Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 gru 2013, 19:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2009, 07:51
Posty: 298
Lokalizacja: Kruszwica; Ipswich Suffolk
A czy do bazy, bedzie mozna dodawac fragmenty starych, niemieckich map z zaznaczona miejscowoscia i okolicami? Mysle, ze byloby wtedy latwiej wyobrazic sobie jak wioski czy miasta zmienialy sie (rozciagnely lub zaniknely).

_________________
Pozdrawiam Adam

Genealogia jest super!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Adam91 napisał(a):
A czy do bazy, bedzie mozna dodawac fragmenty starych, niemieckich map z zaznaczona miejscowoscia i okolicami? Mysle, ze byloby wtedy latwiej wyobrazic sobie jak wioski czy miasta zmienialy sie (rozciagnely lub zaniknely).


Czemu nie. Ale na takie wodotryski przyjdzie czas, gdy uporamy się z wpisaniem danych i znacznie bardziej podstawowymi funkcjonalnościami. Zapraszam do współpracy.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 20:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Pojawiło się pytanie o archaiczne nazwy polskie u Mycielskiego. Ponieważ w tym etapie chcemy wiernie odwzorować jego tabelkę, więc wpisujemy do niej dokładnie takie wersje pisowni nazw, jakie on opracował. Ponieważ wykonał benedyktyńską pracę, więc należy zakładać, że nazwy jakie zastosował, nie są wzięte z kapelusza, a faktycznie funkcjonowały w XIX wieku jako podstawowe, albo przynajmniej jako warianty nazw, jakie znamy dziś. Natomiast zapraszam do tego, aby w dodatkowej kolumnie dopisywać od siebie komentarze do poszczególnych miejscowości, m.in. podając tam dzisiejsze (czy w ogóle "poprawne" nazwy). Będzie to z pewnością pomocne na dalszych etapach. Natomiast nazw "Mycielskiego" nie chcę zagubić, bo wyłąpanie takich wariantów wzbogaci naszą bazę. Ktoś może znaleźć w starych dokumentach taką nietypową nazwę i nie domyślić się, o jaką miejscowość dzisiejszą chodzi.

Również w tej dodatkowej kolumnie prosze o wpisywanie uwag, jakie do poszczególnych miejscowości Mycielski umieszcza u dołu strony (z odnośnikami w postaci gwiazdek).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Łukasz Bielecki napisał(a):
... Ponieważ bez wątpienia będą pytania i dyskusja nad strategią i detalami pracy nad spisami, więc proponuję, by umieszczać je w tym wątku, aby wszyscy mogli się wypowiedzieć i/lub zapoznać z dyskusją.

Dlaczego wstydzimy się pytać poprzez Forum? – ja tego pojąć nie mogę. :(
Przecież moje pytanie czy też Koleżanki lub Kolegi, zamieszczone w tym temacie, chroni około czterdziestu „pomocników” przed:
- powielaniem pytań,
- zawracaniem głowy Łukaszowi,
- umożliwia ewentualną dyskusję nad problemem.
Po staropolsku mówiąc: nigdy nie zawadzi, jak głupi mądremu doradzi.
Ja mojej niewiedzy i pytań się nie wstydzę. Wręcz przeciwnie, moje pytanie może przynieść pomoc i rozwiązanie problemu nurtującego inną osobę.
Łukasz zapewne nikomu z Nas nie zwróci uwagi na ten stan rzeczy, ponieważ jako koordynatorowi całości, nie wypada nie odpowiedzieć na zapytanie,
aby nikogo nie zlekceważyć czy urazić. Prosił jednak, aby wszelkie pytania zamieszczać w tym temacie.
Nie moja to sprawa, ale pewnie Jego skrzynka pocztowa będzie puchła w miarę rozwoju prac nad wyszukiwarką.
Szanujmy wzajemnie czas i pracę - Łukasza, swój i pozostałych osób zaangażowanych w powstanie wyszukiwarki, a będzie wszystkim łatwiej pracować nad powierzonym wycinkiem materiału. :wink:

Wyobrażam sobie efekt końcowy, będzie to super sprawa.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 22:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, 19:26
Posty: 406
Lokalizacja: Świebodzin
Czy kod typu osady zamieniamy na opis?

_________________
Pozdrawiam,
Jurek Kołpowski

Poszukuję aktów urodzenia: Jan ANTONIEWSKI alias DANKOWSKI (ok.1769)
Joanna PRZEZDZIECKA (ok. 1771)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2013, 22:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jerzy Kołpowski napisał(a):
Czy kod typu osady zamieniamy na opis?


Wygodniej będzie dla mnie jeśli utrzymamy na razie skróty Mycielskiego. Później to wszystko się przerobi globalnie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 10:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
U niektórych osób formaty tabelki ustawiają się w ten sposób, że po wpisaniu liczby w nawiasie zmienia się ona na ujemną. Mogą też występować inne "dziwactwa" jak pojawianie się dat zamiast liczb. Żeby się zabezpieczyć przed tego typu rzeczami należy całą tabelkę zdefiniować jako tekstową, robi się to zaznaczając całą tabelkę (Control-A) i wybierając opcję "Format" potem "Komórki" potem "Liczby" i z listy trzeba wybrać "Tekst", na końcu oczywiście "OK". Tak to wygląda w OpenOffice, a w Excelu jest zapewne jakoś podobnie ale nie mam Excela więc nie wiem dokładnie jak. Może ktoś poda.

Z innych spraw - pojawiła się wątpliwość w kwestii co robimy z literówkami w tabeli (wzięły się one z błędnego "stekstowienia" pliku z książką Mycielskiego) - otóż błędne pola w tabelce zamieniamy na poprawne (tj. tak jak stoi u Mycielskiego) po czym nie ma potrzeby tego jakoś wykazywać, czy komentować.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 11:04 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
W Excelu =podobnie. Zaznaczamy całą tabelę. Format. Komórki.Liczby. Kategoria. Tekstowe.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 13:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Wysyłam jeszcze ostatnie powiaty do obrobienia - zatem osobom, które już mi przysłały gotowe tabelki dziękuję na razie serdecznie - ale zbiorczo, a rezultaty przejrzę (i indywidualnie odpowiem) w następnej kolejności. Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 21:39 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Przepraszam-nie zrozumiałam do końca :( jak z tymi skrótami a chcę się upewnić nim oddam tabelę
czy np w tabelce zamieniamy na młyn (Mühle)
itd czy zostawiamy jak jest zgodnie z Twoją odpowiedzią Wygodniej będzie dla mnie jeśli utrzymamy na razie skróty Mycielskiego. Później to wszystko się przerobi globalnie.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 21:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Genowefa napisał(a):
Przepraszam-nie zrozumiałam do końca :( jak z tymi skrótami a chcę się upewnić nim oddam tabelę
czy np w tabelce zamieniamy na młyn (Mühle)
itd czy zostawiamy jak jest zgodnie z Twoją odpowiedzią Wygodniej będzie dla mnie jeśli utrzymamy na razie skróty Mycielskiego. Później to wszystko się przerobi globalnie.


Tak, zależy mi na tym, aby wynikiem Waszej pracy było możliwie wierne odwzorowanie tabelki Mycielskiego, z dokładnie tą samą treścią, skrótami itd. Tylko wtedy będę mógł globalnie przerabiać całość dla całej prowincji. Jeśłi każdy będzie po swojemu obrabiał tabelkę, to nie będzie można połączyć powiatów w zuniformizowaną całość.

Dlatego wszelkie dopiski, rozszerzenia itp. prosze zamieszczać w dodatkowych kolumnach, przy czym powinna byc wtedy osobna kolumna na każdy typ uzupełnień, np. osobno na współczesne nazwy miejscowości, osobno na hitlerowskie, proszę też o kolumnę w której będą uwzględnione uwagi Mycielskiego w przypisach. Nazwy współczesne i hitlerowskie wpisują tylko chętni - tego nie "wymagam", ale ponieważ niektóre osoby chcą to od razu wprowadzić, to można to zrobić. Na dalszych etapach i tak do tych kwestii dojdziemy.

Jedyne odstępstwo od formatu Mycielskiego o jakim pisałem, to rezygnacja z łamania zawartości wierszy w przypadku długich nazw miejscowości (pisze o tym w jednym z postów wyżej). Jest to kwestia czysto edycyjna i dlatego to już nie jest nam potrzebne...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Ostatnio edytowano 30 gru 2013, 21:49 przez Łukasz Bielecki, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 21:49 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
OK

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2013, 13:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które już nadesłały poprawione tabelki. Po Nowym Roku przejrzę je i odpowiem każdemu osobno. Jeśli komuś zajmie to dłużej, to też nie jest to żadnym problemem.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2013, 16:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 wrz 2011, 21:18
Posty: 72
Lokalizacja: Leszno
Łukasz Bielecki napisał(a):
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które już nadesłały poprawione tabelki. Po Nowym Roku przejrzę je i odpowiem każdemu osobno. Jeśli komuś zajmie to dłużej, to też nie jest to żadnym problemem.

No właśnie ja przez swiąteczno-sylwestrową obecność gości nic jeszcze nie zrobiłam (przejrzałam tylko materiały) - ale zaraz po Nowym Roku zabieram się do pracy!

_________________
Pozdrawiam,
Alicja


Poszukuję:
Kamińscy, Fiołka - okolice Kępna
Waligórscy, Walkowiak - Kębłowo, Wroniawy
Frąckowiak - Gradowice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2014, 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Proszę o zgłoszenia jeśli ktoś chciałby się podjąć korekty listy parafii katolickich (ok. 550) i ewangelickich (ok. 250) znajdującej się w Spisie Mycielskiego - jest to podobna praca, mamy tekstowy plik z literówkami i oryginał w PDF-ie. Lista ta posłuży następnie do stworzenia bazy parafii będącej częśćią bazy miejscowości - i pozwoli automatycznie przypisać wszystkie numerki, nad którymi obecnie się biedzimy.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2014, 10:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Witamy w Nowym 2014 Roku. :D

Łukaszu.
Prześlij nam katolickie parafie, to je skorygujemy.
Samą tabelkę excela.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2014, 10:50 
Offline

Dołączył(a): 27 paź 2011, 07:52
Posty: 74
Witam,
co robimy z niemieckimi znakami diakrytycznymi?

_________________
Kasia z Wilczewskich
...........................
Oddam pół królestwa za akt ślubu Macieja Wilczewskiego z Agnieszką lub Katarzyną (do 1796 Kujawy lub Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2014, 12:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Pasja napisał(a):
Witam,
co robimy z niemieckimi znakami diakrytycznymi?


Najlepiej je po prostu wpisać - jest na to kilka sposobów, a jeśli żaden nie działa, to radzę wpisywać u" a" o" czyli z cudzysłowem po literze, a potem ja wszystko przerobię globalnie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2014, 12:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 kwi 2010, 15:39
Posty: 54
Zgłaszam gotowość opracowania (korekty spisu) gmin ewangelickich.

_________________
Sławek K.
"Si non vis veritatem audire, nemo tibi dicere potest"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2014, 13:59 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Pasja napisał(a):
Witam,
co robimy z niemieckimi znakami diakrytycznymi?

można prosto wpisać wciskając jednocześnie klawisze
ü małe Alt+129, duże Alt+154
ö małe Alt+148, duże Alt +153
ä małe Alt+ 132 , duże Alt +142

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2014, 15:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2009, 22:40
Posty: 249
ß = lewe ALT + 225
Pozdrawiam
Genowefa

_________________
Gdzie urodził się Walenty Schulz (ok 1769), który poślubił Katarzynę Jender / Jąder (?), ich syn to Michał Schulz (1811) (Potockie Olendry k. Opalenicy)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 11:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Właśnie wysłałem do poprawienia tabelkę ostatniego z 39 powiatów! Poszło szybciej, niż myślałem.

Teraz przejrzę tabelki, które mi odsyłacie, a po weryfikacji zajmiemy się przynależnością poszczególnych miejscowości do urzędów stanu cywilnego. Prócz danych z 1902 roku, które podaje Mycielski, mamy również spisane parę miesięcy temu listy miejscowości podlegające pod poszczególne USC w momencie ich utworzenia, a więc w październiku 1874. Między tymi dwiema listami są bardzo duże rozbieżności, a ustalenie jak zmieniała się przynależność do USC jest bardzo ważnym problemem przy poszukiwaniach akt naszych przodków w końcu XIX wieku. To zadanie jest zatem bardzo wielkiej wagi :)

Rzut oka na dalsze, przewidywane przeze mnie fazy pracy (na każdym z etapów będziemy dokładać kolejne kolumny tabelki z nowymi informacjami i wyjaśnieniami sytuacji nietypowych, na każdym etapie będziemy też wyłapywać miejscowości dotąd nieuwzględnione lub zmieniające nazwy). Proszę się nie przerażać rozmiarem pracy, gdyż wszystko to będzie robione stopniowo i bez pośpiechu. Być może warto będzie też o wspólną pracę nad poszczególnymi powiatami osób, które znają dany teren. Dla punktów 1-6 posiadam wszystkie potrzebne materiały (bądź są one łatwo dostępne w sieci).

1. Porównanie przynależności parafialnej ze spisu Mycielskiego ze spisami z połowy XIX wieku (pozwoli wychwycić miejscowości rejestrowane w parafiach niekonsekwentnie, parafie o zmienionych granicach oraz omyłki w obu spisach)

2. Sprawdzenie przynależności do USC w Gemeindelexiconie z 1888 roku (pozwoli wychwycić zmiany sieci USC między 1874 a 1902)

3. Porównanie tabelki Mycielskiego z mapą Reymanna i stworzenie listy niezgodności (pozwoli to wychwycić liczne miejscowości, które przestały istnieć w ciągu XIX wieku i umiejscowić je terytorialnie, lub dopasować do nazw znanych z Mycielskiego)

4. Porównanie tabelki z mapami współczesnymi (topograficzne, geoportal) w celu ustalenia dzisiejszej nazwy lub przynależności dawnych jednostek osadniczych/miejscowości.

5. Ustalenie położenia na mapie google (z pomocą formularza stworzonego w przyszłości przez Piotrka) poszczególnych miejscowości i ich części odpowiadających dawnym jednostkom osadniczym

6. Ustalenie nazw hitlerowskich, późnych (po 1902) germanizacji pruskich i wychwycenie ewentualnych dalszych wariantów nazw przy pomocy serwisu zamki.pl i innych źródeł (gemeindeverzeichnis.de)

7. Samodzielne dopisanie informacji o miejscowościach (zwłaszcza ustalenie położenia i przynależności jednostek o trudnym do ustalenia położeniu) z własnej wiedzy i poszukiwań w innych źródłach (w tym internet)

Kolejności powyższych punktów i ich szczegóły mogą jeszcze ulec zmianie w miarę postępu prac.

Myślę, że po przejściu wszystkich tych kroków i wpisaniu wszystkich informacji, jakie da się w ich trakcie pozyskać, będziemy dysponować bogatym zestawem danych dla każdej miejscowości czy przysiółka i wtedy pozostanie wykonanie inteligentnej wyszukiwarki pozwalającej na szybką orientację w tych danych i odszukanie każdej miejscowości po fragmencie nazwy w różnych wariantach.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2014, 22:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Właśnie niedawno dostałem ostatnie listy poprawione przez Was na wzór tabelek Mycielskiego.

Myślę, że zanim w kolejnym etapie ja zabiorę się za przyporządkowywanie parafii, mógłbym Was jeszcze prosić o zrobienie tego z urzędami stanu cywilnego - ponieważ te są na początku opisu każdego powiatu u Mycielskiego wypisane po kolei i wiadomo, że w każdym powiecie są USC mieszczące się tylko w tym powiecie (z parafiami sprawa nie jest taka prosta i tam użyjemy później pełnej listy parafii spisanej osobno).

Prosiłbym zatem, aby każdy wypełnił w swojej tabelce kolejną kolumnę (proszę ją odpowiednio oznaczyć np "nazwa USC" i w niej wpisać jaki USC odpowiada numerowi USC figurującemu w kolumnie D.

Czyli przykładowo w powiecie babimojskim na liście urzędów numer 50 to "Karna" i tę nazwę wpisujemy do kolejnej kolumny z prawej strony przy każdej miejscowości, która w kolumnie D (odpowiadającej USC) ma numer 50.

Proszę nie usuwać kolumny D ani nie zastępować numerków nazwami parafii - mogą one mi się jeszcze przydać.
Proszę o pytania, jeśli czegoś nie wytłumaczyłem zrozumiale.

Po wypełnieniu tej kolumny z nazwami USC przystąpimy do wypełniania kolejnej, do której wpiszemy USC< do których należały nasze miejscowości w roku 1874 - za kilka dni podeślę materiały i szczegółowo opiszę jak wykonać to zadanie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2014, 23:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Łukaszu,
Mycielski zastosował zapis polski i niemiecki, np. nr 1 Wieleń (Filehne). Czy w tej dodatkowej kolumnie powielić ten zapis, czy też wpisać tylko polską nazwę miejscowości?

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2014, 23:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Może byc sama polska, jeśli jest jednoznaczna.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2014, 08:57 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5529
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
Mam w moim powiecie problem natury omyłki w druku -

w rubryce 5 przy niektórych miejscowościach występuje cyfra 14,
natomiast w wykazie Usc nie ma tej miejscowości.
W rubryce 1 według przyjętej przez Mycielskiego numeracji figuruje Chycina[Weissensee]
Rejestry tam prowadzone nie istnieją w polskich zasobach.
Sadzę, że tak należy wpisać Chycina - proszę o potwierdzenie.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2014, 09:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Wojtku.
Pod nr 14 jest USC Chrzypsko.
Wymienione jest w powiecie międzychodzkim,
a występuje również w międzyrzeckim.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Ostatnio edytowano 17 sty 2014, 09:14 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2014, 09:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Pozycje, które wyglądają na błędne proszę zostawiać puste. Potem każdy taki przypadek się zbada.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2014, 20:16 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2009, 19:28
Posty: 279
Łukaszu,
Czy zaktualizowane zestawienie miejscowości według ostatnich dyspozycji (nazwy USC) przesłać na Twój adres , czy czekamy na następny etap?
Pozdrawiam
Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2014, 12:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
W zasadzie można poczekać. Jeszcze dziś mam nadzieję rozpocząć wysyłkę materiałów do opracowania przynależności USC w 1874. To będzie juz trochę trudniejsze, niż dotychczasowe etapy.

Przypominam, żeby nazwy USC umieszczać w nowej kolumnie a nie zastępować dotychczasową (tę z numerami USC).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2014, 16:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
W powiecie odolanowskim jest osada Klimek. Nr przy USC jest 42 ale takiego nr USC nie ma w tym powiecie. W omyłkach druku równiez nie ma. Pozostawić pustą rubrykę?

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2014, 16:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jolanda napisał(a):
W powiecie odolanowskim jest osada Klimek. Nr przy USC jest 42 ale takiego nr USC nie ma w tym powiecie. W omyłkach druku równiez nie ma. Pozostawić pustą rubrykę?


Tak, najlepiej. To się oczywiście potem sprawdzi.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2014, 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 wrz 2011, 21:18
Posty: 72
Lokalizacja: Leszno
Ja mam dwa takie omyłkowe nr.
Czy jeśli wiem, do jakiego USC należały miejscowości z błędnymi numerami, to mam wpisać? Czy mimo wszystko zostawić puste miejsce?

_________________
Pozdrawiam,
Alicja


Poszukuję:
Kamińscy, Fiołka - okolice Kępna
Waligórscy, Walkowiak - Kębłowo, Wroniawy
Frąckowiak - Gradowice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2014, 18:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Można wpisać, ale jakoś to zaznaczyć, np w nawiasie "u Mycielskiego błędnie".

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2014, 18:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Witam,

Przechodzimy do następnego etapu. Przesyłam obecnie spisy urzędów stanu cywilnego z miejscowościami do nich przynależącymi według stanu z października 1874. Listy te zostały spisane przez część uczestników naszego projektu - oraz parę innych osób z Forum około rok temu.

Zadanie to będzie wymagać nieco więcej uwagi.

W tabelce z Mycielskiego proszę utworzyć dwie kolejne kolumny. Do pierwszej z nich będziemy wpisywać nazwę miejscowości z listy "1874" jeśli jest różna od nazw polskiej i niemieckiej u Mycielskiego. Pozwoli nam to wyłapać głównie oficjalne niemieckie nazwy miejscowości obowiązujące we wcześniejszych latach niż przełom XIX i XX wieku (stan u Mycielskiego). Warto je również mieć w bazie. Przykład: "Kischkowen" na Kiszkowo (od ok. 1880 "Welnau").

Do drugiej kolumny wpisywać będziemy do jakiego USC należy miejscowość wg listy 1874. Najlepiej według nazwy podanej na tej liście, czyli niemieckiej. Im mniej będzie zmian w stosunku do przesyłanych materiałów, tym łatwiej będzie mi potem ocenić poprawność i spójność otrzymywanych przeze mnie od Was tabelek.

Natomiast w pliku zawierającym listę 1874 proszę o zaznaczanie wszystkich miejscowości, które udało się zidentyfikować w tabelce Mycielskiego. Nie mam złudzeń, z pewnością części nazw nie uda się dopasować. W wypadku wątpliwości proszę to każdorazowo zaznaczać, najlepiej właśnie w tym samym pliku. Miejscowości, których nie uda się przypisać mogły po 1887 roku zmienić przynależność powiatową, zostać przemianowane, włączone do innej miejscowości itd. Będziemy to potem sprawdzać.

W listach 1874 poszczególne miejscowości podane są z oznaczeniami "Dorf" lub "D" = wieś, "Vorwerk" lub "Vw" czyli folwark, "Gut" czyli majątek i innymi, rzadszymi.

Po otrzymaniu list proszę w razie czego o pytania, będziemy wypracowywać sposób działania tak, aby wszyscy mogli wykonać zadanie w podobny sposób.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2014, 08:11 
Offline

Dołączył(a): 27 paź 2011, 07:52
Posty: 74
Witam serdecznie,
U Mycielskiego mam np. Binino z oznaczeniem G (gmina), w tabeli 1874 z oznaczeniem D (wieś) lub G (majątek).

Mam też np. Bobulczyn z oznaczeniem „f” (folwark) a w tabeli 1874 dwa razy: raz jako „Vw” (folwark) i raz jako „D” (wieś).

Czy traktować to jako jedną miejscowość i na liście 1874 odznaczyć obie pozycje jako zidentyfikowane?

_________________
Kasia z Wilczewskich
...........................
Oddam pół królestwa za akt ślubu Macieja Wilczewskiego z Agnieszką lub Katarzyną (do 1796 Kujawy lub Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2014, 12:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Pasja napisał(a):
Witam serdecznie,
U Mycielskiego mam np. Binino z oznaczeniem G (gmina), w tabeli 1874 z oznaczeniem D (wieś) lub G (majątek).

Mam też np. Bobulczyn z oznaczeniem „f” (folwark) a w tabeli 1874 dwa razy: raz jako „Vw” (folwark) i raz jako „D” (wieś).

Czy traktować to jako jedną miejscowość i na liście 1874 odznaczyć obie pozycje jako zidentyfikowane?


Proponuję jakoś to zaznaczyć na liście'1874 że wpisano do Mycielskiego mimo niecałkowitej zgodności. Myślę, że na 99% folwark i gmina miały wspólną przynależność, ale zdarza się inaczej. Wyjaśnimy to później. Mogło się zdarzyć, że takie niezgodności odzwierciedlają jakieś zmiany w statusie tych miejscowości, mógł też Mycielski przeoczyć istnienie folwarku to tej samej nazwie itd.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2014, 12:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Przepraszam też za opóźnienia w odpowiedziach na emaile - wszystkim przysyłającym wyniki serdecznie dziękuję, natomiast szczegółowo odpowiadał będę jak zdołam przeanalizować przysłane tabele.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2014, 17:27 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Czy listy są nadal rozsyłane?

Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2014, 19:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Nie zdążyłem ze wszystkimi w zeszły weekend, a potem nie miałem się kiedy zająć. Spróbuję jeszcze dzisiaj.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2014, 11:39 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Witam.
Mam pytanie: czy Swiątnik i Swiątniki (obie nazwy z listy 1874) to jest to samo?
U Mycielskiego miałam Świątniki (USC nr1 tj.Bnin) i Świątniczki (USC nr3 tj.Kurnik-pis.oryg.)
Teraz mam Swiątniki - USC Kurnik i Swiątnik - USC Bnin ale brak wioski Świątniczki.

Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2014, 12:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Pewnie można tak przypasować, z tym że proszę w takich sytuacjach o uwagę, np. na tej liście'1874 - że podjęto w tym przypadku taką decyzję.
Możliwe, że z druku wypadło Kl(ein) albo coś takiego, bo Świątniczki to chyba Klein Swiontnik się nazywały.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2014, 15:05 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Dziękuję.
Mam trochę więcej niejasności więc nie zdążę tego wysłać.
Muszę wyjechać na 2,3 dni. Zrobię po powrocie.

Pozdrawiam
Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2014, 15:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Nie ma pośpiechu. Ja też mam na ten projekt z doskoku parę chwil raz na parę dni :(
Dlatego wolę jeśli wszyscy będą nad swoimi powiatami siedzieć dłużej, ale za to dokładniej opracują :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2014, 23:25 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2009, 19:28
Posty: 279
Łukaszu,
W 'excelowej' tabelce Mycielskiego w nowej kolumnie zatytułowanej 'nazwy miejscowości 1874' mamy wpisywać tylko te nazwy miejscowości z 'listy 1874', które różniły się od polskiej lub niemieckiej nazwy użytej przez Mycielskiego. Jeżeli nie różniły się to pole zostawiamy puste? Co zrobić z polem jeżeli na ,liście 1874' nie ma nazwy z Mycielskiego? Też zostawić puste? Czy to nie będzie mylące? Przykłady z powiatu mogileńskiego - miejscowości: Cytrynowo, Błonie, Brześć, Gęstwa, Kusiciel to tylko kilka a jest ich wiele – są u Mycielskiego a nie ma na ,liście 1874'. Te pola będą puste jak i te, w których miejscowości są zgodne jak np. Niestronno, Kruchowo, Padniewko itd. Proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2014, 08:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Busler napisał(a):
Łukaszu,
W 'excelowej' tabelce Mycielskiego w nowej kolumnie zatytułowanej 'nazwy miejscowości 1874' mamy wpisywać tylko te nazwy miejscowości z 'listy 1874', które różniły się od polskiej lub niemieckiej nazwy użytej przez Mycielskiego. Jeżeli nie różniły się to pole zostawiamy puste? Co zrobić z polem jeżeli na ,liście 1874' nie ma nazwy z Mycielskiego? Też zostawić puste? Czy to nie będzie mylące? Przykłady z powiatu mogileńskiego - miejscowości: Cytrynowo, Błonie, Brześć, Gęstwa, Kusiciel to tylko kilka a jest ich wiele – są u Mycielskiego a nie ma na ,liście 1874'. Te pola będą puste jak i te, w których miejscowości są zgodne jak np. Niestronno, Kruchowo, Padniewko itd. Proszę o podpowiedź.


Jeśli w ogóle nie znajdzie się odpowiednik na liście'1874, to wtedy obie nowe kolumny zostaną puste, tzn. dawniejszego USC też nie wpiszemy - i wetdy takie sytuacje łatwo się odróżni. Oczywiście można wpisywać nazwy z roku 1874 także jeśli są identyczne z tymi od Mycielskiego, jeżeli komuś tak wygodniej, dla wyszukiwarki będzie to bez znaczenia, bo jak będą dwie nazwy identyczne dla tej samej miejscowości, to oczywiście ona to zignoruje.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2014, 22:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2009, 19:33
Posty: 128
Lokalizacja: Kcynia
Witam.
Łukaszu, mam taki problem w powiecie wyrzyskim, a mianowicie np. w spisie Mycielskiego jest miejscowość Czajcze (Heinrichsfelde) a w spisie z 1874r. jest wymienione i Heirichsfelde i Czaycz.
Którą zatem nazwę wpisać w tabelkę w kolumnie nazw z 1874.
Pozdrawiam.
Daniel

PS. Takich przypadków jest więcej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2014, 08:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
danimak1 napisał(a):
Witam.
Łukaszu, mam taki problem w powiecie wyrzyskim, a mianowicie np. w spisie Mycielskiego jest miejscowość Czajcze (Heinrichsfelde) a w spisie z 1874r. jest wymienione i Heirichsfelde i Czaycz.
Którą zatem nazwę wpisać w tabelkę w kolumnie nazw z 1874.
Pozdrawiam.
Daniel

PS. Takich przypadków jest więcej


Wygląda na to, że w różnych latach różnie było z tym dzieleniem wsi na okręg gminny i dworski. myślę, że jeśli USC w obu przypadkach jest takie samo, to w ciemno można wpisać do tabelki i oznaczyć obie miejscowości jako "odhaczone u Mycielskiego" - można dołożyć jakiś mały komentarz na liście'1874 że wpisano je pod jedną pozycję wspólną w tabelce.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 16:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2009, 19:33
Posty: 128
Lokalizacja: Kcynia
Witam.
Łukaszu, pliki na podstawie dostarczonych przez Ciebie materiałów mam już "obrobione" ale mam jedno pytanie, czy plik z miejscowościami 1874 który podesłałeś jest kompletny? U Mycielskiego jest wiele miejscowości których nie ma w pliku 1874. I jeszcze takie pytanie:czy w 1874r. istniało USC Kunowo czy jest to literówka a powinno być Runowo.
Pozdrawiam.
Daniel - dawny powiat wyrzyski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2014, 09:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Kunowo jest między Śremem, a Gostyniem :)
A w pow. wyrzyskim oczywiście USC Runowo. W gotyku duże K i R mogą się pomylić.

Sprawa brakujących miejscowości jest myślę istotna dla wszystkich, bo to zjawisko występuje we wszystkich powiatach. Otóż Mycielski wyróżnia przysiółki i części wsi o osobnych nazwach nadając im numery w nawiasach - zaś ten sam numer bez nawiasu w jego tabelce to miejscowość główna. Zatem jeśli miejscowość główna ma przypisany na liście'1874 urząd stanu cywilnego, to myślę że w tabelce można ten sam USC przypisać wszystkim miejscowościom "podrzędnym" o tym samym numerze ale w nawiasie - tylko najlepiej byłoby dodać jakiś standardowy komentarz, że taki krok wykonano. Mam nadzieję, że w miarę jasno wyraziłem o co chodzi. Wydaje się, że listy'1874 (pochodzące z rozporządzenia urzędowego) po prostu nie wymieniają wszystkich przysiółków, a w każdym razie w przypadku niektórych powiatów wydają się być mało szczegółowe.

Natomiast jeśli mimo uwzględnienia tych części wsi i przysiółków, nadal na liście Mycielskiego pozostaną miejscowości, zwłaszcza takie o numerach bez nawiasów, których nie da się zidentyfikować na liście'1874, to wtedy przyjrzymy się im szczegółowo na dalszym etapie. Właśnie po to odhaczamy też miejscowości znalezione u Mycielskiego na liście'1874, żeby w obie strony zidentyfikować rozbieżności.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL