Józef Tomiak
urodzony 09.03.1890, Wolsztyn
święcenia kapłańskie 19.12.1914, Gniezno
zmarły 09.08.1942, o.k.Dachau
pochówek

Parafie:

  • Słupia k/ Stęszewa (01.01.1915 - 30.06.1915) - wikariusz
  • Winnagóra (01.07.1915 - ) - wikariusz
  • 3 Pułk Artylerii Lekkiej - kapelan od 1919 ( - ) -
  • Poznań parafia wojskowa pw. św. Józefa (1929 - ) - proboszcz parafii oraz starszy kapelan WP zastępca dziekana DOK VII
  • Dowództwo Okręgu Korpusu nr VII w Poznaniu - kapelan od 1920 ( - ) -
  • Warszawa - Kuria Polowa WP (1936 - ) - starszy kapelan

Dodatkowe informacje:

- Ksiądz podpułkownik wyznania rzymsko-katolickiego,starszeństwo z 1 stycznia 1936 roku,awans na majora ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 roku
Zastępca Dziekana D.O.K. VII

Bratanek ks.Benedykta Tomiaka,w jego imieniu prowadził budowę Domu Sierot w Wolsztynie,gdy ten przebywał na parafii w Pensylwani.

Do niewoli dostał się we wrześniu 1939 roku,osadzony w obozie jenieckim dla oficerów w Rottenburgu , w obozie koncentracyjnym Buchenwald od 18.04.1940,w Dachau od 07.07.1942 -  nr obozowy 31 235,  zmarł 09.08.1942 w Dachau.

 

Opracował  Jacek Piętka

 

 

Multimedia:

Wolsztyn
Ze zbiorów p.Nowaków - Wolsztyn