Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lut 2017, 00:32 
Offline

Dołączył(a): 27 mar 2012, 16:37
Posty: 13
Lokalizacja: Kilkenny
Witam,
Zastanawiam się czy ktoś mógłby mi pomóc czy podsunąć jakiś pomysł.
Otóż najstarszy mój przodek, do którego aktu zgonu dotarłam to Jan Hoffmann/ Chuhman. Zmarł w 1813 roku w Gliśnicy, parafia Odolanów. W akcie zgonu zapisano ‘urodzony w mieście Lesznie’.
Jan urodził się około 1730-1732 roku w Lesznie natomiast jego syn Józef w1776 roku w Gliśnicy.
Zakładam więc, że przenosiny miały miejsce w latach 1750 do 1775.
Zarówno Leszno jak i Odolanów należały wówczas do Sułkowskich.
I tu powstaje pytanie czy ktoś może podsunąć mi pomysł gdzie szukać informacji o ewentualnym przemieszczaniu poddanych. Gdzie wogóle można szukać informacji o sprawach majątkowych Sułkowskich?

I jeszcze jedna sprawa gdzieś w sieci natknęłam się na informację, że Gliśnica powstała około 1650 roku. Czy ktoś trafił gdzieś na wzmiankę o Gliśnicy pomiędzy 1650 a 1800 r.?
Sama znalazłam tylko informację zawartą w Królewszczyznach Kaliskich – w inwentarzu Starostwa Odolanowskiego.
Będę wdzięczna za wszelkie tropy.

Pozdrawiam
Mariola

Interesują mnie nazwiska: Hoffmann, Budziak, Rudowicz, Dolata, Formanek, Kowalczyk, Topolan, Gorzyczka, Wodnik, Gąsiór, Ławniczak, Żurek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2017, 08:34 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Ad 1)
Na szukajwarchiwach.pl są leszczyńskie księgi miejskie i cechowe z tego okresu. W AP Poznań są księgi miejskie odolanowskie, załatwiano w nich różne sprawy dotyczące starostwa. Nie wiem, czy zachowało się osobne archiwum Sułkowskich. Jeśli nie, pozostaje żmudna kwerenda po księgach grodzkich i ziemskich w Poznaniu.

Szukanie zacząłbym od odszukania metryki chrztu w Lesznie. Księgi ochrzczonych z tamtych lat zachowały się - zarówno katolickie, jak i luterańskie.

Ad 2)
W internetowych Tekach Dworzaczka są wzmianki o Gliśnicy w tym okresie.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 135 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL