Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 09 gru 2019, 14:28

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2697 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 sie 2019, 12:03 

Sławo, dziękuję za radę, ale chyba przeceniasz moje umiejętności radzenia sobie z takimi problemami :lol:
Pewnie po resetowaniu, czegoś tam nie zrobiłam, albo poplątałam :( i teraz nie mogę sobie poradzić. Nic mi się wyświetla na pasku, a może mam coś ukrytego? Jeśli masz jeszcze jakiś pomysł na rozwiązanie moich kłopotów, podeślij. Będę wdzięczna do przysłowiowej deski :D

Jadwiga

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);

PostNapisane: 02 sie 2019, 12:44 

Info dla Piotra.
Parafia Marii Magdaleny w Poznaniu, chrzest 1639/80
Dnia 8 października zostało ochrzczone dziecko imieniem Franciszek, rodzice Prokop Skałecki i Sabina.
Chrzestni:
Wojciech Szwarc (złotnik) i Anna Jasłecka (złotniczka) - w nawiasach moje dopiski.

PostNapisane: 02 sie 2019, 17:35 

jagodziank60 napisał(a):
Sławo, dziękuję za radę, ale chyba przeceniasz moje umiejętności radzenia sobie z takimi problemami :lol:
Pewnie po resetowaniu, czegoś tam nie zrobiłam, albo poplątałam :( i teraz nie mogę sobie poradzić. Nic mi się wyświetla na pasku, a może mam coś ukrytego? Jeśli masz jeszcze jakiś pomysł na rozwiązanie moich kłopotów, podeślij. Będę wdzięczna do przysłowiowej deski :D
Jadwiga

Skoro na forum piszesz polskimi "ogonkami" to może nie być to kwestia ustawień języka (jak w ASI nie masz ogonków a tu masz - to nie będzie to chyba kwestia ustawienia języka czy klawiatury). Napisz może jeszcze jaki masz windows - 7, 8 czy 10? Może komuś wtedy będzie łatwiej doradzić, bo ja chyba nie dam rady :D

PostNapisane: 02 sie 2019, 17:56 

Slawo napisał(a):
jagodziank60 napisał(a):
Jadwiga

Skoro na forum piszesz polskimi "ogonkami" to może nie być to kwestia ustawień języka (jak w ASI nie masz ogonków a tu masz - to nie będzie to chyba kwestia ustawienia języka czy klawiatury). Napisz może jeszcze jaki masz windows - 7, 8 czy 10? Może komuś wtedy będzie łatwiej doradzić, bo ja chyba nie dam rady :D

Winows 10

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);

PostNapisane: 03 sie 2019, 14:17 

Prośba o interpretację: Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Pyzdry rok 1820.
Wpis 3, po lewej u góry, odczytuję: '...stawił się Szlachetny Andrzy Korpoński...'
http://szukajwarchiwach.pl/54/798/0/1.1/7/skan/img/7s85QBJf_PlVRoC0YyPhSQ
natomiast w indeksie wpisane jest dziecko:
'3. Korboński Gasper'
http://szukajwarchiwach.pl/54/798/0/1.1/7/skan/img/CT-QCIkfKNwWoPOzEBa5uw
Dla wyjaśnienia w indeksach BASI wpisałem: Korpoński alias Korboński.
Pytanie: czy to ja nie potrafię odczytać czy też któryś wpis jest błędny ? Takich 'błędów' jest niestety sporo....

Kiedy człowiek osiąga dorosłość? Kiedy wie, że ma rację, ale daje sobie spokój z udowadnianiem na siłę ludziom, że są w błędzie.
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

PostNapisane: 03 sie 2019, 20:16 

Witaj !

Zwróć uwagę, że ojciec dziecka -Andrzej i chyba jego brat - Maciej byli osobami piśmiennymi; wyraźnie widać literkę "b".

I to prawda w tamtych czasach pisali nazwiska dosyć dowolnie.

Pozdrawiam
Grażyna

PostNapisane: 04 sie 2019, 06:16 

Grażynko, w tym przypadku tak jest. Urzędnik zapisał z błędem prze 'p' ale w indeksie już poprawnie przez 'b'. Moja uwaga dotyczyła kwestii ogólniejszej.

Kiedy człowiek osiąga dorosłość? Kiedy wie, że ma rację, ale daje sobie spokój z udowadnianiem na siłę ludziom, że są w błędzie.

PostNapisane: 06 sie 2019, 07:46 

Dla Piotra.
Kolegiata św. Marii Magdaleny z Poznaniu, chrzest 1644/53
Dnia 7. lipca ochrzczono dziecko imieniem Jan, rodzice : Prokop Skałecki i Sabina
Chrzestni:
Mikołaj Szwetman (Szwertman)
Jan Badonski
Katarzyna Szubert, córka zmarłego Jana

PostNapisane: 06 sie 2019, 09:59 
Site Admin

Henryku,
dziękuję za info o chrzcie 9xpradziadka i jego brata Jana. Odszukałem te informacje wcześniej w Tekach Dworzaczka, a nie przyszło mi do głowy, aby zajrzeć do tych dokumentów. Muszę to nadrobić.

Obrazek

Pozdrawiam
Piotr

PostNapisane: 06 sie 2019, 10:18 
Site Admin

jagodziank60 napisał(a):
Winows 10

Jadwigo, trudno mi powiedzieć dlaczego tak się dzieje, możliwe że system Windows dla tej aplikacji wybrał sobie inny układ klawiatury. Możesz potwierdzić, że w ustawieniach masz wybrany język polski i układ klawiatury polski (programisty)?

Pod poniższym linkiem w dolnej części opisano jak wejść w ustawienia języka, chociaż u mnie te opcje widoczne są w oknie "Region", gdzie dopiero znajduje się link "Preferencje języka".
https://support.office.com/pl-pl/articl ... 5de6f4f258

Pozdrawiam
Piotr

PostNapisane: 06 sie 2019, 11:51 

Jadwigo,

znalazłam taką radę https://pl.ccm.net/faq/5292-jak-odbloko ... nkcyjny-fn

Klawisz Fn jest po lewej na dole, NumLock przy cyfrach.

Spróbuj to zrobić przy otwartej ASi - mam nadzieję, że pomoże.

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)

PostNapisane: 15 sie 2019, 08:45 

Piotrze i Katarzyno, bardzo dziękuję za rady. Tak długo się nie odzywałam, gdyż laptopem zajęli się fachowcy i wszystko wróciło na swoje miejsca. Odetchnęłam z ulgą. Mogę już spokojnie kontynuować indeksację.
Pozdrawiam serdecznie :)

PostNapisane: 15 sie 2019, 16:29 

Jadwigo,
cieszę się, że Twój problem jest rozwiązany.
Pozdrawiam :)

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)

PostNapisane: 31 sie 2019, 12:43 

Piotrze, mapka zasłania okienko do wpisywania komentarzy przy indeksach.

Poszukuję aktów urodzenia: Jan ANTONIEWSKI alias DANKOWSKI (ok.1769)
Joanna PRZEZDZIECKA (ok. 1771)

PostNapisane: 10 wrz 2019, 10:42 

Witaj Piotrze,
Wysłałem dziś na Twoją pocztę indeksy kolegiaty św. Marii Magdaleny w Poznaniu z lat 1577-1695.

Ostatnio edytowano 27 wrz 2019, 08:39 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: 14 wrz 2019, 08:23 

Witam,
wysłałem dzisiaj do Administratora indeksy z parafii Niepruszewo (zakres czasowy 1794-1817 r.,śluby do 1799 r.). Liczę na ich dodanie do bazy, ponieważ w ten sposób zlikwiduje się kolejną "białą plamę" na mapie Archidiecezji Poznańskiej-do tej pory tej parafii w Basi nie było.

Pozdrawiam,
Łukasz.

Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)

PostNapisane: 23 wrz 2019, 11:34 

W jaki sposób można skontaktować się z osobą,która błędnie odczytała nazwisko matki panny młodej?
https://szukajwarchiwach.pl/53/1942/0/3 ... /#tabSkany
nazwisko prawidłowo brzmi Bleszcz,nie Buszer i w akcie wyraźne Bleszcz
Marianna była moją 2xprababką

Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia

PostNapisane: 27 wrz 2019, 08:44 

Henryk Krzyżan napisał(a):
Witaj Piotrze,
Wysłałem dziś na Twoją pocztę indeksy kolegiaty św. Marii Magdaleny w Poznaniu z lat 1577-1695.

Witaj Piotrze.
Dostałem dziś powiadomienie o nowych indeksach dodanych do Basi i jest tam ujęta równie kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu, ale indeksy się nie wyświetlają.
Sprawdziłem na swoich profilu i dnia 23. bm. zostało dodane 818 indeksów, są to same śluby (do poprawienia), więc zostało jeszcze do dodania ponad 11 tys. chrztów.

PostNapisane: 27 wrz 2019, 08:54 
Site Admin

Dzień dobry,
rzeczywiście dodałem już śluby, natomiast przy chrztach napotkałem na pewne problemy i sprawa wymagała dodatkowych zmian. Myślę, że wszystko już jest na swoim miejscu i w tym tygodniu indeksy będą dostępne.
Pozdrawiam
Piotr

PostNapisane: 27 wrz 2019, 09:43 

Dziękuję za informację, problem w tym, że śluby też się nie wyświetlają, ale to pewnie jakiś drobny błąd.

PostNapisane: 05 paź 2019, 17:51 

Indeksy w BASI.

Chrzest
Poznań - Kolegiata św. Marii Magdaleny (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1812 , wpis nr 1,

Clemens , rodzice: Josephus Poniński , Julianna Zabłocka ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Carolus Serra - poseł franciski pełnomocnik dworu saksońskiego w Warszawie
Anna Gurowska - wojewodzina poznańska
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu
PM 229/4
indeksacja:
dodano: 2019-03-22
ID 5394570

Jeśli traficie na poniższy zapis w księdze zgonów,
to dotyczy on wyżej wymienionego i ochrzczonego Klemensa Ponińskiego,
zrodzonego z rodziców Józefa i Julianny z Zabłockich Ponińskich.

Zgon
Poznań - Kolegiata św. Marii Magdaleny (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1812 , wpis nr 121 ,

Clementina Ponińska - dziecko nieślubne (1 lat)
, rodzice: Josephus Poniński
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu
PM 229/7
indeksacja
dodano: 2019-03-25
ID 5429560

Indywidualna interpretacja zapisanych wyrazów w tym przypadku nie jest wskazana.
W akcie zgonu stoi jak wół „illustrisimi” a nie „illegitimi”

Obrazek

Post nie jest złośliwy, ale dla zasady - aby była równowaga, ponieważ moje wpisy są również sprawdzane.
Zamieszczam sprostowanie - akt zgonu dot. Klemensa Ponińskiego poczętego z prawego łoża.

PostNapisane: 06 paź 2019, 19:29 

W czasie indeksowania znalazłem bardzo fajne określenie żony kmiecia - KMIOTKA!

PostNapisane: 06 paź 2019, 20:30 

Henryk Krzyżan napisał(a):
W czasie indeksowania znalazłem bardzo fajne określenie żony kmiecia - KMIOTKA!

I co w tym fajnego?

PostNapisane: 06 paź 2019, 20:39 

Witam.

cyt.
"Zamieszczam sprostowanie - akt zgonu dot. Klemensa Ponińskiego poczętego z prawego łoża"

Może należałoby to sprostowanie umieścić na BaSI w komentarzu pod odpowiednim zapisem?
Ludzie szukają indeksów na BaSI, a nie na forum.

Indeksujący zapisał tak, jak odczytał, jeżeli jest inny odczyt, to warto zapisać w komentarzu.
W myśl przysłowia "nie myli się tylko ten, kto nic nie robi", każdy się może pomylić.
Mnie samej zdarzyło się, że z mojego Franciszka zrobiłam Franciszkę, i nie tylko.

I właśnie, żeby nie narażać się na tego typu wypowiedzi, indeksuję tylko dla siebie - jak się pomylę, to tylko ja mogę sobie coś powiedzieć.
Takie posty nie zachęcają do pracy społecznej na rzecz Forum :?

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

PostNapisane: 06 paź 2019, 21:27 

Gosia53 napisał(a):
Witam.

cyt.
"Zamieszczam sprostowanie - akt zgonu dot. Klemensa Ponińskiego poczętego z prawego łoża"

Może należałoby to sprostowanie umieścić na BaSI w komentarzu pod odpowiednim zapisem?

Indeksujący zapisał tak, jak odczytał, jeżeli jest inny odczyt, to warto zapisać w komentarzu.
W myśl przysłowia "nie myli się tylko ten, kto nic nie robi", każdy się może pomylić.
Mnie samej zdarzyło się, że z mojego Franciszka zrobiłam Franciszkę, i nie tylko.

I właśnie, żeby nie narażać się na tego typu wypowiedzi, indeksuję tylko dla siebie - jak się pomylę, to tylko ja mogę sobie coś powiedzieć.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Jeśli zamieszczę informację na Forum, to zainteresowane osoby po "wygoglowaniu" trafią na ten wpis.
Niestety, komentarze w BaSI nie są tak widoczne jak w PP i w wielu przypadkach uchodzą uwadze poszukujących.

PostNapisane: 06 paź 2019, 21:41 

Gosia53 napisał(a):
Witam.

cyt.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Problem polega na tym, że komentarze nie są przeszukiwalne przez wpisanie nazwiska w wyszukiwaniu, a poza tym jestem się w stanie założyć, że znaczna część osób poszukujących na BaSI nie zwraca uwagi na ikonkę komentarzy.
Dlatego uważam, że każdy, kto popełni błąd, powinien się liczyć z tym, że prędzej czy później ktoś to zauważy, wychwyci i skomentuje. Nie jest to nic zniechęcającego i ja nie mam z tym problemu. Uważam, że skoro odczytasz coś źle, to miej tę odwagę się przyznać do błędu, nanieś poprawkę (bo można) i rób swoje dalej. Jednak jeśli ktoś ma z tym poważny problem i nie akceptuje nawet nie krytyki, a tylko zwrócenia uwagi na popełniony błąd, bo na przykład uważa to za personalny atak czy nawet hejt, to nie jest to już moja sprawa i nie mnie się w niej wypowiadać...

PostNapisane: 07 paź 2019, 00:02 

koszuciak napisał(a):
Dlatego uważam, że każdy, kto popełni błąd, powinien się liczyć z tym, że prędzej czy później ktoś to zauważy, wychwyci i skomentuje. Nie jest to nic zniechęcającego i ja nie mam z tym problemu. Uważam, że skoro odczytasz coś źle, to miej tę odwagę się przyznać do błędu, nanieś poprawkę (bo można) i rób swoje dalej.

To i powyższa dyskusja skłoniła mnie do odnalezienia jednak mojego błędu w indeksie, jaki zauważyłem kilka dni wcześniej poszukując osób do drzewa w BASI, i nie chciało mi się tego wtedy poprawiać i ponownie "zawracać głowę" adminowi BASI wysyłając poprawiony plik z indeksami.
Dzisiaj jednak zmusiłem się, odnalazłem ten błędny wpis w BASI (było ciężko bo zapomniałem nazwiska osoby szukanej) i porównałem z plikiem jaki mam na dysku.
Na dysku mam, że zmarły mąż w 1940r. - Jan Szymański - ma ... 32 dni (nie zmieniłem w pośpiechu zapewne wieku z dni na lata podczas indeksowania i dni zostały z poprzedniego aktu). Ale w BASI jest, że Jan umarł w wieku 1 miesięcy:

Kod:
Białków (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1840 , Księga urodzeń, małżeństw i zgonów
Jan Szymański (1 miesięcy)
, rodzice: Wawrzyniec Szymański
, Maryanna ,
małżonek Małgorzata Marszałek

Pobrałem plik asia z BASI i tam też jest wiek zmarłego 32 dni!

To dlaczego BASIA wyświetla wiek 1 miesięcy???

A wracając do kłótni o błędach w indeksacji - dzięki temu jak i kilku wcześniej zauważonych swoich błędów w indeksacji ... już chyba nie będę się irytował znajdowanymi kolejnymi błędami w BASI :) Zdarza się po prostu ...

PostNapisane: 07 paź 2019, 03:01 

Slawo napisał(a):
A wracając do kłótni o błędach w indeksacji - dzięki temu jak i kilku wcześniej zauważonych swoich błędów w indeksacji ... już chyba nie będę się irytował znajdowanymi kolejnymi błędami w BASI :) Zdarza się po prostu ...

Na wszystko znajdzie się wytłumaczenie :) Nasze metryki niestety zawierają wiele błędów, a my im więcej indeksujemy tym się w nich utrwalamy. Nie znamy powodów ich powstania, ale można sądzić iż jest to specjalne działanie manipulacyjne nazwiskami ówczesnych piszących w celu zamazania prawdy i kierujące nasze myśli na drogę jaką manipulujący chciał osiągnąć. Im więcej tkwi się w błędach tym ich się nie widzi i wtedy wydaje się ,że wszystko układa się według naszej woli i naszego widzenia, a nie to co rzeczywiście odpowiada prawdzie. Proponuje poczytać książki Ludwika Flecka jak i bardzo ciekawą książkę Władysława Strzemińskiego „Teoria widzenia” , w której autor udowodnił , że świadome widzenie ulega przemianom pod wpływem różnych czynników. W procesie widzenia nie to jest ważne co mechanicznie wychwyci oko, lecz to co człowiek uświadamia sobie ze swojego punktu widzenia. Wobec tego wydaje nam się, że przepisujemy z metryk prawidłowo, a w rzeczywistości okazuje się że z błędami. Nie jest to wina indeksującego, tylko zbyt dużej ilości nieprawidłowych zapisów w metrykach, które mają niekorzystny wpływ na nasze widzenie. Przestałam indeksować jakiś czas temu ponieważ przeraziłam się błędami jakie znalazłam w swoich indeksach. Byłam przekonana, że przepisuję prawidłowo i tych błędów nawet sprawdzając nie widziałam, dopiero po ponownym sprawdzeniu po jakimś czasie okazało się, że one istnieją. Wobec tego zaczęłam dochodzić przyczyny ich powstania. Zresztą pisałam na tym forum o tym zjawisku jakiś czas temu.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera

PostNapisane: 07 paź 2019, 07:58 

Witam.

Po to są komentarze na BaSI, żeby wpisać w nie istotne uwagi, i na pewno poszukujący zwracają na nie uwagę.

Lecz ważniejsza dla mnie w tym temacie jest istota samego postu napisanego, forma w jakiej jest zawarta treść.
Zauważyć, wychwycić błąd - jak najbardziej.
Poprawić - również jak najbardziej.
Ale róbmy to dla poszerzenia wiedzy, a nie dla krytyki, nie dla pokazania swojego "ja".
Poprawiajmy błędy, ale nie wytykajmy, wskazujmy drogę, ale nie pouczajmy.

Uczono mnie w domu szacunku dla ludzi, mówiono " szanuj innych, to sama będziesz szanowana; szanuj innych, to i siebie będziesz szanowała".

Uważam, że wszystko zależy od tonu, w jakim jest post napisany.
Każdy błąd można naprawić, ale róbmy to bez pouczania, krytykowania, w stylu -
" Ja wiem, Ty nie wiesz".

Nie od dziś zdarzają się posty, w których wyraźnie jest aluzja do konkretnej osoby, pisane nie w stylu
"pomogę, bo znalazłem błąd", tylko w stylu "zrobiłeś błąd, to ma być tak".
Wskazujmy błędy, ale w sposób przyjazny.

cyt.
"...nie akceptuje nawet nie krytyki, a tylko zwrócenie uwagi na popełniony błąd..."
W tym wypadku - posty kierowane pod adresem jednej i tej samej osoby, pisane w ten sposób, to nie jest to tylko zwrócenie uwagi, jest to nie tylko krytyka, lecz właśnie hejt.

Wskazujmy błędy, ale w sposób przyjazny.

Szanujmy się nawzajem, nie poniżajmy, wspierajmy się, bo na tym sens naszego życia polega.
Na wzajemnym akceptowaniu siebie.

Ps.
Wyobraź sobie Wojciechu, że do błędu potrafię się przyznać, i nawet za swoje błędy umiem przepraszać. Tego mnie również uczono w domu.

I tego Wszystkim życzę - Wzajemnego Szacunku:D
Pozdrawiam serdecznie.
Kaniewska Małgorzata.

PostNapisane: 07 paź 2019, 09:05 

Gosia53 napisał(a):

I to jest główna różnica, że ja indeksuję dla wszystkich, nie tylko dla siebie, nie oczekując niczego w zamian. Nie mnie to oceniać i w to nie będę wnikał i nie oczekuję odpowiedzi, ale czy tak samo przyznałabyś się do błędu, gdybyś swoje indeksy udostępniła wszystkim...

PostNapisane: 07 paź 2019, 11:36 

cyt: "I to jest główna różnica, że ja indeksuję dla wszystkich, nie tylko dla siebie, nie oczekując niczego w zamian. Nie mnie to oceniać i w to nie będę wnikał i nie oczekuję odpowiedzi, ale czy tak samo przyznałabyś się do błędu, gdybyś swoje indeksy udostępniła wszystkim..."

Nie unikam odpowiedzi na pytania skierowane do mnie. Wprawdzie nie lubię brać udziału w takich dyskusjach, ale skoro już powiedziałam "A", powiem i "B".

Pisząc o "indeksacji dla siebie" myślałam o indeksowaniu akt moich przodków, tylko i wyłącznie - robię to dla rodziny, dla siebie, dla potomnych.
Więc nie pisz mi, proszę, Wojciechu, że robię tylko coś dla siebie.
Mimo swoich lat, pomagam innym do tej pory. Środowisko w którym się obracam jest mi za to wdzięczne i to wystarczy za wszystkie słowa.

Nie mam takiej wiedzy i doświadczenia, jak Wy Wszyscy na forum, którzy pomagacie nam i indeksujecie - nie mnie brać się za indeksowanie dla ogółu.
Byłoby z tego więcej problemów niż pożytku.
Jak widzisz umiem się do tego, jak i do błędów swoich przyznać - nie znam się na wszystkim.

Jestem wdzięczna Wszystkim Indeksującym i Pomagającym za to, co robią, a robią Wielką Rzecz.
I staram się, w miarę moich sił, również cokolwiek od siebie dać na forum, więc nie biorę tylko do siebie.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

PostNapisane: 07 paź 2019, 12:45 

miroslawa napisał(a):
Slawo napisał(a):

Na wszystko znajdzie się wytłumaczenie :) Nasze metryki niestety zawierają wiele błędów, a my im więcej indeksujemy tym się w nich utrwalamy. Nie znamy powodów ich powstania, ale można sądzić iż jest to specjalne działanie manipulacyjne nazwiskami ówczesnych piszących w celu zamazania prawdy i kierujące nasze myśli na drogę jaką manipulujący chciał osiągnąć. Im więcej tkwi się w błędach tym ich się nie widzi i wtedy wydaje się ,że wszystko układa się według naszej woli i naszego widzenia, a nie to co rzeczywiście odpowiada prawdzie. Proponuje poczytać książki Ludwika Flecka jak i bardzo ciekawą książkę Władysława Strzemińskiego „Teoria widzenia” , w której autor udowodnił , że świadome widzenie ulega przemianom pod wpływem różnych czynników. W procesie widzenia nie to jest ważne co mechanicznie wychwyci oko, lecz to co człowiek uświadamia sobie ze swojego punktu widzenia. Wobec tego wydaje nam się, że przepisujemy z metryk prawidłowo, a w rzeczywistości okazuje się że z błędami. Nie jest to wina indeksującego, tylko zbyt dużej ilości nieprawidłowych zapisów w metrykach, które mają niekorzystny wpływ na nasze widzenie. Przestałam indeksować jakiś czas temu ponieważ przeraziłam się błędami jakie znalazłam w swoich indeksach. Byłam przekonana, że przepisuję prawidłowo i tych błędów nawet sprawdzając nie widziałam, dopiero po ponownym sprawdzeniu po jakimś czasie okazało się, że one istnieją. Wobec tego zaczęłam dochodzić przyczyny ich powstania. Zresztą pisałam na tym forum o tym zjawisku jakiś czas temu.

Wydaje mi się ,że trzeba skończyć tą jałową dyskusje o błędach, a zająć się przyczynami ich powstawania. Bo to , że powstają to chyba każdy widzi w tym wątku. Kto podejmuje się indeksacji powinien liczyć się z powyższym efektem.
Jest on bardzo ważny ponieważ utrwalanie błędów doprowadza do dość długotrwałego problemu ich nie widzenia, nawet w wykonywaniu innych prac pisemnych niż indeksacja metryk.
Wychodzenie z tego faktu dość długo trwa. Jednorazowe literówki zwane „ chochlikami „ to są już pierwsze sygnały, że dochodzi do zaburzeń związanych z nieprawidłowym widzeniem, ale poważniejsze błędy powstają już po dłuższej indeksacji”
Nie można tego „zwalić” na wiek, czy też już istniejące problemy widzenia, gdyż uważam , że osoba , która podejmuje się indeksacji, chce ją wykonać jak najbardziej rzetelnie.
Sami wiemy jak trudno jest wyprostować utrwalony błąd i go zrozumieć jeżeli trwamy w nim dość długi czas, a skoro o nim nie wiemy to cały czas go powielamy.

Jeden indeksujący jest na czynniki go wywołujące odporny, drugi zaś nie. To zależy od umiejętności i wiedzy indeksującego. Wobec tego można wysnuć wniosek , że nie każdy ma predyspozycje do indeksacji.

Problem dotyczy wielu osób zaskoczonych „wyłapaniem” błędów przez innych. Rozpoczynają się niepotrzebne oskarżenia, a może przyczyna leży właśnie w nadmiernych błędach w metrykach.
Wobec tego zanim "rzuci" się oskarżenie rozważmy każdą możliwość, bo z naszej pracy korzysta wiele ludzi i nic przyjemnego nas nie czeka kiedy ktoś znajdzie taki błąd i zarzuci nam między wersami lub wprost- nierzetelność.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera

PostNapisane: 09 paź 2019, 10:32 

Błędy rzecz ludzka. Ja indeksuję i już nie pamiętam, ale sam prosiłem kiedyś Piotra o udostępnienie mojego maila krambud@epf.pl do publicznej wiadomości. Jeżeli ktoś zauważy błąd w moich indeksach proszę o kontakt.

Pozdrawiam.

1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )

PostNapisane: 09 paź 2019, 12:21 

Rafale,
jestem pełna podziwu i szacunku dla Twojej pracy.

Jest zasadnicza różnica pomiędzy Twoimi indeksami, sporządzonymi poprzez program ASIA i materiałów zamieszczonych na SZwA.
Przy korekcie pobierasz przekazany z błędem plik z ASI, korygujesz i wysyłasz ponownie. Piotrowi nie zabiera to wiele czasu.

Indeksy sporządzone z metrykaliów bedących tylko w dyspozycji archiwów czy też zamieszczonych na FS,
sporządzane są w Excel-u, i w takim formacie (excelowskim arkuszu) przekazywane są do Piotra.
Piotr musi je przerobić do takiego formatu, aby były widoczne i przeszukiwane w BASI.
Tych plików indeksujący wg mnie nie może już powtórnie pobrać z ASI do ewentualnej korekty i przesłać ponownie.
Dlatego te błędy wiszą już w wyszukiwarce BASIA i wisieć będą.

Jest to moja dedukcja jak to wszystko działa, nie jestem informatykiem i mogę się mylić.

PostNapisane: 09 paź 2019, 19:38 

DankaW napisał(a):
Jest to moja dedukcja jak to wszystko działa, nie jestem informatykiem i mogę się mylić.

Do adminowania stroną www i bazą danych z której ona korzysta nie potrzeba informatyka :) Ja nie jestem informatykiem a "grzebaniem" w cms-ach, skryptach php i bazach danych zajmuję się od ... odkąd istnieje www.

Byłoby o wiele szybciej i prościej korygować błędy, gdyby admin zrobił jakiś prosty systemik ich zgłaszania od razu po znalezieniu przez internautę (wysyłanie jednej linijki skryptem - ukryty numer id wpisu w bazie, co było, co powinno być) - admin lub jakiś zaufany pomocnik mógłby jednym kliknięciem zatwierdzać lub odrzucać zgłoszenia i szybciej by to działało. Bo teraz upłynęło już wiele lat od początków ASI/BASI i dziesiątki zapewne indeksatorów już przestało nawet zaglądać na forum czy do BASI ... i nigdy już nic nie poprawią. A obecni tacy jak ja nie zawsze mają ochotę nawet jak sami w swoich indeksach znajdą błąd.

PostNapisane: 03 lis 2019, 14:05 

AlpaCino napisał(a):
U mnie również po aktualizacji pojawia się błąd "122 at: HttpSendRequest" przy pobieraniu skanów z serwera. Skany się nie ładują.

Ponawiam prośbę o wstawienie na stronie bazy linku do programu wraz z wyszczególnieniem aktualnej wersji.
Dobrze by też było, gdyby na stronie "Profil użytkownika" w tabeli zarezerwowanych i zindeksowanych materiałów sygnatura po kliknięciu odsyłała na odpowiednią stronę jednostki szukajwarchiwach.pl.

Stary problem powrócił i nie mogę ściągnąć żadnych skanów. Czyściłem foldery ze skanami i reinstalowałem aplikację - bez zmian.

PostNapisane: 03 lis 2019, 18:24 

Kuba
"122 at: HttpSendReques" to błąd komunikacji z SzWA. Spokojnie - odnowi się

PostNapisane: 08 lis 2019, 18:42 

Witam serdecznie
Czy mogę w jakiś sposób dowiedzieć się jakie są ramy czasowe indeksów z Parafii Poniec w BaSIA. Dodam że są one wykonane z ksiąg w AA w Poznaniu

Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)

PostNapisane: 09 lis 2019, 06:38 

W BASIA przechodzisz do zakładki 'Zawartość Bazy'. Na mapce - powiększając ją - wyszukujesz Poniec. Kiedy klikniesz na czerwonym wskaźniku położenia miejscowości, po prawej stronie wyświetlą Ci się m.in. poszczególne rodzaje ksiąg z zakresem czasowym jaki został zindeksowany.
Dla Ponieca są to:
Parafia katolicka
chrzty: 1704, 1750, 1760, 1866-1901

Urząd Stanu Cywilnego
urodzenia: 1874-1888
małżeństwa: 1874-1888
zgony: 1874-1888

PostNapisane: 09 lis 2019, 13:08 

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
W BASIA przechodzisz do zakładki 'Zawartość Bazy'. Na mapce - powiększając ją - wyszukujesz Poniec.

... albo klikasz w link pt. Pełna lista w porządku alfabetycznym - z prawej strony mapki, otwiera się okno z wykazem parafii i danych o nich, wciskasz CTRL+F, wpisujesz Poniec i masz szukane dane.

Dodam, że jeszcze sporo skanów aktów z tej parafii jest niezindeksowanych w BASI i czekają na chętnych do wysiłku i pomocy innym :)

PostNapisane: 09 lis 2019, 13:50 

Slawo napisał(a):
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
W BASIA przechodzisz do zakładki 'Zawartość Bazy'. Na mapce - powiększając ją - wyszukujesz Poniec.

... albo klikasz w link pt. Pełna lista w porządku alfabetycznym - z prawej strony mapki, otwiera się okno z wykazem parafii i danych o nich, wciskasz CTRL+F, wpisujesz Poniec i masz szukane dane.

Dodam, że jeszcze sporo skanów aktów z tej parafii jest niezindeksowanych w BASI i czekają na chętnych do wysiłku i pomocy innym :)

Krzysztof jest osobą indeksującą, więc przypuszczam, że chodzi o dodanie ksiąg, które zindeksował.

PostNapisane: 09 lis 2019, 15:24 

Wielkie dzięki za pomoc. Zapomniałem o tej pełnej liście w porządku alfabetycznym. O to mi właśnie chodziło :D !

Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)

PostNapisane: 18 lis 2019, 13:58 

Jednostki, które skupiają kilka czy kilkanaście lat z danej parafii, według mnie powinny być jakoś podzielone na mniejsze części.
Bo kto zindeksuje np. Kleczew urodzenia 1862-1877 (a faktycznie to zaczyna się od 1866r.) - 601 skanów!?
Kto zindeksuje Złotków 1851-1879 (647 skanów!)?

A z takiego Złotkowa wystarczyłoby na początek choćby zindeksowanie indeksów urodzonych (spisów).
Bo tak na masochistę, który podejmie się indeksowania 640 skanów możemy się nie doczekać nigdy ...

I jeszcze znalazłem BŁĄD w indeksach parafii OSTROWĄŻ - nie ta jednostka!
https://szukajwarchiwach.pl/54/793/0/6.1/40/ - taki link w Basi a faktycznie indeksy dotyczą jednostki 41 (nie wiem jak z innymi jednostkami, czy też czasami nie są przesunięte o rok)

PostNapisane: 19 lis 2019, 05:51 

Bardzo przepraszam ale co to jest "601 skanów!" ?? Jestem początkującym indeksatorem ale np. księgi poznańskie to zawsze ponad 400 skanów a zrobiłem ich wiele. Nie liczba skanów jest istotna tylko zainteresowanie osoby indeksującej daną parafią.

PostNapisane: 19 lis 2019, 22:14 

Sławek :oops: :oops: :oops:

1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )

PostNapisane: 20 lis 2019, 22:17 

Piotrze,
Wysłałem dziś na Twój adres indeksy parafii Smolce:
chrzty 1637-1734
śluby 1637-1796
zgony 1667-1802
Księga (skany) jest dostępna wyłącznie w AAP, więc z pewnością komuś się przyda.

PostNapisane: 25 lis 2019, 17:41 

Czy może mi ktoś podesłać formatke w excelu do indeksacji akt w archiwum archidiecezjalnym? 8107473 (małpa)wp.pl
Pozdrawiam
Marcin

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2697 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54

Strefa czasowa: UTC + 1