Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 21 lis 2017, 16:44

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 779 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 07 wrz 2015, 02:30 

Asiek napisał(a):
(...) nie zostały nigdy wyciągnięte i skatalogowane. Tak naprawdę nie zawsze do końca wiadomo co i dla jakiej parafii się zachowało (chodzi mi o taki dokładny opis zawartości teczki, nie pobieżny)...

Podczas 2 wś. archiwum arcybiskupa poznańskiego zostało skradzione przez okupantów niemieckich.
Zgarnięto akta systematycznie, spisywano wg półek, szaf, stołów..., spakowano, wywieziono.
Gdzie obecnie są - nikt (? czyżby nikt?) nie wie.

To nie pogłoska czy domniemanie. To fakt.

Domański, Wegner, Radtke, Siwka, Ciesielski, Lewandowski, Moliński, Proch, Garczyński, Jakubowski, Matuszkiewicz;
a także, gł. z okolic Warszawy i Kutna: Hagenmeister, Krasnodębski, Garliński

PostNapisane: 07 wrz 2015, 11:34 

Krystyna z Kujaw napisał(a):
Zgarnięto akta systematycznie, spisywano wg półek, szaf, stołów..., spakowano, wywieziono.
Gdzie obecnie są - nikt (? czyżby nikt?) nie wie.

To nie pogłoska czy domniemanie. To fakt.

może są w złotym pociągu.... :wink: :wink:

Włodarczyk- Suśnia - Mokronos, par. Kobierno, Orla - Koźmin, Maciejewo - Rozdrażew, Wielowieś
Wachowiak, Frankowiak par Wyganów
Jończak-Błaszczyk Mokronos
Zieleziński- Sulmierzyce
Narożyński Oborniki

PostNapisane: 01 kwi 2016, 11:55 

Wielkanoc to czas szczególnej radości, jednakże jeszcze kilka dni temu nie wiedziałem, że będę mógł w oktawie Wielkanocy podzielić się ze społecznością genealogów taką radością. W dniu wczorajszym udało się zidentyfikować dwie księgi.
Jedną z nich jest "Katalog ochrzczonych od roku 1800". Problem polegał na tym, że w księdze nie było informacji, jakiej parafii dotyczy. Nie ukrywając, dzięki dwom wpisom udało się zidentyfikować parafię: odnotowano w niej m.in. Teodora Emanuela Mycielskiego oraz Anielę Marią Natalię Mycielską. Dworzaczek podpowiedział, że T.E.Mycielskiego należy szukać w Pępowie. W efekcie oboje Mycielskich odnaleziono w pępowskiej księdze ochrzczonych.
Drugą jest duplikat księgi zaślubionych ze Śremu za lata 1811 - 1840, wypełniający dotychczasową lukę w księgach z tejże parafii. Niestety, stan zachowania księgi jest gorzej niż zły. Część kart się nie zachowała, a część zachowała się w strzępach. Na szczęście dotyczy to tylko niektórych miejsc: początek księgi w strzępach, brak rocznika 1829 i brak końca księgi (na końcu księgi ślady po świadomie wyciętych kilkudziesięciu kartach).

PostNapisane: 01 kwi 2016, 12:46 
Site Admin

Wspaniała informacja! Dzięki uprzejmości księdza Jana, miałem wczoraj przyjemność zobaczyć wspomnianą księgę ze Śremu. Pomimo tych braków, myślę że doskonale wypełni ona lukę, jaka istnieje w aktach zaślubionych ze Śremu. Czekam teraz z niecierpliwością i trzymam kciuki za jak najszybsze poskładanie tej księgi i udostępnienie jej w CAAP. Jeśli będzie trzeba, myślę że znajdą się chętni do pomocy przy digitalizacji.

Pozdrawiam
Piotr

PostNapisane: 01 kwi 2016, 13:05 

Mam nadzieję, że to nie żart na Prima Aprilis :wink:

PostNapisane: 01 kwi 2016, 13:12 
Site Admin

No właśnie nie, choć gdybym nie widział księgi, to pewnie to samo bym podejrzewał ;)

Piotr

PostNapisane: 11 kwi 2016, 08:56 

W związku z obchodami 1050 lecia chrztu Polski w czwartek i piątek (14 i 15 IV) na Ostrowie Tumskim nie będzie możliwości zaparkowania samochodu. Ponadto w piątek Archiwum będzie nieczynne.

PostNapisane: 25 lip 2016, 11:51 

Chciałbym podzielić się ostatnim odkryciem, sprzed kilku dni.
Dzięki spostrzegawczości znanej wszystkim uczestnikom forum pani Joasi udało się zidentyfikować kolejną księgę. Jest to indeks ochrzczonych od roku 1886. Kierując się znajdującą się na grzbiecie a pochodzącą z okresu II WŚ informacją księgę tę włączono do ksiąg z Wilczyny i nadano sygnaturę PM 317/32. Pani Joasia spostrzegła błędność tej identyfikacji. Po szczegółowej analizie (tu pomocny okazał się Poznań Projekt - w jakich parafiach występują częste w indeksie a równocześnie nietypowe nazwiska) udało się skojarzyć ten indeks z księgą, której dotyczy: księgą ochrzczonych z Ostroroga o sygnaturze PM 208/15. Nowa sygnatura to PM 208/16.

PostNapisane: 06 sie 2016, 21:09 

Szukam aktu śmierci (zgonu) oraz aktu urodzenia Władysława Sosnowskiego. Mojego dziadka. Ciężko dogadać sie z USC Kórnik. Biała plama w moich poszukiwaniach. Zmarł około 1951 lub 52. Nie mam pewności. Władysław Sosnowski mógł urodzić się prawdpodobnie w Borowcu (Kaczy Dół Torfiarnia) leśniczówka. Jego ojciec miał też być leśniczy. Miał brata Gerwazego Sosnowskiego (1894 - 1971). Niestety nie mam żadnych potwierdzeń co to osoby dziadka. Ożenił się przed wojną z Michaliną zdomu Biesiada (1908 -1942) Moja babcia zmarła w dniupęknięcia wieży kościoła w Bninie czyli 4 marca 1942. Niemcy później kazali zniszczyć kościół. Szukam pomoc w odszukaniu dokłądnej daty Władysława Sosnowskiego. Mieszkał po wojnie w Czołowie a pochowany miał być w Kórniku. Choć Czołowo to parafia wówczas Bnin i chyba do dzisiaj, nie ma żadnych zapisów w parafie w Bninie o nim. A parafia Kórnik przekazała wszystkie księgi zgonu do 1955 roku do archidiecezjalnego w Poznaniu. Wielkie dzięki za wszelką pomoc. Wg aktu śmierci Gerwazy miał matkę zd Gebrylewicz, jeśli to rzeczywiście jego brat Władysława. Gerwazy w Bninie był piekarzem a Władysław rzeźnikiem. Władysław mógł sie urodzić około 1890 r. w Borowcu w Lesniczówce Torfiarnia (Kaczy Dół)?

PostNapisane: 06 sie 2016, 22:09 

Proszę zajrzeć na maila. Tam wysłałem wskazówki dotyczące odnalezienia aktów urodzenia Władysława i Gerwazego.

PostNapisane: 06 sie 2016, 22:25 

Ja też wysłałem PW :-)

PostNapisane: 18 lis 2016, 23:51 

hajnel, w Kórniku jest całkiem zgrabna wyszukiwarka grobów na cmentarzu.
https://cmentarz.parafiawszystkich.pl/wyszukiwarka.php
jest co prawda jeden Władysław Sosnowski, jednak daty się nie zgadzają, są również inni pochowani o tym nazwisku (w wyszukiwarce samo nazwisko wystarczy). Może akurat trafisz na kogoś z rodziny.

Szefner - Kórnik
Jaskuła - Prusinowo
Niemier - Kórnik, Bnin
Kozłowscy - Bnin, Kłecko, Gniezno, Janowiec Wielkopolski, Łopienno
Masłowscy - Szubin

PostNapisane: 10 maja 2017, 20:01 

Informacja dla pragnących w najbliższy piątek (12 maja) odwiedzić Archiwum. W związku z obchodami 140 rocznicy straży pożarnej Ostrów Tumski będzie zamknięty dla ruchu samochodowego.

PostNapisane: 22 cze 2017, 11:24 

Witam

Czy byłby ktoś na tyle szlachetny i potwierdził Mi, czy odnajdę w zasobach archiwum, Księgi urodzeń parafii Kuchary (pow. Pleszewski) z rekordami z lat 1795-1797 Sygnatura jednostki PM 147/01. W katalogu mormonów w datach granicznych lata te nie figurują, stąd nabrałem wątpliwości czy warto się fatygować. Z góry dziękuje za pomoc.

Łukasz Mochalski

PostNapisane: 22 cze 2017, 12:54 

lukashiu napisał(a):
Witam

Czy byłby ktoś na tyle szlachetny i potwierdził Mi, czy odnajdę w zasobach archiwum, Księgi urodzeń parafii Kuchary (pow. Pleszewski) z rekordami z lat 1795-1797 Sygnatura jednostki PM 147/01. W katalogu mormonów w datach granicznych lata te nie figurują, stąd nabrałem wątpliwości czy warto się fatygować. Z góry dziękuje za pomoc.

Łukasz Mochalski

Kuchary na tej i następnej stronie:
http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=2400

PostNapisane: 27 cze 2017, 12:10 

Cytuj:
Kuchary na tej i następnej stronie:
http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=2400

Widziałem że są w spisie, zastanawiam się tylko czy taki zapis sprawia że te roczniki faktycznie tam są czy są to tylko daty graniczne najstarszego i najmłodszego w danej jednostce.

pozdrawiam
Łukasz

PostNapisane: 27 cze 2017, 13:27 

W oryginalnej księdze roczniki te (1795-1797) są na stronach 119-134.

PostNapisane: 28 cze 2017, 13:08 

Ślicznie dziękuję, teraz mam pewność że znajdę interesujące Mnie roczniki.
pozdrawiam Łukasz

PostNapisane: 08 lip 2017, 19:39 

Czy orientuje się ktoś, jak wygląda sprawa rezerwacji czytników na tę chwilę? Jaki termin jest dostępny?

Pozdrawiam,
Bernadeta

PostNapisane: 08 lip 2017, 19:51 

constance napisał(a):
Czy orientuje się ktoś, jak wygląda sprawa rezerwacji czytników na tę chwilę? Jaki termin jest dostępny?

Pozdrawiam,
Bernadeta

Najlepiej zadzwonić i się dowiedzieć, ale kolejek chyba nie będzie (61 810-15-19). Musisz się jednak pośpieszyć, bo od 15-tego AAP jest nieczynne.
http://aap.poznan.pl/

PostNapisane: 08 lip 2017, 21:00 

Wybieram się dopiero w sierpniu ;-). W poniedziałek zadzwonię, miałam tylko nadzieję, że ktoś mnie uspokoi co do terminu.

PostNapisane: 08 lip 2017, 22:28 

Ale dlaczego jakiś termin miałby być zajęty? Jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło żebym nie mógł zarezerwować czytnika, a dzwonię przeważnie dwa dni przed dniem w którym planuję przyjść. Ostatnio byłem na początku czerwca i jak zwykle były pustki – przynajmniej jeśli chodzi o czytniki mikrofilmów. Oczywiście – o czym wspomniał Henryk – trzeba pamiętać kiedy mają zamknięte.

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Kubiś (Dąbrowa, Skórzewo), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice), Taciak (Sierniki), Nyczak

PostNapisane: 09 lip 2017, 10:02 

gregB napisał(a):
Ale dlaczego jakiś termin miałby być zajęty? Jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło żebym nie mógł zarezerwować czytnika, a dzwonię przeważnie dwa dni przed dniem w którym planuję przyjść. Ostatnio byłem na początku czerwca i jak zwykle były pustki – przynajmniej jeśli chodzi o czytniki mikrofilmów. Oczywiście – o czym wspomniał Henryk – trzeba pamiętać kiedy mają zamknięte.

Kilka lat temu w maju rezerwowałam czytnik na wrzesień. Cieszę się, że sytuacja aż tak się zmieniła :-)

PostNapisane: 09 lip 2017, 10:07 

constance napisał(a):
Kilka lat temu w maju rezerwowałam czytnik na wrzesień. Cieszę się, że sytuacja aż tak się zmieniła :-)

Był taki okres po tym, jak otwarto AAP w nowej siedzibie po remoncie. Jeszcze nie ruszyła wtedy też digitalizacja, więc czytniki były wąskim gardłem. Od roku-dwóch właściwie nie trzeba się zbytnio przejmować rezerwacją, choć okazjonalnie zdarza się, że akurat przyjdzie więcej osób i faktycznie wszystkie czytniki i/lub komputery są zajęte. Jeśli ktoś przyjeżdża specjalnie do AAP i może to zrobić tylko w określonym terminie, to warto jednak zadzwonić parę dni naprzód i zarezerwować.

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.

PostNapisane: 10 lip 2017, 16:36 

Witam.

Czy może ktoś wie co oznaczają "i*" oraz "i+" w bazie danych ksiąg metrykalnych AAP. Mogę się jedynie domyślać, że chodzi o indeksy, ale co z tymi symbolami?
Tutaj przykład: http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=1425

Pozdrawiam
Jarek

PostNapisane: 10 lip 2017, 16:52 

Jarek82 napisał(a):
Witam.

Czy może ktoś wie co oznaczają "i*" oraz "i+" w bazie danych ksiąg metrykalnych AAP. Mogę się jedynie domyślać, że chodzi o indeksy, ale co z tymi symbolami?
Tutaj przykład: http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=1425

Pozdrawiam
Jarek

Tak, indeksy.
i* chrztów
io ślubów
i+ zgonów

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.

PostNapisane: 10 lip 2017, 18:04 

Dzięki.

Pozdrawiam
Jarek

PostNapisane: 14 sie 2017, 20:50 

Witam serdecznie
Mam prośbę do osób odwiedzających AA w Poznaniu o sprawdzenie aktu ślubu

Parafia katolicka Mieszków, wpis 4 / 1862

Adalbertus Andrzejewski (44 lat, wdowiec)
Marianna Maćkowiak (24 lat)
ojciec: Philippus Maćkowiak , matka: Marianna
w celu weryfikacji nazwiska pana młodego.

Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)

PostNapisane: 15 sie 2017, 09:07 

Witam
Już nieaktualne.
Bardzo dziękuję Panie Bogdanie.

Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 779 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Strefa czasowa: UTC + 1