Zbigniew Maruszewski
|
urodzony |
03.12.1940 |
święcenia kapłańskie |
05.06.1965 |
zmarły |
10.08.2015 |
pochówek |
13.08.2015, Cmentarz Nowofarny w Bydgoszczy |
Parafie:
Elenchusy: G-1974 Dodatkowe informacje: Ks. Prałat mgr Zbigniew Maruszewski
Syn Bronisławy i Kazimierza Maruszewskich urodzony 3 listopada 1940 r. w Pleszewie, był najstarszym synem z trojga rodzeństwa. Dzieciństwo spędził w cieniu pleszewskiej fary (Kościół pod wezwaniem ścięcia Św. Jana Chrzciciela), rodzina Maruszewskich zamieszkiwała opodal kościoła przy ul. Kilińskiego. Tutaj rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej Nr 1. Pierwszą komunię św. i bierzmowanie przyjął w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela. Pragnienie kapłaństwa dało się zauważyć już podczas dziecięcych zabaw kiedy to zachęcał kuzynostwo to wspólnej modlitwy. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej Zbigniew rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie, gdzie w roku 1958 zdał egzamin maturalny. Następnie rozpoczął studia w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, studia zostały przerwane obowiązkiem służby wojskowej. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1965 r. w prymasowskiej Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie. Pierwszą placówką, do której został skierowany neoprezbiter ks. mgr Zbigniew Maruszewski była parafia Św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, gdzie pełnił swoją posługę jako wikariusz, następnie były inne parafie m.in. w Inowrocławiu. W 1983 roku został proboszczem nowo powstałej parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie. Przy ul. Altylerzystów była urządzona w baraku tymczasowa kaplica, w której sprawowano nabożeństwa, a w tylnej części plebania, ks. Zbigniew został zaangażowany w budowę nowej świątyni i zabudowań parafialnych (plebanii). Przez szereg lat prowadził wykłady dla nowicjuszy w Nowicjacie Misjonarzy Ducha Świętego (Duchaczy) w Kotomierzu, gm. Dobrcz. Obowiązki w Barcinie sprawował do 1996 roku, kiedy to Metropolita Gnieźnieński abp. Henryk Muszyński odwołał go z Barcina i ustanowił proboszczem parafii Świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy oraz kustoszem sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Nowe obowiązki to prace konserwatorskie w zabytkowej bydgoskiej farze między innymi odnowienie unikatowej polichromii w stylu art deco w kaplicy św. Krzyża oraz przygotowania do wizyty papieża Jana Pawła II w 1999 r. w Bydgoszczy. Podczas tej pielgrzymki do ojczyzny św. Jan Paweł II ukoronował zabytkowy, prawdopodobnie późnogotycki obraz Matki Bożej Pięknej Miłości koronami papieskimi.
Podczas Inwestytury w Gnieźnie, w 2000 r. Ks. Prałat Maruszewski został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
30.05.1999 r. na mocy dekretu papieża Jana Pawła II bydgoska fara, w której pełni posługę ks. Maruszewski zostaje podniesiona do godności konkatedry archidiecezji gnieźnieńskiej. Z inicjatywy ks. prałata Maruszewskiego w roku jubileuszowym w konkatedrze ufundowano Drzwi Jubileuszowe, które w Wielkanoc 2003 r. poświęcił abp Henryk Muszyński. Kiedy w roku 2004 powstała diecezja bydgoska Konkatedra została podniesiona do godności kościoła katedralnego. Następnie po instalacji w roku 2006 Kapituły Katedralnej Bydgoskiej jej Prepozytem został Ks. Prałat Zbigniew Maruszewski – kanonik kapituły katedralnej. Jako kustosz sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości przygotował wizytę w tym sanktuarium Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej Ks. Kard. Tarcisio Bertone, któremu osobiście przedstawił historię kościoła i sanktuarium.
Ponadto Ks. Prałat Zbigniew Maruszewski był opiekunem Bydgoskiego Towarzystwa Lekarskiego Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, za swoją działalność wspierającą został wyróżniony honorową odznaką: „Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie”. Na okolicznościowym dyplomie umieszczono sentencję, na której czytamy: „Za ochranianie wartości najwyższej, jaką jest życie ludzkie, za wrażliwość na krzywdę, cierpienie, chorobę i niedostatek, za wiarę w ludzką życzliwość, za dbanie o godność człowieka, a także za honor i prestiż stanu lekarskiego”.
W latach 1996 – 2010 Ks. Maruszewski był również duszpasterzem adwokatów.
W lutym 2010 roku ciężka choroba uniemożliwiła dalszą posługę Ks. Prałata Zbigniewa Maruszewskiego w bydgoskiej katedrze, dlatego w czerwcu tegoż roku przeszedł na emeryturę. Przykuty do wózka inwalidzkiego ostatnie lata swojego życia spędził w Niemczu, mieszkał na terenie parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych.
W sobotę 6 czerwca 2015 roku w katedrze bydgoskiej obchodził jubileusz 50 – lecia święceń kapłańskich, uroczystą mszę z tej okazji sprawował bp Jan Tyrawa – ordynariusz diecezji bydgoskiej.
Ks. Prałat Zbigniew Maruszewski zmarł 10 sierpnia 2015 r. ok. godziny 6.00 rano w bydgoskim szpitalu. Wprowadzenie zwłok do Katedry i msza święta odbyło się o godzinie 18.00 w dniu 12 sierpnia 2015 r. następnego dnia po mszy św. o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem Św. Krzyża ciało Ks. Prałata Zbigniewa Maruszewskiego zostało złożone do rodzinnego grobu na Cmentarzu Nowofarnym. W uroczystości żałobnej wzięli udział abp Henryk Muszyński, bp Bogdan Wojtuś, bp Jan Tyrawa, najbliższa rodzina, przyjaciele i licznie zgromadzeni mieszkańcy Bydgoszczy.
„Mater Dei, memento mei.”
Szczególne wyrazy uznania dla osób, które opiekowały się Ks. Zbieniewem Maruszewskim w okresie jego choroby.
Notę biograficzną przygotował:
mgr Mirosław Maruszewski
|
 |