Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 sty 2021, 15:02

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 paź 2019, 21:09 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5020
Szulc Karol weteran 1863 - wydawca "Gazety Polskiej" w Brazylii

e-kartoteka:

Obrazek
...
Postęp z dnia 20 lipca 1907 - Nekrolog

Obrazek
...
https://www.polskieradio.pl/39/248/Arty ... 3,18-lipca
1907 - Zmarł Karol Szulc, działacz polonijny, wydawca, założyciel pierwszej polskiej księgarni w Brazylii i pierwszego polskiego pisma w Ameryce Południowej - "Gazeta Polska w Brazylii".
...
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Szulc-Karol;3983588
"Szulc Karol, ur. 11 VIII 1839, Śrem, zm. 18 VII 1907, Poznań, księgarz, publicysta i działacz polonijny w Brazylii; uczestnik powstania styczniowego 1863–64; od 1884 w Brazylii; ok. 1890 zał. w Kurytybie pierwszą pol. księgarnię i drukarnię w Brazylii, a 1892 pierwsze pol. czasopismo w Ameryce Łac. „Gazetę Polską w Brazylii”; 1893 wyd. pierwszy elementarz do nauki języka portugalskiego (Elementarz dla polskich szkół w Brazylii... H. Durskiego); 1895 powrócił do Poznania; drukarnię i księgarnię w Kurytybie prowadził jego syn Cezary."
...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_w_Brazylii
Historia Polonii
Pierwsi mieszkańcy

Pierwsi polscy imigranci pojawili się w Brazylii już na początku drugiej połowy XIX wieku, jednakże pierwsze zorganizowane grupy pojawiły się w roku 1869 w stanach Santa Catarina i Parana, od roku 1875 zaś zaczęli przybywać do stanu Rio Grande do Sul. Jednym z przywódców polskiej społeczności był w tym czasie Edmund Saporski.
Jednakże największa fala imigrantów miała dopiero nadejść. W roku 1890 zaczyna się gorączka brazylijska. Do roku 1914 do Brazylii przybyło 104 196 osób pochodzących z ziem polskich[3]. Uważa się ich za wychodźców, ponieważ emigrowali do Brazylii bez polskich dokumentów.
(...)
...
http://otworzksiazke.pl/images/ksiazki/ ... 0_1939.pdf
(...) ... gdy Polonia parańska liczyła nie więcej niż kilkanaście tysięcy "dusz" i nie istniało jeszcze ani jedno polskie stowarzyszenie.
Inicjatywę zrealizował dopiero w 1892 r. Karol Szulc, kupiec z Wielkopolski i b. uczestnik powstania styczniowego, który 14 października tego roku rozpoczął kolportaż pierwszego numeru tygodnika "Gazeta Polska w Brazylii". Skromnej objętości i ubogie w informacje pismo nie znalazło oddźwięku w rozproszonej, biednej, niemal zupełnie pozbawionej inteligencji społeczności i po wydaniu 12 numerów zostało zawieszone. Ale grono przywodców Polonii skupione wokół E.S. Woś-Saporskiego (...)
...
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Act ... -t2_3_(328)/Acta_Universitatis_Nicolai_Copernici_Nauki_Humanistyczno_Spoleczne_Bibliologia-r1998-t2_3_(328)-s181-195/Acta_Universitatis_Nicolai_Copernici_Nauki_Humanistyczno_Spoleczne_Bibliologia-r1998-t2_3_(328)-s181-195.pdf

"Najwięcej założono ich w Kurytybie (na początku XX wieku liczyła około 78.986 mieszkańców)1'1, stolicy stanu Parana, głównym ośrodku polskiej emigracji w Brazylii.
Do najstarszych należała drukarnia założona około 1890 roku przez Karola Schulza15 (11.08.1839 18.08.1907), poznańskiego kupca, który w Brazylii osiedlił się cztery lata wcześniej. W Kurytybie początkowo prowadził skład z dewocjonaliami i artykułami piśmienniczymi, a w 1890 roku otworzył polską księgarnię. Wkrótce podjął się także wydawania pisma przeznaczonego dla emigrantów polskich. Dnia 1 lipca 1892 roku, w specjalnie utworzonej drukarni (czcionki sprowadzono z Lipska), wydał prospekt zapowiadający ukazanie się polskiego czasopisma pt. „Wiarus Polski", co było zapewne świadomym nawiązaniem do periodyku o tej samej nazwie, jaki ukazywał się w Bochum, jednym z ważniejszych ośrodków polskiej emigracji zarobkowej w Niemczech.
Był to pierwotny tytuł pisma, którego pierwszy numer ukazał się 14 października 1892 r. jako "Gazeta Polska w Brazylii"6.
Było to pismo o tendencjach zachowawczych, klerykalne, które w późniejszym czasie wdało się w ostrą polemikę z pismami postępowymi, m.in. "Polakiem w Brazylii" wydawanym przez Kazimierza Warchałowskiego. Jednak już po trzech miesiącach istnienia została zawieszona z braku funduszy.
W 1893 roku, przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych Ameryki, Schulz odstąpił ją, wraz z drukarnią Spółce Wydawniczej;
spółka składała się z sześciu udziałowców, którymi byli:
Edmund Stanisław Woś-Saporski,
Aleksander Waberski,
Antoni Bodziak,
I. Jurgielewicz,
Władysław Smołucha i
Andrzej Dziadkowicz17.
Dnia 8 lipca tego roku wznowiła wydawanie czasopisma pod zmienionym tytułem „Polonia".
Jednak wybuch rewolucji federalistycznej w Paranie położył kres dalszej działalności Spółki18.

6 Z ogłoszeń zamieszczanych w Kalendarzu Polskim w Brazylii, [w:] T. Dworecki, Zmagania polonijne w Brazylii, t. 1, Warszawa 1980, s. 591."

str.6

"W listopadzie 1896 roku, tytułem niespłaconego przez Spółkę długu, Cezary Schulz - syn Karola zajął drukarnię oraz wydawane przez Spółkę pismo. Przez jakiś czas Cezar jun. prowadził drukarnię, w której tłoczył "Gazetę Polską w Brazylii", po czym prawa do periodyku - bez drukarni -odsprzedał Smokowskiemu, zaś sam nadal prowadził tłocznię.
Drukarnia pod nazwą „Casa Cezar Schulz" obok piśmiennictwa popularnego tłoczyła też ustawy i regulaminy różnych towarzystw polonijnych. Od momentu przejęcia przez Cezarego Schulza firmy ojca do roku 1936 drukarnię tę opuściło co najmniej 15 druków tłoczonych w języku polskim19."
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2019, 13:34 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5020
https://books.google.pl/books?id=WmEhH7 ... ol&f=false
Kraj a emigracja: ruch ludowy wobec wychodźstwa chłopskiego do krajów
Autor: Jerzy Mazurek
str.284
(...)
Następnie redakcja "Gazety Ludowej" przedrukowała artykuł, który ukazał się w poznańskim czasopiśmie "Postęp".
Był to tekst Karola Szulca, 438 znającego z autopsji rzeczywistość brazylijską:

A zatem przed jazdą do Brazylii każdego rodaka ostrzegam! Byłem tam lat dziesięć i znam stosunki tamtejsze jak najdokładniej. Za czasów cesarstwa Don Pedra drugiego były dla wszystkich w Brazylii, którzy pracować chcieli, czasy pomyślne, ale od czasu zrzucenia z tronu tego uczciwego monarchy w roku 1889, stosunki od roku do roku pod każdym względem coraz to bardziej się pogarszały i pogarszają. Są tam teraz czasy opłakane! Kto nie wierzy niech jedzie. Zwłaszcza dla naszego polskiego ludu, który nie znając tamtejszego języka urzędowego portugalskiego ani też niemieckiego - jest tam niechybna zagłada. Lud bywa tam wyzyskiwany, poniewierany i w końcu od węży zagryzionym lub od dzikich Indian zamordowanym. Taki los czeka tam naszego polskiego chłopa. O tym obecnym brazylijskim raju mogę grubą książkę napisać, co też i uczynię. Do pięciu lat powróciłem z Brazylii do mego rodzinnego Poznania, a ktoby chciał się coś więcej o Brazylii dowiedzieć, tego proszę niech się zgłosi do mnie. Wszystkie inne pisma proszę, aby artykulik ten ku przestrodze naszych biednych wędrowców powtórzyły.
Karol Szulc, ul. Strzelecka 3. parter 439

438 Karol Szulc (1839-1907), księgarz wydawca, publicysta. Urodził się w Śremie (Wielkopolska). Brał udział w powstaniu styczniowym. W 1886 r. wyjechał do Brazylii, gdzie założył najpierw sklep papierniczy w Kurytybie, następnie pierwszą polską księgarnię i drukarnię (ok.1890). Działacz polonijny, założyciel pierwszego czasopisma polskiego w Brazylii: "Gazeta Polska w Brazylii". W 1893 r. wydał opracowany przez Hieronima Durskiego pierwszy elementarz do nauki języka portugalskiego dla polskich emigrantów. W 1895 wrócił do Poznania, gdzie mieszkał do końca życia.
439 "Wychodźstwo do Brazylii", Gazeta Ludowa nr.22 z 16 lutego 1901 - str.1
...
http://www.swiat-kamienia.pl/index.php/ ... w-brazylii
Nie miejsce tutaj na opisy fali polskiej emigracji. Warto może jedynie przypomnieć, że pierwszy polski podręcznik szkolny dla Polonii brazylijskiej został wydrukowany w Poznaniu w 1893 roku nakładem Karola Szulca z Kurytyby. Dodać jeszcze można, że bardzo silnie rozwijał się, szczególnie w latach 1922–1938, polski prasowy ruch wydawniczy. O polskich emigrantach pisali m.in. sławny geolog i działacz społeczny Józef Siemiradzki, a także pisarz i publicysta Adolf Dygasiński.
...
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... 6592cf4002
Szulc Karol, [w:] Słownik pracowników książki polskiej, [pod red. I. Treichel], Warszawa-Łódź 1972, s. 882. Malczewski, Z., Słownik biograficzny Polonii brazylijskiej, Warszawa 2000.
...
http://www.sbc.org.pl/Content/133016/Ka ... 201978.pdf
CIESZYŃSKIE TROPY POD KRZYŻEM POŁUDNIA
[KARTKI DO DZIEJÓW PAWŁA NIKODEMA]
str.61

"Kto z najstarszych mieszkańców Gródku pamięta jeszcze Pawła Nikodema, co to przed blisko sześćdziesięciu laty wyemigrował do Ameryki Południowej w poszukiwaniu Chleba? Był rolnikiem, należał nawet - jak świadczy o tym zapis - do kółka rolniczego. Ale od tego czasu wszelki ślad o nim zaginął."

"Największym jednak osiągnięciem Nikodema było przejęcie z rąk księży werbistów "Gazety Polskiej w Brazylii", największego pisma polonijnego w Ameryce Południowej.
Organ ten, założony w roku 1892 przez Wielkopolanina Karola Szulca, przechodząc z rąk do rąk, znalazł się w posiadaniu zakonu niemieckiego."
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL