Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 08 sie 2020, 15:24

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 sie 2018, 21:52 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 4415
Jerzy Wojciech Szulczewski - według poniżej zacytowanego artykułu Magdaleny Lachowicz, matką Jerzego jest nie Maria, ale Julianna z d. Skowron. W artykule jest też podana inna data dzienna jego urodzin.

Na jego nagrobku jest data urodzin 22.04.1879:
https://billiongraves.com/grave/Jerzy-W ... i/25321830
Jerzy Wojciech Szulczewski
Puszczykowo, cmentarz parafii pw Matki Boskiej Wniebowziętej.
...
http://powstancy-wielkopolscy.pl/search
Szulczewski Jerzy
Rodzice: Marcin, Maria
Ur.: 1879-04-22, Ciencisko
Uchwała Rady Państwa nr: 12.17-0.1047 z dnia 1958-12-17
Opis:
Szulczewski Jerzy brał czynny udział z bronią w ręku w Powstaniu Wielkopolskim od dnia 28.12.1918 r. do 01.05.1919 r. w kompanii Janowieckiej pod dowództwem por. Tadeusza Skrzypka. Szulczewski oddał poza tym cenne usługi jako kierownik systemu przepustkowego oraz członek Sądu Doraźnego. Wybitny pracownik naukowy pomimo podeszłego wieku. Podstawa: Zaświadczenie por. Tadeusza Skrzypka k-nta Janowca, wydane dnia 10.12.1935 r.
Dodatkowe informacje:
Kujawy
...
http://www.palukitv.pl/teksty/ludzie-pa ... odnik.html
Jerzy Wojciech Szulczewski - ludoznawca i przyrodnik

W bieżącym roku mija 130 lat od jego narodzin i 40. rocznica śmierci. Stąd 2009 r., na wniosek miejscowego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego, uchwałą Rady Miejskiej ogłoszony jest Rokiem Jerzego Wojciecha Szulczewskiego.
Urodził się 23 kwietnia 1879 r. w Ciencisku (gm. Strzelno). Rodzina Szulczewskich wywodziła się z Mazowsza, ale dziadek jego uciekając z zaboru rosyjskiego sprowadził rodzinę do Różanny (gm. Orchowo). Dziadkowie Jerzego zmarli młodo w czasie epidemii cholery. Ojciec Marcin mieszkał w Różannie, a matka Julianna z domu Skowron urodzona w Chełmcach, pochodziła ze starego kujawskiego rodu chłopskiego.
Jerzy Wojciech Szulczewski już jako uczeń w swojej rodzinnej miejscowości wyróżniał się, więc mógł kontynuować naukę - najpierw w trzyletniej preparandzie (szkole przygotowującej nauczycieli) w Rogoźnie, a potem w seminarium nauczycielskim w Kcyni. Już wówczas zaczął rozwijać swoje zainteresowania folklorem kujawskim oraz przyrodą. Pracę zawodową rozpoczął w 1899 r. w wiejskiej szkole w Brudzyniu koło Janowca Wielkopolskiego. Wkrótce ukazały się jego pierwsze publikacje, jeszcze w języku niemieckim, w postaci zbieranych od dawna opowieści i bajań kujawskich. Część z nich drukowana była w prasie, ale udało się też wydać większy zbiór pod tytułem O wszelkim wędrownym ludzie na Kujawach. W czwartym roku pracy na placówce szkolnej w Brudzyniu 23 października 1903 r. ożenił się z Jadwigą Stranz, która pozostawiła mu trzy córki i syna. Zmarła w 1918 r. W maju 1921 r. Jerzy Wojciech Szulczewski powtórnie się ożenił z córką znanego rodu wielkopolskich leśników - Marią Skoraczewską, która zmarła w 1965 r.
Kiedy wybuchło Powstanie Wielkopolskie, Szulczewski wziął w nim czynny udział. Po wyzwoleniu zajmował się spolszczaniem szkół w obwodzie janowieckim. Musiał być już wówczas cenioną postacią, skoro poproszono go o przeniesienie się do Poznania i podjęcie tam pracy pedagogicznej. Oprócz tego zajmował się spolszczaniem nazewnictwa zbiorów przyrodniczych Muzeum Wielkopolskiego, w którym też kilka lat pracował. Był również związany z poznańskim Ogrodem Botanicznym i Zarządem Rady Miejskiej. Pełnił rozliczne funkcje, m. in. w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, Poznańskim Komitecie Ochrony Przyrody oraz dwóch komisjach Polskiej Akademii Umiejętności; współorganizował wystawy krajowe i międzynarodowe o tematyce przyrodniczej.
To przyroda, a szczególniej entomologia i fizjografia, zajmowały go wówczas najbardziej. Badał i dokumentował świat owadów oraz siedliska botaniczne. Tej pracy naukowej poświęcił się całkowicie po przejściu na emeryturę w 1930 roku i przeniesieniu się do Puszczykowa. Jeszcze przed wybuchem II wojny opublikował dziesiątki prac prezentujących wyniki badań. Wojna po części przerwała tę działalność, a kilkakrotne, wymuszone przeprowadzki, doprowadziły do zniszczenia jego bogatych zbiorów fauny i flory. Zmuszony został do powrotu do pracy. Nie porzucił jej również po wyzwoleniu, zajmując się znowu pracą pedagogiczną; od 1947 r. zatrudniony został przez Uniwersytet Poznański jako pracownik naukowy w Ogrodzie Botanicznym. Był współorganizatorem Wielkopolskiego Parku Narodowego, zajmując się wytyczaniem w nim szlaków turystycznych, badaniem i dokumentowaniem jego zasobów. Na emeryturę przeszedł ponownie w 1958 r., mając 80 lat.
Jego opublikowany dorobek naukowy liczy kilkaset pozycji, a część pozostaje nadal w rękopisie. Obdarzony zdolnościami plastycznymi własnoręcznie ilustrował swoje prace. Pozostawił też przykłady ciekawej snycerki, a w wolnych chwilach przygrywał na skrzypcach. Doceniony już za życia, był odbiorcą wielu nagród i dyplomów od instytucji naukowych i państwowych, a jego nazwisko utrwalone jest w nazwach gatunkowych pleśniaka i gąsienicznika. Pośród wyróżnień znalazł się np. Wielkopolski Krzyż Powstańczy i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Ostatnie lata życia spędził u córki w Puszczykowie. Tam w ostatnich latach swego niebywale pracowitego życia prowadził ożywioną korespondencję z Antonim Słowińskim, prezesem Oddziału PTTK w Strzelnie i wielce zasłużonym regionalistą. Kontakty te zaowocowały, choć po wielu latach, największą publikacją jego prac etnograficznych Pieśń bez końca.
Ostatni, pełen planów na przyszłość, list napisał Szulczewski 10 marca 1969 r.; trzy dni później 13 marca zmarł przewieziony do szpitala w Kościanie. Pochowany został na cmentarzu w Puszczykowie.
Tam właśnie złożyła mu hołd delegacja mieszkańców i władz Strzelna, która 13 września 2009 roku odwiedziła Puszczykowo w ramach Roku Szulczewskiego. Doszło wówczas do spotkania z Rodziną J.W. Szulczewskiego oraz przedstawicielami władz Puszczykowa. W Strzelnie, oprócz początkowego etapu szlaku turystycznego jego imienia, ma Jerzy Wojciech Szulczewski swoją ulicę oraz patronuje Izbie Kujawskiej w Szkole Podstawowej.
Magdalena Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 924 (43/2009)
* Historię opracowałam dzięki pomocy prezesa Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Strzelnie Jacka Secha.
...
e-kartoteka - druga żona Szulczewskiego:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... 9YYyiSNS7A - skan 239
Maria Skoraczewska - informacja o ślubie z Jerzym Szulczewskim
...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... (1879-1969)_-_nieznana_-_000582p.jpg
foto Jerzego Wojciecha Szulczewskiego
...
viewtopic.php?f=2&t=16983&p=141028&hilit=Szulczewski#p141028
Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego - rok 1926
Poznań.
11. Państwowe Seminarjum Nauczycielskie męskie im. Ew. Estkowskiego. ul. Fr. Ratajczaka 30
Szulczewski Jerzy Prz - na etacie semin. żeńsk.
.
Poznań.
12. Państwowe Seminarjum Nauczycielskie żeńskie im. M. Konopnickiej ul. Franciszka Ratajczaka No 30
6 a Szulczewski Jerzy 79 sn 2 nl dwt 25 Prz
.
Poznań.
9. Państwowe Kursy Ogrodnictwa. Adres: Poznań, Sołacz, ul Niestachowska
Kontraktowi:
6 a Szulczewski Jerzy Wojciech pszczelnictwo, nauczyciel seminarjum naucz. żeńskiego w Poznaniu
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL