Wacław Maliński
 
urodzony 29.08.1912, Poznań
święcenia kapłańskie 11.06.1938, Poznań
zmarły 10.04.1966
pochówek Kasparus

Parafie:


Elenchusy:
P-2003

Dodatkowe informacje:

 

 

Ks. Wacław Marian Maliński

(ur. 29.08.1912 w Poznaniu, zm.10.04.1966, pochowany przy kościele w Kasparusie, gm. Osiek pow. Starogard Gdański).

 

W 1929 r. jako gimnazjalista wraz z ojcem Stefanem odbył pielgrzymkę do Rzymu i był na audiencji przed Piusem XI w Watykanie. Po ukończeniu Gimnazjum Jana Kantego od 1932 r. był alumnem Wyższego Seminarium Duchownego i równocześnie studentem Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu (skrzypce i organy). Święcenia kapłańskie otrzymał 11.06.1938 w archikatedrze poznańskiej z rąk ówczesnego prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, a mszę prymicyjną odprawił 13.06.1938 w swoim parafialnym kościele św. Wojciecha w obecności proboszcza kan. Narcyza Putza i inf. Józefa Kłosa – nacz. redaktora Przewodnika Katolickiego. Homilię z życiorysem prymicjanta i jego rodziny wygłosił ks. W.Pyszkowski – proboszcz z Dąbrówki Kościelnej.

Służbę bożą rozpoczął w Ostrorogu  k/Szamotuł, potem w Pruścach k/Wągrowca. Wybuch wojny zastał go jako wikarego w Krobi k/Gostynia, gdzie pojednał z Bogiem rozstrzelanych przez okupanta miejscowych obywateli. Aresztowany w 1940 i krótko więziony w Forcie VII. W czasie okupacji w latach 1941-1945 był administratorem macierzystej parafii św. Wojciecha razem z ks. Zygmuntem Droszczem, jednego z dwóch otwartych dla Polaków kościołów w Poznaniu (drugim był Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu też z dwoma księżmi). Po wojnie został proboszczem w Sarnowej k/Rawicza, potem w Prochach k/Rakoniewic oraz przez kilka miesięcy zastępował proboszcza w Górce Duchownej k/Leszna.

Następnie został przeniesiony do diecezji chełmińskiej przez ordynariusza bpa Kazimierza Kowalskiego z  Pelplina (byłego rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu). Był proboszczem w Nowej Cerkwi, w Krojantach k/Chojnic, w Czeszewie k/Kartuz i do chwili zgonu – w Kasparusie k/Starogardu Gdańskiego.

Podczas całej 28-letniej posługi kapłańskiej przepełniony był kultem do miłosierdzia bożego, a szczególnie do Maryi za sprawą cudownego obrazu Matki Bożej z Górki Duchownej.

Nadesłał:  Andrzej Maliński

 

 

 

Multimedia:

Portret - rok 1938
Portret - rok 1954
Portret - 1958
Nagrobek ks. Wacława Malińskiego na cmentarzu