Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 13:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 mar 2009, 19:38 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

Król August II Mocny zatwierdza statut Kurkowego Bractwa
Strzeleckiego w Żerkowie 12.06.1698,które powstało z inicjatywy
Macieja Radomickiego wł.Żerkowa.
-Maciej h.Kotwicz Radomicki *1646 Żerków +27.04.1728 Lublin
poch.Żerków,wł.Żerkowa od 1689,starosta międzyrzecki
pierwowzór stolnika Horeszki w "Panu Tadeuszu"Adama Mickiewicza
[syn Kazimierza Władysława *1623 +12.05/06/1689 Żerków
wł.Żerkowa,kasztelana kaliskiego,uczestnika wyprawy wiedeńskiej
1683 i Zofi h.Dołęga Ossowskiej *1625 +26.09.1652 Żerków]
oż.z Ludwiką h.Dołęga Zalewską +01.06.1723 Żerków

Siostra Macieja Anna Katarzyna *1645 Żerków +1692 Zbąszyń
x06.02.1674 Dębno n/Wartą Damian Kaźmierz h.Sas Garczyński
1640-1811 chorąży poznański,późniejszy wł.Zbąszynia
Są Oni w wykazie moich Przodków
Pozdrawiam
M.P


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2008, 14:32 
Offline

Dołączył(a): 14 cze 2008, 12:20
Posty: 90
Lokalizacja: Rawicz
Jeżeli posiada ktoś więcej informacji na temat Bractwa Kurkowego w Żerkowie i rodziną (podobno związaną z Bractwem) Bittnerów lub Śniadeckich z Żerkowa to proszę o kontakt !

pozdrawiam
Adam

_________________
Adam

Czy ktoś odwiedza parafię w Wielkim Łęcku ( powiat działdowski w Warmińsko-Mazurskie) ? Poszukuję tam Nadrowskich i Nadolskich.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2007, 22:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
W ostatnią niedzielę, 16 września 2007 r. w Żerkowie, w powiecie jarocińskim miałem okazję poznać i spotkać się z niezwykłym człowiekiem, p. Maciejem Szóstkiem. Jest on miłośnikiem i znawcą historii Żerkowa i najbliższej okolicy. Z jego inicjatywy doszło w 1998 r. do reaktywacji Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w tym pięknym miasteczku.
Stało się to w trzysta lat po powołaniu do życia Bractwa Kurkowego w Żerkowie w 1698 r. Działalność żerkowskiego Bractwa przerwana została wybuchem wojny, we wrześniu 1939 roku na okres niemal sześćdziesięciu lat.. Podczas okupacji hitlerowskiej, w czasach stalinowskich i okresie komunizmu nie można było nawet mysleć o powrocie do tradycji z zamierzchłej "nieprawomyślnej" przeszłości. W pierwszym okresie po odzyskaniu niepodległości w 1989 r. niewielu żerkowian pamiętało o tradycji, kultywowanej w ciągu 241 lat przez poprzednie pokolenia obywateli miasta. Inicjatywie Pana Macieja, którego przodkowie byli aktywnymi działaczami tej organizacji, dopomógł trochę przypadek. Na strychu domu należącego do kuzyna p. Macieja odnalazła się stara skrzynia z przechowywanymi od trzech stuleci skarbami żerkowskiego Bractwa. Mając takie "argumenty" w ręku postanowił przystąpić do działania. Doprowadził do wskrzeszenia działalności tej patriotycznej organizacji i przez kolejne lata pełnił funkcję jej szefa.
Jakie tajemnice kryły się w żerkowskim kufrze?
Były to : sztandar i dokumentacia, opisująca działalność Bractwa w latach 1773 - 1939, stare fotografie i "Księga Jubileuszowa 1253-1928 Bractwa Kurkowego w Poznaniu".
Do czasów współczesnych zachowały się, według słów mojego rozmówcy, tylko trzy egzemplarze w Polsce.
Najstarsza księga protokołów założona została w 1773 r., po tym, jak poprzednia spłonęła w pożarze miasta, 25 września 1772r.
Niezwykłe było moje uczucie, gdy mogłem przeglądać i czytać ręcznie pisaną księgę, rozpoczętą 234 lata wcześniej. Pięć zapisanych protokolarzy, każdy rozpoczynający się piękną inwokacją do Boga, stanowi znakomite, bezcenne źródło wiedzy o historii miasta i jego obywateli.
Rozmowom nie było końca... Dowiedziałem się nieco o losach zniszczonego pomnika, którym interesowała się Ewa. Niestety, na kartach protokolarzy nie ma nazwisk przodków Ewy i Zbyszka, o których pisali na naszym forum.
Poznałem jeszcze inną historię, związaną z pobytem w tym mieście osoby, mającej znaczący wpływ na losy II wojny światowej i rozwój nauki po wojnie. Ale o tym w przyszłości...
Dołączam kilka reprodukcji, które powinny zainteresować:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL