwa trafiały do kilku różnych archiwów.

To tylko kilka informacji pochodzących z kompetentnego źródła.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
@ Mariusz

Faktycznie, zbyt stanowczo się wyraziłam :?
Mariusz napisał(a):
Niestety nie jest to takie proste. Indeksy, o których piszesz, nie są pełnym wykazem powstańców. Oprócz wymienionej przez Ciebie organizacji, przed 1939 istniał Związek Weteranów Powstań Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Oni także prowadzili weryfikacje osób, które uczestniczyły w Powstaniu.
Tak, racja.
Chodzi zaś o to, że te zweryfikowane wykazy są dobrym materiałem źródłowym do sporządzenia ew. zbioru Powstańców Wlkp.

Mariusz napisał(a):
Duża rzesza powstańców nie należała do żadnej organizacji a ich udział w Powstaniu został odnotowany w innych źródłach.
Zgadza się. Pisałam o tym tutaj wcześniej.
(np. brat mojej prababki)

Pozdrawiam noworocznie

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2014, 15:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Nie znam się, na prawie, to się wypowiem :mrgreen:
Gejtawy napisał:
Cytuj:
1. Istnieje komplet dokumentacji z wnioskami o nadanie Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego. Istnieje, lecz dostępny jest tylko dla członków rodzin osób odznaczonych, na wniosek skierowany do Biura Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP. Całość tej dokumentacji jest chroniona przed rozpowszechnianiem i udostępnianiem na podstawie obowiązujących przepisów GIODO. Jednocześnie dla części osób odznaczonych z lat 1957 i 1958 NIE MA żadnych nawet śladów po jakichkolwiek wnioskach. Prawdopodobnie spowodowane to jest tym, że zgodnie z ustawą wnioskodawcami były organizacje kombatanckie, a w początkowym okresie niezbyt tego pilnowano. Zachowane są wnioski kierowane przez organizacje kombatanckie.


I ze str. GIODO:
Cytuj:
Ustawę ( o ochronie danych osobowych) stosuje się zatem tylko do danych osobowych osób fizycznych. Zgodnie z powszechnie obowiązującą wykładnią osobą fizyczną jest człowiek uczestniczący w stosunkach prawnych. Zdolność prawna człowieka, a tym samym zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków ustaje z chwilą jego śmierci. Osoba zmarła nie może być podmiotem praw i obowiązków w stosunkach prawnych i nie może być uznana za osobę fizyczną.

Czyli powinni udostępnić te informacje.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2014, 10:28 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Cytuj:
Czyli powinni udostępnić te informacje.


Nie.
Są jeszcze inne przepisy nadrzędne nad tym na co się powołujesz. Przykładowo przepisy dotyczące odznaczeń i zasad postępowania w związku z tymi sprawami obowiązujące Biuro d/s Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP. Materiały dotyczące wniosków o nadanie odznaczeń zgodnie z tymi przepisami udostępniane są jedynie na wniosek najbliższej rodziny i tylko jej. Wnioskodawca otrzymuje kopię oryginału wniosku z zaczernionymi wszystkimi danymi nie dotyczącymi tej osoby. I tylko rodzina ma prawo udostępnić, opublikować te materiały.
Wiem o udostępnianiu przez rodziny takich materiałów konkretnej osobie z zastrzeżeniem NIE DO PUBLIKACJI (zastrzeżenie ze strony rodziny do czego ma pełne prawo).

Dotrzeć i uzyskać materiały źródłowe dotyczące wniosku o odznaczenie dla konkretnej osoby teoretycznie jest możliwe, ale najpierw musi być zrobiony porządek WE WSZYSTKICH ARCHIWACH PAŃSTWOWYCH (przykładowo większość materiałów dotyczących Powstania Wielkopolskiego znajdujących się w CAW w Rembertowie nie jest nawet opisana, niektóre teczki nie były otwierane od momentu gdy trafiły do archiwum).

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 06:39 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Zamieszczam ciekawe zdjęcie dotyczące Lotnictwa Wielkopolskiego.

Obrazek

Zdjęcie istniało (istnieje?) w necie z błednym opisem.

Zdjęcie przedstawia członków I Ruchomego Parku Lotniczego przy rozbitym w dniu 20 kwietnia 1921r. samolocie LVG-C prawdopodobnie na lotnisku w Bydgoszczy.

Zdjęcie wisiało na honorowym miejscu w domu mojego Dziadka Antoniego Bonickiego. Jestem w posiadaniu oryginału tego zdjęcia.

Na skrzydle oparty o kadłub samolotu (w kamizelce) mój Dziadek i chrzestny Antoni Bonicki.

Od 18 lutego 1919 był pierwszym mechanikiem w składzie Stacji Lotniczej Ławica. Służył w Lotnictwie do 1922 roku. Kolejno w XIV Eskadrze Wywiadowczej, później jako instruktor Szkoły Obsługi Lotniczej, w składzie I Ruchomego Parku Lotniczego i wreszcie w 3 Pułku Lotniczym w Krakowie. Skończył służbę wojskową w sierpniu 1922 roku w stopniu plutonowego.
Dziś prezentuję zdjęcie, ale jestem w posiadaniu oryginalnych dokumentów z lat 1919-1922 jak np. Książki Legitymacyjnej czy różnego rodzaju zaświadczeń.

Prezentuję to by pokazać jak problematyczne jest stworzenie kompletnej, wiarygodnej listy Powstańców.
Dziadek mimo, że realnie brał udział w Powstaniu Wielkopolskim NIGDY nie starał się o jakiekolwiek uznanie swoich zasług. Ani przed II wojną światową, ani później. Wiem dlaczego (przykładowo przed wojną był działaczem Narodowej Demokracji, niezbyt "lubianej" przez sanację, a po wojnie tym bardziej nie zgadzał się z ówczesnymi "organizacjami kombatanckimi" i ówczesną "władzą"). I dlatego nigdzie nie znajduje się On w jakichkolwiek wykazach uczestników Powstania (możliwie, że gdzieś jest w nierozpakowanych teczkach w CAW).

Dziadek zmarł w 1968 roku i pochowany jest na cmentarzu w Nowym Mieście nad Wartą. Jedyne ślady Jego udziału w Powstaniu Wielkopolskim to przechowywane przez potomków oryginalne dokumenty z tych lat i pamięć potomków.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 781 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL