Roman Dadaczyński
urodzony 08.02.1889, Wielowieś
święcenia kapłańskie 01.03.1914
zmarły 29.12.1940, o.k. Dachau;
pochówek Rakoniewice

Parafie:

  • Markowice (01.04.1914 - 30.09.1914) - wikariusz
  • Morzewo (01.10.1914 - 31.12.1916) - wikariusz ( od 01.11.1916 wikariusz substytut ks.Robowskiego )
  • Kostrzyn (01.01.1917 - 31.03.1917) - wikariusz
  • Miejska Górka (01.04.1917 - 30.09.1918) - wikariusz
  • Miejska Górka (01.10.1918 - ) - administrator
  • Łabiszyn ( - ) - wikary 1917
  • Morzewo (01.04.1917 - 1918) - wikary
  • Morzewo (01.10.1918 - 31.12.1918) - administartor
  • Kapelan wojsk powstańczych ( - ) - 1.01.1919
  • Brześć Litewskii Tarnopol (1923 - 1927) - kapelan wojskowy
  • Wyganowo (1927 - 1931) - wikariusz i proboszcz
  • Rakoniewice (1931 - 09.1939) - proboszcz

Elenchusy:
1931

Dodatkowe informacje:
Dzałalność w okresie Powstania Wielkopolskiego: Miejska Górka (12.10.1918 – 07.01.1919) – przewodniczący Rady Robotniczej od 01.01.1919 - kapelan wojsk powstańczych, Miejska Górka (06.01.1919 ) – jeden z przywódców wyzwolenia pierwszego miasta w powiecie, powstanie w powiecie rawickim Miejska Górka (07.01.1919) – zawieszenie działalności Rady Robotniczej i Żołnierskiej. Działalność po powstaniu: Miejska Górka (08.01.1919 – 22.02.1919) – kapelan 1 pułk na powiat rawicki (powstańczy) Miejska Górka (23.02.1919 – 14.09.1919) – kapelan 11 pułku strzelców wielkopolskich Ostrów Wlkp., Ostrzeszów i wejście 17.01.1920 do Kępna – kapelan 11 pułku strzelców wielkopolskich Lida /Litwa/ od 01.02.1920 – kapelan 11pułku strzelców wielkopolskich na froncie wschodnim, dnia 05.02.1920 przemianowany na 69 pułk piechoty Wojska Polskiego. Brześć Litewski, Terespol (1923 – 1927) kapelan wojskowy Uwagi: Łabiszyn, Morzewo to był okres przed Miejską Górką. W Miejskiej Górce działał w Banku Ludowym, Towarzystwie Czytelni Ludowych na powiat rawicki, był opiekunem Stowarzyszenia Młodzieży św. Alojzego i zmienił działalność w prawdziwą szkołę przysposobienia w sporcie obronnym i nauce na przyszłych obywateli polskich. Okres II wojny. Aresztowany ok. 10.09.1939, osadzony w więzieniu w Wolsztynie, torturowany, stamtąd przewieziony do Lubinia, do obozu koncentracyjnego Posen (Fort VII). Od 24.05.1940 więziony w obozie koncentracyjnym Dachau. 02.08.1940 przetransportowany do obozu koncentracyjnego Mauthausen Gusen, gdzie niewolniczo pracował w kamieniołomach. Stamtąd 08.12.1940 - całkowicie wycieńczony - przetransportowany z powrotem do obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie zginął.*Nadesłał Henryk Hejducki

 

 

Multimedia:

Poznań - Pomnik al.. Niepodległości