Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 gru 2013, 18:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
W wyszykiwarce zasadniczo wielkość liter nie powinna mieć znaczenia.

Natomiast problem w tym, że od paru dni poprawiamy błędy i dodajemy usprawnienia i robimy to bez wyłączania wyszukiwarki, więc chwilowo jeszcze takie problemy będą się pojawiać. Mam nadzieję, że samą procedurę wyszukiwania w ciągu najbliższych dni opanujemy i przejdziemy do innych spraw.

Z innej beczki - od dłuższego czasu w Poznan Project pewne warianty pisowni traktowaliśmy jako nieodróżnialne od siebie, czyli w wynikach pojawiały się obok siebie z tym samym procentem zgodności. Na przykład dotyczy to podwojonych liter. Niezależnie od tego, czy szukamy nazwiska "Kłossowski" czy "Kłosowski", obie te wersje (wraz z Kłossowska/Kłosowska oczywiście) pojawią się jako wyniki zgodne 100%. Podobnie z ae, ue i oe w miejsce umlautów, dyftongami ai/ay/aj/ei/ej/ey i jeszcze paroma innymi rzeczami. Wszystko to są przykłądy takich wahań, które według mojego doświadczenia były wybierane przez sporządzających księgi bez stałych preferencji i nie odróżniały trwale poszczególnych rodzin.

Pytanie do użytkowników: czy ten system uważacie za pomocny, czy też powinno się oddzielać wyniki ściśle odpowiadające wzorcowi, tak że jeśli ktoś szuka nazwiska np. Beyer to chce mieć tylko wersję Beyer jako zgodną, a Bajer/Beier itp. trochę niżej, czy też lepiej jest jak są zmieszane i łatwiej wyłapać właściwe osoby przy założeniu, że z góry nie wiemy, jakiego wariantu użyto w akcie. Cały czas zaznaczam, że dotyczy to tylko tych wariantów wymawianych identycznie, jak wyżej podane, a nie oboczności typu Jankowski/Jankowiak czy podobnych.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 18:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 kwi 2010, 15:39
Posty: 54
System ten w/w jest bardzo pomocny!

_________________
Sławek K.
"Si non vis veritatem audire, nemo tibi dicere potest"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 20:28 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Łukasz Bielecki napisał(a):

Pytanie do użytkowników: czy ten system uważacie za pomocny, czy też powinno się oddzielać wyniki ściśle odpowiadające wzorcowi, tak że jeśli ktoś szuka nazwiska np. Beyer to chce mieć tylko wersję Beyer jako zgodną, a Bajer/Beier itp. trochę niżej, czy też lepiej jest jak są zmieszane i łatwiej wyłapać właściwe osoby przy założeniu, że z góry nie wiemy, jakiego wariantu użyto w akcie. Cały czas zaznaczam, że dotyczy to tylko tych wariantów wymawianych identycznie, jak wyżej podane, a nie oboczności typu Jankowski/Jankowiak czy podobnych.

System jest trafiony.
Wg mnie lepiej jest jak są zmieszane, bo rzeczywiście łatwiej jest wyłapać właściwe osoby -jeśli będzie tyko wersja zgodna to te podobne znajdą się poniżej, a tam pokazuje się czasami tak wiele rekordów z wariantami nazwiska, że trudniej wyszukać.

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Łukaszu uważam że system odczytujący nazwiska jak na przykład Rejek, Reyek, Reiek albo Huchrak, Chuchrak, w tym samym stopniu zgodności jako jak najbardziej słuszny. Robiłem indeks w parafii gdzie występowały takie warianty pisowni tych nazwisk, a dalsze moje badania wykazały że były to te same rodziny. Księża się zmieniali a wraz z nimi występowała różnorodność graficznej szaty poszczególnych nazwisk tych samych rodzin.

Przy okazji: Gratuluję wyszukiwania dokładnego. Mam w swoim drzewie przypadek gdy pan młody o nazwisku Wolsztyniak został zapisany przez świeżo przybyłego proboszcza jako Olsztyniak. Wasza wyszukiwarka to wyłapała :D

Pozdrawiam,

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 23:37 
Offline

Dołączył(a): 15 paź 2011, 20:27
Posty: 44
Ten system zdecydowanie ułatwia pracę i skraca też czas poszukiwań. A to z kolei jest korzystne ze względu na obciążenia wyszukiwarki :)
Mam w drzewie i Kłossowskich i Kłosowskich. Często to Ci sami ludzie :wink:
Pozdrawiam
Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2013, 11:47 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,
i mnie też osobiście wydaje się, że lepiej jak nazwiska bardzo podobne są wśród wyników 100%, choć to pewnie kwestia gustu.

Przy okazji dodam, że zmieniliśmy nieco algorytm wyszukiwania. Zmiany są ewolucyjne, ale uporządkowaliśmy (i przemyśleliśmy przede wszystkim) nasze wcześniejsze zmiany. Teraz algorytm powinien działać jakieś 30% szybciej - oczywiście przy dużym obciążeniu serwera różnica będzie pewnie mało zauważalna...

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2013, 12:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dzięki wszystkim osobom, które się wypowiedziały, w takim razie wyświetlanie wyników o utożsamionej pisowni zostanie po staremu. Jeśli ktoś będzie potrzebował zidentyfikować wpisy o ścisłej postaci pisowni, to zawsze może użyć Control-F.

Maciej napisał bardzo oględnie, ale w ostatnim tygodniu napracował się mocno nad tymi zmianami, a w ramach nich poprawiliśmy sporo niekonsekwencji, jakie wkradły się do rozbudowanej procedury i przy okazji faktycznie znaleźliśmy sposób na wyraźne przyspieszenie samego przeszukiwania. I tu się nie zgodzę z Maciejem, bo jeśli faktycznie każde przeszukiwanie będzie średnio o 30% szybsze, to odczuć się to da właśnie przy dużym obciążeniu wyszukiwarki :) - zwłaszcza, że przy naprawdę dużym obciążeniu dają o sobie znać efekty nieliniowe, podobne jak przy korkowaniu się ulic.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2013, 19:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dla użytkowników zalogowanych jest obecnie dodana możliwość wygodnego przejrzenia tabelki ze wszystkimi komentarzami wprowadzonymi przez użytkownika, pod warunkiem, że podał w nich adres email przypisany do konta WTG. Wejście do tej opcji jest w "Profilu użytkownika" (Lista komentarzy). Można wygodnie przypomnieć sobie treść wszystkich swoich komentarzy i usunąć zbyteczne (w przyszłości może uda się dodać też możliwość ich edycji, na razie pozostaje w takiej sytuacji skopiowanie komentarza do edytora tekstu np. Notatnika czy Worda, skasowanie komentarza, wywołanie danego ślubu w wyszukiwarce i wprowadzenie zmodyfikowanego komentarza ponownie).

Problem może się pojawić, gdy w przeszłości dany użytkownik podawał w komentarzach adres inny niż używany obecnie (a w każdym razie inny, niż przypisany do konta WTG). Wtedy takie komentarze się nie ukażą w tabelce. Proszę o zgłaszanie się do mnie (mail podany w zakładce Kontakt) osób, które chciałyby zmienić adres email w swoich dawnych komentarzach na inny.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2013, 21:06 
Offline

Dołączył(a): 10 maja 2010, 15:25
Posty: 33
Lokalizacja: Podkarpacie
W bazie PP są dwa śluby Ignacego Dodota, pierwszy z Katarzyną w 1859 roku, drugi z Eleonorą w 1864 roku. Oba śluby odbyły się w Bukówcu Górnym. Przy pierwszym zostało podane mylnie nazwisko jako Dobot. Poprzedni algorytm wyłapywał ten ślub i podawał wśród zbliżonych wyników.
Od czasu zmian ten ślub nie pojawia się. Mimo zawężenia obszaru do jednego (Leszno-Wschowa...) i ustawienia progu na 50% Dobot nie pojawia się wśród przybliżonych. Z kolei wywołanie nazwiska Dobot z progiem 60% daje, w efekcie wśród przybliżonych, raz nazwisko Dodot. Dlaczego raz, skoro Dodotów w bazie jest więcej?
Czy próg 50% działa? W moich poszukiwaniach nie zauważyłam zgodności poniżej 60%
Pozdrawiam Maria.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 21:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Czy możliwe jest (jak w poprzedniej wersji) zastosowanie domyślnej podpowiedzi w wyszukiwaniu po wpisaniu pierwszych liter nazwiska? Bardzo mi to ułatwiało szukanie, bo teraz muszę za każdym razem wklepywać całe nazwisko.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 08:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2013, 06:45
Posty: 400
Popieram!
Wyszukiwanie domyślne, o którym pisze Basia bardzo by się przydało!

Kasia z Kierejewskich

_________________
ROZPACZLIWIE POSZUKUJĘ:
WIŚNIEWSKA Justyna ur. ok. 1814, ojciec Adam
KIEREJEWSKI Walenty ur. ok. 1780, ojciec Jan
Ślubu Karol FISZER z Joanna/Krystyną Weiglin (przed 1818)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 09:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Wydaje mi się, że za te podpowiedzi odpowiada przeglądarka, której się używa, a nie strona PP, ale mogę się mylić - niech Maciej się wypowie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 10:06 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Rzeczywiście te podpowiedzi zapisywane są i wyświetlane po stronie przeglądarki, natomiast żeby przeglądarka je zapamiętała, trzeba jej to przekazać. Przy obecnej konstrukcji strony nie dzieje się to domyślnie, jednak za pomocą pewnych sztuczek jest to do zrobienia :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 10:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Proszę o przepis na te sztuczki! :lol:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 10:49 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Basiu,

jedyne co przychodzi mi na myśl, to zapamiętywanie w bazie danych nazwisk wpisywanych przez zalogowanych użytkowników i późniejsze ich podpowiadanie, ale to zadanie wymagające napisania odpowiedniego programu, a prawdę mówiąc mamy z Łukaszem do rozwiązania pilniejsze rzeczy, których ciągle brakuje. Ale zanotuję sobie, może w przyszłości uda się to zrobić.

Chyba że Piotrek miał coś innego na myśli?

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 11:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Dzięki za chęci przynajmniej! :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 12:53 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Myślałem o czymś innym, ale jednak chyba zrobienie tego w klasyczny sposób, to pozbycie się ajaxa przy wyszukiwaniu i zwykłe wysłanie formularza (nie znalazłem rozwiązania na zrobienie tego z ajaxem). Jest też w miarę szybka opcja z jquery cookie i później jakiś autocomplete.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 12:59 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Ewentualnie u mnie działa wpisanie tych nazwisk pojedynczo i zatwierdzenie w takim okienku: http://basia.famula.pl/test/search.htm (tymczasowo wrzuciłem stronę na serwer, można ją sobie pobrać na dysk i też powinno działać).
Możemy też ujednolicić nazwę pola formularza w BaSIA i PP - może tak by było najlepiej :)

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2013, 22:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
mkstar napisał(a):
W bazie PP są dwa śluby Ignacego Dodota, pierwszy z Katarzyną w 1859 roku, drugi z Eleonorą w 1864 roku. Oba śluby odbyły się w Bukówcu Górnym. Przy pierwszym zostało podane mylnie nazwisko jako Dobot. Poprzedni algorytm wyłapywał ten ślub i podawał wśród zbliżonych wyników.


Problem z literówkami typu Dodot/Dobot udało się też rozwiązać - algorytm dokładny obecnie już nie pomija nazwisk z drobnymi błędami tego typu, a przynajmniej znacznie poprawiliśmy jego dokładność. Pewnie jednak komuś niedługo znów uda się znaleźć coś podobnego :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 07:23 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam serdecznie.Mam pytanie,czy jest możliwość przeniesienia wszystkich ślubów z projektu BaSIA do PP,a tam pozostawić tylko urodzenia i zgony,myślę że było by łatwiej szukać nie trzeba by było skakać z projektu na projekt.Może się mylę to przepraszam.Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 07:44 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Moim skromnym zdaniem się mylisz. Poza tym większość ślubów dostępnych w BaSI jest już zazwyczaj zindeksowana w PP. Cały czas są natomiast przenoszone śluby zawarte w USC. I ostatnia sprawa- PP stara się w miarę możliwości opierać na oryginalnych księgach, a w wypadku BaSI często są to odpisy, zawierające niejednokrotnie błędne bądź mniej szczegółowe informacje.
Oczywiście to moja opinia. Mam nadzieję, ze w tej sprawie wypowie się Łukasz.
PS A poza tym twój postulat i tak by nie powodował dużych zmian, ponieważ wciąż trzeba by "skakać z projektu na projekt", no chyba, że Ciebie interesują tylko akty ślubów :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 08:06 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam
Mikołaju żle mnie zrozumiałeś.
Chodziło mi o coś innego.
PS.Niepotrzebnie mi tak odpisałeś.
Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 08:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jest sporo powodów natury praktycznej, dla których nie da się, czy nie ma sensu stapiać wszystkich baz danych w jedną. Szczególnie, kiedy każdy projekt ma swój zarysowany profil, a tak jest w tym przypadku. Poznan Project stawia sobie za cel udostępnienie w jednej wyszukiwarce wielkoposlkich ślubów z lat 1800-1899 niezależnie od miejsca przechowywania czy typu akt. BaSIA jest natomiast projektem indeksowania (zasadniczo) akt udostępnionych online przez archiwa państwowe. Jak łatwo zauważyć, zakres działania obu nakłada się w pewnym obszarze, stosunkowo niewielkim (bo dla BASI śluby to tylko ułamek rekordów, a PP operuje najczęściej na księgach oryginalnych, które nie są i pewnie nie będą dostępne online). Nakładanie się dotyczy więc głównie ślubów z pruskich USC oraz z rejonu Kongresówki (bo z uwagi na format akt i dostępność preferuję do PP duplikaty cywilne znajdujące się w Archiwach Państwowych i już w znacznym stopniu udostępnione online). I właśnie w tym obszarze nakładania wypracowaliśmy dobrze działającą procedurę przenoszenia materiału między bazami, z pożytkiem dla wszystkich. Myślę więc, że nie ma o co kruszyć kopii.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 09:13 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam.Łukaszu dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.Wesołych Świąt.Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 13:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Udało się nam z Maciejem ukończyć nową prezentację zasobów bazy danych Projektu, w miejsce starej, niewygodnej tabelki z tysiącem parafii.

Wchodzi się do niej przez zakładkę "Zawartość". Następnie można od razu obejrzeć szczegóły zasobu dla danego powiatu, albo podać miejscowość, której szukamy - zostanie podany link do właściwego powiatu. Przypominam, że przynależność do powiatów dotyczy roku 1890, a nie chwili obecnej.

W tabelce znajdują się miejscowości, w których w XIX wieku funkcjonowały parafie katolickie, ewangelickie i USC. Te trzy typy materiałów różnią się w tabelce kolorem i literą w drugiej kolumnie (K - katolickie, E - ewangelickie oraz S - stanu cywilnego). Podano zakres lat dostępnych w Projekcie, kto indeksował i od kiedy dany materiał jest dostępny. Parafie, dla których w ostatnim kwartale pojawiły się nowości zaznaczone są żółtą gwiazdką.

Po nasunięciu myszy na nazwę parafii pokazują się informacje dla osób zainteresowanych postępem indeksacji. Jeśli jeszcze istnieją księgi, które można wykorzystać do uzupełnienia brakujących lat, rozszerzenia informacji np. o dane rodziców lub do zrobienia korekty (w przypadkach w których uważam to za pożądane), to można o tym przeczytać na czarnym pasku. Jeśli według mojej wiedzy zindeksowano już wszystkie istniejące materialy dla danej miejscowości, to na pasku przeczytamy "KOMPLET", a przy nazwie parafii pokaże się zielony "ptaszek".

Zapraszam osoby znające bliżej sytuację w poszczególnych regionach o zgłaszanie mi ewentualnych błędów i braków w moich opisach. Zapewne są jakieś księgi, o których istnieniu nie wiem :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 13:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jestem zachwycona. :D Szperając w przeróżnych wyszukiwarkach nigdzie nie napotkałam doskonalszej od Poznań Project (i BaSI). Aż miło tutaj popracować przy indeksacji. Szczere gratulacje dla TWÓRCÓW.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 13:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Genowefa napisał(a):
Szperając w przeróżnych wyszukiwarkach nigdzie nie napotkałam doskonalszej od Poznań Project (i BaSI).


Zdania są podzielone. Są i tacy, którzy twierdzą, że google jest lepszy :P

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 11:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014, 15:34
Posty: 115
Po wejściu na http://poznan-project.psnc.pl/search.php pojawia się komunikat 'Wyszukiwarka chwilowo nieczynna'
Ktoś wie jak długo może to potrwać?

_________________
Pozdrawiam Przemek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
ps280182 napisał(a):
Po wejściu na http://poznan-project.psnc.pl/search.php pojawia się komunikat 'Wyszukiwarka chwilowo nieczynna'
Ktoś wie jak długo może to potrwać?


Aktualizacja wykonana.

Widzę, że wyszukiwarka potrzebna jest do życia, jak tlen, woda czy też ... (wpisać co komu jeszcze niezbędne) :lol:

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2014, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Witam.
1. Mam taką propozycję, aby głoski "h" i "ch" uznać w wyszukiwarce za 100% podobieństwa.
Przykład nazwisko Humbla i Chumbla ma tylko 79% podobieństwa.

2. Odnoszę też wrażenie, że wyszukiwanie z opcją nazwiska matek panny/pana młodego nie działa w oczekiwany sposób. Jeśli poda się imię i nazwisko panny młodej wyszukiwarka znajduje matkę panny młodej tylko jeśli imię jej córki jest zgodne.
Przykład 1.:
Szukam - Marianna Czekała. Wyniki: tylko Marianny/Marie, których matka była z domu Czekała.
Przykład 2.:
Wpisuję nazwisko Czekała w pole panny młodej (imię dowolne). Wtedy znajduje tylko kobiety których matka była z domu Czekała.
Przykład 3.:
Wpisuję nazwisko Czekała w pole pana młodego (imię dowolne). Wtedy znajduje tylko mężczyzn których matka była z domu Czekała.


Pozdrawiam
Krzysztof


Ostatnio edytowano 18 gru 2014, 23:24 przez hari3, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2014, 23:19 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Witam Łukaszu!
Zwracam się do Ciebie osobiście ponieważ mam problem z dokumentem świadectwa ślubu moich przodków.
A mianowicie na PP jest akt slubu
Parafia katolicka Śnieciska, wpis 3 / 1858 zgodność: Pan młody: 87%
Simon Jakuboski (30)
Marianna Szumigalanka (18) ojciec: Franciscus Szumigalow, matka: Marianna
natomiast świadectwo slubu jakie otrzymałam z Archiuwm Archidiecezjalnego w Poznaniu
jest podana data slubu 15.02.1838.
Nie wiem teraz gdzie tkwi błąd ?
Czy ty jesteś wstanie sprawdzić prawidłową datę czy mam napisac do AA Poznańskiej

Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2015, 21:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
kadi13 napisał(a):
Witam Łukaszu!
Zwracam się do Ciebie osobiście ponieważ mam problem z dokumentem świadectwa ślubu moich przodków.
A mianowicie na PP jest akt slubu
Parafia katolicka Śnieciska, wpis 3 / 1858 zgodność: Pan młody: 87%
Simon Jakuboski (30)
Marianna Szumigalanka (18) ojciec: Franciscus Szumigalow, matka: Marianna
natomiast świadectwo slubu jakie otrzymałam z Archiuwm Archidiecezjalnego w Poznaniu
jest podana data slubu 15.02.1838.
Nie wiem teraz gdzie tkwi błąd ?
Czy ty jesteś wstanie sprawdzić prawidłową datę czy mam napisac do AA Poznańskiej


Podejrzewam literówkę na świadectwie, któe dostałaś. W PP wiele rzeczy się może nie zgadzać, jak pisownia personaliów, wiek, czy nawet numer aktu - bo są błędy w odczycie a czasami problemy z interpretacją danych, natomiast rok ewentualnie jeszcze może się pomylić o jeden (indeksujący przypisał ślub do roku poprzedniego czy kolejnego), ale nie o dwadzieścia.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2015, 22:26 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Łukaszu ! po moim zapytaniu na forum dostałam za 4 dni poprawiony dokument z AAP swiadectwa zgonu Szymona Jakubowskiego.
Data 1858. Tak więc faktycznie na PP jest prawidłowo.
Dziekuje i pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL