Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 10 lip 2020, 14:09

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 465 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 maja 2020, 17:38 

USC Miejska Górka: Agnieszka zd. Klacz

Człek uczy się całe życie a i tak głupi odchodzi....
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

PostNapisane: 20 cze 2020, 22:47 

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Pyzdry, rok 1840, ojcem zostaje Wawrzyniec Dziewiątka

Według Henryka Biegeleisena ( etnografa polskiego ) nazwiska ludowe Trzeciak, Czwartek, Piątek Szóstek, powstały z imion nadawanych dzieciom podług następstwa ich urodzin czyli dziecko urodzone trzecie, czwarte etc.
Być może nazwisko Dziewiątka nadano dziecku , które kiedyś urodziło się jako dziewiąte w rodzinie?
Według nazwisk polskich do dzisiaj nazwisko to spotyka się w różnej formie min. Dziewiąty, Dziewiątak, Dziewiątek oraz Dziewiątka na terenie całego kraju.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera

PostNapisane: 21 cze 2020, 06:59 

Dziękuję Mirko za ten wpis, to BARDZO ciekawe :)

Człek uczy się całe życie a i tak głupi odchodzi....
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

PostNapisane: 21 cze 2020, 12:40 

Wśród moich przodków odkryłem nazwisko Piekielny. Jestem potomkiem Maryanny z Piekielnych, parafia Rzgów, urodzonej w pierwszej połowie XVII w.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

Casimirus Kotecki - Marianna
Nicolaus Kotecki - Maryanna Chmiel
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).

PostNapisane: 21 cze 2020, 14:12 

Znalezione w Kartotece Ewidencji Miasta Poznania – pewna Stanisława z Pniew po wyjściu za mąż nazywała się Biała zd. Ściera

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak

PostNapisane: 21 cze 2020, 14:17 

miroslawa napisał(a):
Według Henryka Biegeleisena ( etnografa polskiego ) nazwiska ludowe Trzeciak, Czwartek, Piątek Szóstek, powstały z imion nadawanych dzieciom podług następstwa ich urodzin czyli dziecko urodzone trzecie, czwarte etc.
Być może nazwisko Dziewiątka nadano dziecku , które kiedyś urodziło się jako dziewiąte w rodzinie?
Według nazwisk polskich do dzisiaj nazwisko to spotyka się w różnej formie min. Dziewiąty, Dziewiątak, Dziewiątek oraz Dziewiątka na terenie całego kraju.

W okolicy Wolsztyna funkcjonuje nazwisko Czternasty, z odmianami Czternaściak i Czternaścik.
Myślę, że profesor UE w Poznaniu będzie też z tej rodziny:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Waldemar_Jan_Czternasty

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.

PostNapisane: 21 cze 2020, 18:01 

Titas napisał(a):
Wśród moich przodków odkryłem nazwisko Piekielny. Jestem potomkiem Maryanny z Piekielnych, parafia Rzgów, urodzonej w pierwszej połowie XVII w.

Same słowo piekielny kojarzy się z piekłem , ale ma także inne znaczenie. Wystarczy spojrzeć do Słownika Języka Polskiego. Piekielny tzn. bardzo intensywny, ogromnie silny[ zwykle o czymś przykrym] , piekielny ból, strach, hałas, piekielna awantura, a także przynoszący zło, źle działający , budzący strach , grozę zły i grożny np.: piekielna praca, lub piekielna baba [ w potocznym znaczeniu to ta osoba, „którą wyrzucisz drzwiami, a oknem wejdzie”].
Moim zdaniem pochodziła z rodziny obrotnych, zaradnych i upartych.
gregB napisał(a):
Znalezione w Kartotece Ewidencji Miasta Poznania – pewna Stanisława z Pniew po wyjściu za mąż nazywała się Biała zd. Ściera

Podobna sprawa dotyczy słowa „ściera, ścierka” również polecam Słownik Języka Polskiego. Jest to kawałek materiału służący do wycierania naczyń kuchennych, lub mycia podłogi, ale także obelżywie o kobiecie żle się prowadzącej, uprawiającej nierząd. Jednak żeby z tego słowa wyciągnąć jakiś pozytyw to pomyślmy o osobie pedantycznej, która po każdym sprząta i utrzymuje dom w czystości, aż do przesady. Wobec tego może pracowała jako sprzątaczka, kucharka, a ścierka była atrybutem jej pracy i może przy okazji komuś mokrą ścierką „ przylała kilka razy po plecach” aż zabolało.

W obu przypadkach zamiast nazwiska użyto przezwisk obelżywych od których roi się w metrykach. W ten sposób zamazywano nazwisko rodowe przeważnie kobiety poniżając je różnymi „ brzydkimi” słowami.
Z wielu aktów wyziera szowinizm, ale dzisiaj mamy dość literatury żeby sprawdzić i wyjaśnić przyczyny takich zapisów w swoim zakresie.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera

PostNapisane: 21 cze 2020, 18:52 

miroslawa napisał(a):
Titas napisał(a):

Same słowo piekielny kojarzy się z piekłem , ale ma także inne znaczenie. Wystarczy spojrzeć do Słownika Języka Polskiego. Piekielny tzn. bardzo intensywny, ogromnie silny[ zwykle o czymś przykrym] , piekielny ból, strach, hałas, piekielna awantura, a także przynoszący zło, źle działający , budzący strach , grozę zły i grożny np.: piekielna praca, lub piekielna baba [ w potocznym znaczeniu to ta osoba, „którą wyrzucisz drzwiami, a oknem wejdzie”].
Moim zdaniem pochodziła z rodziny obrotnych, zaradnych i upartych.
gregB napisał(a):

Podobna sprawa dotyczy słowa „ściera, ścierka” również polecam Słownik Języka Polskiego. Jest to kawałek materiału służący do wycierania naczyń kuchennych, lub mycia podłogi, ale także obelżywie o kobiecie żle się prowadzącej, uprawiającej nierząd. Jednak żeby z tego słowa wyciągnąć jakiś pozytyw to pomyślmy o osobie pedantycznej, która po każdym sprząta i utrzymuje dom w czystości, aż do przesady. Wobec tego może pracowała jako sprzątaczka, kucharka, a ścierka była atrybutem jej pracy i może przy okazji komuś mokrą ścierką „ przylała kilka razy po plecach” aż zabolało.

W obu przypadkach zamiast nazwiska użyto przezwisk obelżywych od których roi się w metrykach. W ten sposób zamazywano nazwisko rodowe przeważnie kobiety poniżając je różnymi „ brzydkimi” słowami.
Z wielu aktów wyziera szowinizm, ale dzisiaj mamy dość literatury żeby sprawdzić i wyjaśnić przyczyny takich zapisów w swoim zakresie.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera

Ja przypuszczam, że nazwisko pochodzi od nazwy miejscowości Piekło. Na Geneszukaczu za XVIII wiek wyskoczyły mi wyniki nazwiska wyłącznie z Łódzkiego, w tym jedna miejscowość o nazwie Piekło. Z drugiej strony, co może stanowić potwierdzenie słów pani Mirosławy, w tej części mojej rodziny występowały osoby o wyjątkowo ciężkim charakterze (niektórzy zaliczają do nich także i mnie).
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

Casimirus Kotecki - Marianna
Nicolaus Kotecki - Maryanna Chmiel
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).

Ostatnio edytowano 21 cze 2020, 20:29 przez Titas, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 21 cze 2020, 19:20 

miroslawa napisał(a):
Titas napisał(a):
gregB napisał(a):

Pozdrawiam,
Mirosława Giera

Mi akurat chodziło po prostu o zestawienie nazwisk „Biała Ściera” :)

Podobnie – choć to akurat dotyczy imienia czyli nie bardzo tego wątku – wśród Białych, których mam w swoim drzewie jest kobieta o kwietnym imieniu, która w spisach „po nazwisku” byłaby zapisana jako „Biała, Róża”…

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak

PostNapisane: 21 cze 2020, 20:22 

Parafia katolicka Janków Zaleśny, wpis 9 / 1883
Rochus Sikora (29 lat)
ojciec: Valentinus , matka: Marianna Zydor
Hedvigis Gąsiór z domu Lis (39 lat, wdowa)
ojciec: Gregorius Lis , matka: Marianna Zwierz

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.

PostNapisane: 21 cze 2020, 23:29 

W 1846 r. w Pogrzybowie występuje wesołe nazwisko - Psikus.

PostNapisane: 22 cze 2020, 08:06 

Witkowo 1734, nazwisko Dziewierz - dziewierz w staropolszczyźnie to szwagier.

PostNapisane: 22 cze 2020, 12:31 

Panowie teraz wiadomo o co chodzi chciałabym zaznaczyć, dla zainteresowanych , że jakie pytania taka moja poprzednia odpowiedź.
Powtórzę tylko swój jeden z ostatnich wpisów gdzie wypowiadano się o Galicji, że „ gdyby nie stacje żołnierskie i hiberna- żaden z mieszkańców kasińskich nie wiedziałby iż poza wsią i dworem jest Rzeczypospolita Polska, państwo wielkie i potężne. Dzisiaj za to na terenie Galicji bez pruderii mówią o wszystkim, tu się nikt nie wstydzi, ani nie protestuje kiedy porusza się niewygodne tematy, a wręcz pomaga a nie blokuje, ignoruje lub wyśmiewa. Pora wyjść z „Gniazda” i zwrócić swój wzrok na inne rejony kraju, bo badania DNA jasno wykazują z nimi powiązania.

Nie wiem jak mam traktować Wasze odpowiedzi: czy jako żart, czy poważnie, bo nie przedstawiliście żadnych dowodów, ani zdjęć. Liczę , że są prawdziwe.
Do Leszka.
Szukasz w pobliżu Piekła tzn. w woj. łódzkim jak twierdzisz [ nie sprawdzałam] a ja może podpowiem iż na Podhalu jest miejscowość lokowana na początku II połowy XVI w. zwana Piekielnik. Mało tego sołtysem tej wsi był Błażej Piekielnicki. Pierwszy drewniany kościół powstał w 1749 roku staraniem min. Zofii Piekielnickiej. Sprawdziłabym dla pewności i tą miejscowość tym bardziej , że trudny charakter mają mieszkańcy Podhala [ nie wszyscy mają korzenie góralskie]. Proszę najpierw sprawdzić, a nie negować od razu tej odpowiedzi. Do wglądu na Wikipedii.
Do Grzegorza.
Trudno jest mi się odnieść do Twojego postu , ale zacytuję fragment tekstu piosenki patriotycznej „ Białe róże' powstałej około 1918r.

„ Kładłam Ci ja idącemu w bój,
Białą róże za karabin twój,
Nimeś odszedł Jasienieczku stąd,
Nimeś próg przestąpił,
kwiat na ziemi zwiądł”

Pozdrawiam,
Mirosława Giera

PostNapisane: 22 cze 2020, 15:49 

Piekielnik to miejsce urodzenia prezesa Banasia, ale nie leży na Podhalu lecz w dawnym Królestwie Węgierskim i do Polski przyłączona jest dopiero w 1920 roku.
Pozdrawiam
Janusz

PostNapisane: 22 cze 2020, 20:33 

janusz59 napisał(a):
Piekielnik to miejsce urodzenia prezesa Banasia, ale nie leży na Podhalu lecz w dawnym Królestwie Węgierskim i do Polski przyłączona jest dopiero w 1920 roku.
Zgadza się Piekielnik należał do Austro-Węgier i został przyłączony do Polski w 1920 roku. Miejscowość jest położona między Kotliną Orawsko- Nowatorską i Beskidem Orawsko -Podhalańskim, a w tej chwili podlega pod gminę Czarny Dunajec. Bardzo ładna miejscowość, miałam przyjemność tam zresztą być. A czy jeszcze to Podhale czy Orawa miejscowość ta leży jakby na pograniczu tych dwóch rejonów. Dla jednych mieszkańców Orawa dla drugich jeszcze Podhale. Ważne jest ze zamieszkiwała tam od zawsze ludność Polska.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 465 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strefa czasowa: UTC + 1