Jan Bartlewicz COr
|
urodzony |
Piaski k/Gostynia |
święcenia kapłańskie |
|
zmarły |
13.02.1829 |
pochówek |
|
Parafie:
Seminarium: P-1792-1793 Elenchusy: P-1813, P-1818, P-1821, P-1825, P-1830 Dodatkowe informacje: Ksiądz Jan Bartlewicz, urodzony w Piasecznej Górze*, przyjęty 29 kwietnia 1787** w stanie świeckim, później wyświęcony na kapłana.
Xiądz Jan Bartlewicz, godny i przyjacielski Kapłan, z wszelkim przywiązaniem do Kongregacyi pełnił gorliwie obowiązki tak stanu jako i Urzędów w niej posiadanych aż do roku 1809 w którym w początkach Miesiąca Grudnia 1809 z woli całego Zgromadzenia posłany został do Pawłowic na zastąpienie w Obowiązkach Parafialnych Xiędza Jana Guzowskiego. Plebana tamże, a wielkiego Przyjaciela Kongregacyi, złożonego śmiertelną chorobą. Gdzie przerzeczony Xiądz Bartlewicz w ciągu niedługiej choroby właściwego Pasterza, a więc krótkiego swojego pobytu, tyle pozyskał względów u Kolatora Stanisława Hrabiego Mielżyńskiego Jenerała Wojsk Polskich, iż tenże w obec kapłanów zgromadzonych na Pogrzeb Xiędza Guzowskiego ofiarował mu Prezent na tęż Plebanją Pawłowicką, którą też przyjąć podobno najwięcej w zamiarze zasilania tem pewniejszego, swojej jeszcze w on czas żyjącej Matki i niebogatej familii, i na tej plebanii umarł dnia 13 lutego 1829, zawsze atoli był jako najszczerszym Przyjacielem Kongregacyi i wylanym w gościnność dla każdego jej Członka.
* obecnie Piaski pod Gostyniem
** do klasztoru oo. filipinów
Tekst powyższy spisany został ze: Zbioru Wiadomości o Świętej Górze pod Gostyniem osiadłej przez Kongregacją Oratorij Świętego Filippa Neriusza ukończony 21 Września 1836 Roku przez
Jacka W. Niedzielskiego, którego przodek Wojciech Bartlewicz był bratem ks. Jana.
|
|