Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 wrz 2021, 18:18

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sie 2021, 21:30 

Dzień dobry

Przodkowie mojej babci nosili nazwisko Ciesiółka.Mieszkali w okolicach Wągrowca,w szczególności w rejonie parafii Potulice.W 1808 r.dwaj synowie o nazwisku Ciesiółka w Brzeźnie,parafia Potulice,zgłaszają zgon swojej matki.Jeden z tych synów to chałupnik ze Stawna.Czy w 1808 r.owo Stawno było odrębną miejscowością?Zakładam,że mogło znajdować się niedaleko Wągrowca lub Potulic.Skąd mógł pochodzić zgłaszający zgon?Bardzo proszę o pomoc.

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament

PostNapisane: 31 sie 2021, 22:15 

Czy na pewno ze Stawna ? Może jakoś podobnie? Może Sienno?

Pozdrawiam
Janusz

PostNapisane: 01 wrz 2021, 16:28 

Dzień dobry,
tak się składa że Ciesiółkowie z parafii Potulice to przodkowie mojej żony. 19 stycznia 1800 roku w potulickim kościele ślub
biorą Wojciech Ciesiółka z Owieczek (parafia Dębnica,niedaleko Kłecka) i Agnieszka Genda alias Inda panna z Brzezna parafii tutejszej. Brat Wojciecha Ciesiółki, Jan to chałupnik ze Sławna również niedaleko Kłecka. Odległość ze Sławna do Owieczek
to 6 km. Ludwik Ciesiółka (1810-1885) syn Wojciecha i Agnieszki to 3x pradziadek mojej żony. Warto też dodać że w pierwszej połowie 19 wieku,nazwisko Ciesiółka często było zapisywane jako Cieślik.

Pozdrawiam Jerzy Szcześniak.

PostNapisane: 01 wrz 2021, 20:27 

Dzień dobry
Ogromnie dziękuję za te wspaniałe informacje.Jurku.ogromnie mnie zaskoczyłeś.Nazwisko Agnieszki zapisywano również Jenda.Oczywiście forma Cieślik też w okolicach Potulic występuje,był np.Piotr Cieślik.Jestem praprawnuczką Franciszka Ciesiółki,męża Marianny Kurczewskiej.Wcześniej Marianna została wdową,po Janie Ciesiółce.Urodzenie Jana znalazłam w parafii Potulice,natomiast nie wiem gdzie ur.się Franciszek,chociaż jemu dzieci rodziły się w Józefowie.Ludwik Ciesiółka, to Rudnicz i Kamienica,historia z wiatrakiem i kościołem.Wśród potomków Ludwika jest ślub Ciesiółki i Ciesiółkowej.Nie wiem czy znane są Ci wymienione historie.

pozdrawiam i dziękuję za pomoc

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament

PostNapisane: 02 wrz 2021, 17:17 

Dzień dobry,
Edyto "twój" Franciszek Ciesiółka urodził się 29 sierpnia 1837 w Rudniczu. Ludwik Ciesiółka ojciec Franciszka poślubił pannę z Rudnicza Rozalię Łyske i początkowo kilka lat mieszkali właśnie w Rudniczu. Marianna,Franciszek i Walenty rodzili się właśnie
tam pozostali Józef,Józefa,Barbara i Franciszka rodzili się w Józefowie.

Pozdrawiam Jerzy

PostNapisane: 02 wrz 2021, 22:03 

Witaj Jurku
Do jakiej parafii należał Rudnicz?Do Potulic chyba nie,bo w tej parafii się Franciszek nie urodził.

poszukuję:

PostNapisane: 02 wrz 2021, 22:16 

To chyba parafia Wągrowiec,klasztor?Niestety nie wiem,do jakiej parafii należał Rudnicz.

poszukuję:

PostNapisane: 03 wrz 2021, 08:21 

edi napisał(a):
To chyba parafia Wągrowiec,klasztor?Niestety nie wiem,do jakiej parafii należał Rudnicz.

Witam.

Słownik Geograficzny, T.IX, str. 931-
Rudnice...
2) R. al. Rudnicz i Rudnicze, niem. Rudnitsch, wieś i dom. pow. wągrowiecki, 6 km. na zachód od Wągrowca...dawniej parafia Potulice.

http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_IX/931

Księga Adresowa, p. Mycielskiego-
Rudnicze/Rudnitsch
USC- Wągrówiec/Wongrowitz.
Parafia katolicka- Rogoźno.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

PostNapisane: 03 wrz 2021, 09:25 

Dziękuję :D :D

poszukuję:

PostNapisane: 03 wrz 2021, 12:58 

W związku z tym,że mój pradziadek mieszkał w Józefowie i tam też ur.się moja babcia,szukałam Franciszka w parafii Potulice.Nie brałam pod uwagę,że może być synem Ludwika z jednego powodu.Otóż wnuczka Ludwika,Marianna,poślubiła Stanisława Ciesiółkę.Ten właśnie Stanisław,był synem Franciszka .Zostało więc zawarte małżeństwo między dziećmi dwóch braci.

poszukuję:

PostNapisane: 03 wrz 2021, 16:25 

Witam,
piszesz Edyto o ślubie z 1905 roku Stanisława Ciesiółki (ur.20.04.1874 r.w Józefowie) syna Franciszka i Marianny z Kurczewskich i Marianny Ciesiółki (ur.22.03.1882 r. w Kamienicy) córki Walentego i Augusty z Woltmanów. Masz rację Stanisław i Marianna byli pierwszym kuzynostwem. Wracając do twojego pytania do jakiej parafii należała wieś Rudnicze to odpowiem że formalnie w 19 wieku przynależała do parafii Rogoźno. Pod koniec 19 wieku Rudnicze należało już do parafii Wągrowiec-Klasztor. Zapisy chrztów a było tego wiele znajdowałem też w parafii Potulice oraz Wągrowiec-Fara. Mam wielu przodków i ich krewnych urodzonych w tej wiosce,wiele czasu mi to zajeło zanim to jakoś uporządkowałem.

Pozdrawiam Jerzy

PostNapisane: 05 wrz 2021, 19:28 

Jurku,mam jeszcze jedno pytanie.Oprócz Ciesiółków w Kamienicy,Rudniczu i Potulicach,czy Żelicach , byli też Ciesiółkowie w miejscowości Nowe w pobliżu Wągrowca.Małżeństwo Kazimierz Ciesiółka i Marianna Śniegocka.Ojcem Kazimierza był Józef.Czy on też przybył z okolic Dębnicy?Józefowi dzieci rodziły się w Potulicach.W tej chwili przeglądam dokumenty z Wągrowca,jak skończę,zajmę się parafią Rogoźno.

poszukuję:

PostNapisane: 05 wrz 2021, 22:31 

Zgadza się Edyto, Kazimierz Ciesiółka ur.1840 r. w Potulicach to syn Józefa Ciesiółki i Marianny Małach. Józef ur. się w 1801 roku w Brzeźnie (Wojciech i Agnieszka Ciesiółkowie to jego rodzice). Kazimierz Ciesiółka poślubił Mariannę Śniegocką w 1862 roku w Potulicach. Oboje zmarli we wsi Nowe parafia Grylewo, Marianna w 1915 roku a Kazimierz w 1916.

Pozdrawiam Jerzy

PostNapisane: 06 wrz 2021, 08:46 

Bardzo dziękuję

poszukuję:

Strefa czasowa: UTC + 1